Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
  #1  
Stary 08-10-2018, 18:56
agugors agugors jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 121
Domyślnie Piosenka a nauczanie angielskiego

Uczymy się angielskiego od dzieciństwa, nierzadko korzystając z anglojęzycznych piosenek. Czy są takie, które szczególnie utkwiły Wam w pamięci? Z moich lekcji pamiętam oczywiście "Last Christmas", "Every breath you take", "Christmas time", "Tom's Diner", z kolei lektor na studiach miał fizia (pozdrowienia dla mgr. K z UMCS! <3 ) na punkcie Beatlesów, więc na tapetę weszły "Yesterday", "Yellow Submarine" i inne.

Macie jakieś wspomnienia w tym zakresie?

Podpytuję z ciekawości ale również dlatego, że sama uczę i przydadzą się pomysły na urozmaicenie lekcji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Stary 08-11-2018, 09:31
cassie97 cassie97 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 138
Domyślnie

Od piątej klasy szkoły podstawowej chodziłam na dodatkowy angielski ( w grupach po kilka osób). Tam nauczyciel często wykorzystywał piosenki na zajęciach. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem polegały np. na uzupełnieniu brakującego słowa, czy ułożeniu linijek piosenki w odpowiedniej kolejności. Bardzo lubiłam te zajęcia, m.in. dlatego, że mój nauczyciel miał podobny gust muzyczny do mojego. Najbardziej zapadły mi w pamięć takie piosenki jak: Nirvana "Smells like teen spirit", Nickelbac "Hero" i "How you remind me", czy Guns and roses "Sweet child of mine".

Ja również staram się wykorzystywać piosenki w podobny sposób. Jenak staram się dobierać je nie tylko pod względem gustu muzycznego moich uczniów, ale również pod względem poziomu trudności. Jeżeli nie mamy pomysłu na piosenkę jakiej moglibyśmy użyć warto poprosić uczniów o podanie kilku propozycji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Stary 08-11-2018, 13:33
BangtanGirl BangtanGirl jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 131
Domyślnie

Śpiewanie piosenek na zajęciach jest naprawdę bardzo pomocne przy nauce języka, ale nie tylko na zajęciach szkolnych, również w zaciszu domowym. Moją pierwszą stycznością z językiem angielskim były utwory grupy Modern Talking, którą mój tata uwielbia. Co prawda, niewiele rozumiałam (byłam wówczas dzieckiem), ale próbowałam śpiewać jak tylko było to dla mnie możliwe Z kolei na zajęciach szkolnych z angielskiego głównie słuchaliśmy kolęd oraz utworów typowo świątecznych, kiedy przychodził czas Bożego Narodzenia oraz hymnu Unii Europejskiej Myślę, że nauczyciele powinni korzystać jak najczęściej z tworów kultury amerykańskiej/ angielskiej podczas swoich zajęć, ponieważ dzięki temu jest łatwiej przyswoić sobie słownictwo. Nauka poprzez zabawę jest zawsze skuteczna
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Stary 08-11-2018, 14:08
nautilus nautilus jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jun 2018
Posty: 121
Domyślnie

Pamiętam, że kiedy nauczyciel podczas zajęć organizował uczenie się słów z tekstów różnych piosenek uważałam to za tracenie czasu i nie przepadałam za tego typu aktywnościami na lekcjach. Może dlatego, że utwory, które wybierał, nie reprezentowały lubianych przeze mnie gatunków muzycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Stary 08-11-2018, 23:18
NattK NattK jest offline
Starszy Kumotr
 
Zarejestrowany: Jun 2018
Posty: 71
Domyślnie

"Sound of Silence" - wypełnianie słów w wybrakowanym tekście podczas słuchania chyba najbardziej zapadło mi w pamięć, może dlatego, że lubię tę piosenkę Podobne ćwiczenia często pojawiały się również w liceum i gimnazjum, ale przeważnie były to piosenki stworzone specjalnie na potrzeby podręcznika, które nie zachęcały ani melodią, ani słowami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Stary 08-12-2018, 12:05
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 125
Domyślnie

Ważne jest też również, żeby słuchać piosenek z różnych gatunków muzycznych. Wszak te cechują się różną intonacją, tempem czy choćby tematyką. W ten sposób nie tylko szybciej poznajemy nowe wyrażenia ale także można powiedzieć, że szybciej i efektywniej się osłuchujemy z językiem "podanym" w różnych wariantach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Stary 08-12-2018, 12:27
agapoc agapoc jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 135
Domyślnie

Takie zadanie z uzupełnianiem słów piosenek czasem na zajęciach wydają się bez sensu. Jednak z perspektywy czasu bardzo je doceniam. Miałam okazję po raz pierwszy usłyszeć ciekawe utwory, polubić je. Poza tym to idealna okazja do trenowania umiejętności rozumienia ze sluchu i poznaje się nowe słówka.

Na lekcjach słuchałam np. "Mamma Mia" (Abba), "Blue suede shoes" (Elvis Presley), "Walking Away" (Craig David), "Moonlight Shadow" (Mike Oldfield).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Stary 08-12-2018, 15:31
Artickman Artickman jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 120
Domyślnie

Osobiście nie przepadam za używaniem piosenek podczas nauczania, zwłaszcza w warunkach szkolnych czy przy większej grupie. Przy nauczaniu indywidualnym może się to uchować, lecz (patrząc z własnego doświadczenia) najlepiej po prostu zachęcać uczniów do wyszukania tekstów ulubionych angielskich piosenek i prób zrozumienia ich na własną rękę. Swoją drogą, jest to świetny sposób na naukę słownictwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Stary 08-12-2018, 19:26
m.śmigiel m.śmigiel jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jul 2018
Posty: 121
Post

Ucząc się angielskiego od najmłodszych lat, pamiętam że zawsze uwielbiałam takie ćwiczenia na uzupełnianie tekstu piosenek puszczanych przez nauczyciela. W szkole podstawowej były to proste utwory takie jak wymienione wcześniej czyli Last Christmas - Wham!, Yesterday - The Beatles albo Needles and Pins - Smokie, lecz te które najbardziej zapadły mi w pamięć to te z liceum Take me to Church - Hozier i Someday - Nickelback.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Stary 08-13-2018, 01:25
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr
 
Zarejestrowany: May 2018
Miejscowość: Bydgoszcz
Posty: 68
Domyślnie

Zgadzam się, że jest to ciekawa metoda nauczania i również dobrze wspominam tego typu zadania. Co prawda, nieraz denerwowało mnie, że nie zdążyłam czegoś wpisać albo nie usłyszałam/ nie zrozumiałam słowa. Mimo to dzięki temu nauczyłam się kilku piosenek w ten sposób i pamiętam niektóre słówka do dzisiaj
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum
Powered by: vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.