Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
  #1  
Stary 01-11-2020, 21:26
Ania5340 Ania5340 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Oct 2019
Posty: 119
Domyślnie Czas zaprzeszły

Witajcie, chciałabym zadać Wam pytanie, czy podobnie jak ja nie irytuje Was czasem fakt, że w polszczyźnie czas zaprzeszły zanikł i nie mamy już sposobu na to, by zaznaczyć następstwo dwóch wydarzeń w przeszłości, szczególnie mając porównanie do języka angielskiego i past perfect? Osobiście uważam, że to ogromna strata z praktycznego punktu widzenia, dlatego staram się aplikować tą formę, kiedy istnieje potrzeba, mimo tego, że jest ona uważana za staroświecką.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Stary 01-24-2020, 18:55
BlueLily BlueLily jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Sep 2019
Posty: 121
Domyślnie

To bardzo ciekawa opinia. Ja osobiście w ogóle nie odczuwam tego jako straty. Myślę, że skoro zaniknął, to najzwyczajniej nie był potrzebny. Do wyrażania następstwa w czasie mamy przecież różne przysłówki, partykuły, nie widzę sensu dodatkowego zamieszczania tej informacji w konstrukcji gramatycznej. Język polski nie jest językiem pozycyjnym, więc stosowanie sztywnej konstrukcji 'zrobiłam była' nie leży w jego ,,naturze", o czym świadczy chociażby funkcjonowanie tego czasu w gwarach, gdzie 'być' jest ruchome i właściwe wędruje po całym zdaniu.
Język dąży do ekonomizacji, więc skoro możemy wyrazić tę samą myśl w prostszy i szybszy sposób, to jak najbardziej powinniśmy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Stary 02-24-2020, 14:59
sjvsu sjvsu jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Nov 2019
Posty: 121
Domyślnie

Też nie uważam tego za stratę, ale odkąd mówię po francusku, niejako podświadomie zaczęłam jej używać, bo jest to dla mnie bardziej logiczne. Nie wiem, czy to dobrze, czy brzmi dziwnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum
Powered by: vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.