Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-17-2021, 14:04
Hikari Hikari jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Tonacja i barwa głosu w angielskim - porady i prośba o pomoc

Witam.
Piszę tu ponieważ chcę się poradzić odnośnie problemu jaki przysparza mi nauka angielskiej wymowy, akcentu (brytyjska wersja), a mianowicie chodzi mi tu o tonację/barwę głosu.
Ile razy bym nie próbował czegoś wymawiać, nagrywać i powtarzać, tak za każdym razem odnoszę wrażenie, że albo mój głos jest ,,polski" (w najlepszym przypadku dość neutralny), a głos nejtiwa albo za bardzo różnorodny pod względem palety barwy, albo po prostu nie mam odpowiednio wyćwiczonej artykulacji i tylko przez to dostaję frustracji, bo odnoszę wrażenie, że nigdy moje narządy mowy nie będą tak rozwinięte jak te u Brytyjczyka.

Mój problem polega na tym, że staram się powtarzać z taką samą tonacją i barwą głosu jak lektor w kursie mp3. Może to kwestia nietrafionego lektora, może problem jednak leży po mojej stronie, nie wiem. Odnoszę wrażenie, że mój sposób mówienia (dla mnie) sprawia, że mój angielski brzmi dość monotonnie, na jednej melodii. Prawdopodobnie to problem wielu Polaków, a u mnie pewnie jest to kwestia osłuchiwania się w dzieciństwie z językami które nie wykazywały takich przeskoków w tonacji jak angielski. Być może powinienem szukać lektorów/aktorów zbliżonych barwą głosu do mojego, tylko problem w tym gdzie takich materiałów szukać do nauki RP. Gdy słucham głosu Brytyjczyków nie potrafię uchwycić ich barwy głosu. Prawdopodobnie przez to, że mój głos nie jest tak niski, a słyszałem, że Brytyjczycy z natury mają niższy ton głosu. No niestety, mój jest dość podwyższony,a nawet jak staram się mówić w inny sposób to też średnio. Co ciekawe nie przy każdym lektorze tak mam, więc to chyba zależy od modelu głosu.

Wychodzę z założenia, że najlepiej jest się uczyć na nagraniach osoby zbliżonej brzmieniowo do nas, a najlepiej tej samej płci, jednakże może w przypadku swego kursu powinienem podwyższać głos z nagrania i na tej podstawie się uczyć? A może szukać nagrań żeńskich?
Prawdopodobnie jak pierwszy raz zetknęliście się z brytyjskim głosem (tu kieruję to głównie do mężczyzn) też mieliście podobne odczucia.

Być może za bardzo się tym przejmuję, ale naprawdę nie wiem czy nie powinienem sobie odpuścić nauki brytyjskiego angielskiego i skupić się na amerykańskim (co mnie się niezbyt uśmiecha jeśli rozważam w przyszłości wyjazd do UK na dłużej).
Zaznaczam, że nie chodzi mi tu o ćwiczenia na układ narządu mowy (choć porady też mile widziane), a o wydobycie dźwięków (ton, barwa, wysokość głosu).

Nikt mnie nie uczył mówienia po angielsku, a że mam bzika na punkcie fonologii to zależy mi na tym by brzmieć w miarę przyzwoicie, near-native.
Proszę o pomoc.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.