Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-13-2017, 03:52
patryk.sobczak patryk.sobczak jest offline
Kumotr

Domyślnie Język fiński - prpblematyka płci

Witam serdecznie,

Dzięki kilku znajomym z Finlandii zainteresowałem się budową ich języka. Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę jest fakt, że język fiński jest neutralny w stosunku do płci i występuje tylko jedno słowo "hän", które oznacza zarówno "on" jak i "ona".

Zauważyłem, że Finowie często mają problem z "he", "she", "his", "her" w języku angielskim w związku z tym, ale zastanawia mnie czy działa to podobnie w drugąstronę. Czy osoba przyzwyczajona do podziału płci jest w stanie bez problemu pozbyć się tej koncepcji z głowy na czas korzystania z języka obcego, czy też często będzie się na tym wieszać?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-21-2017, 22:16
bearovski's Avatar
bearovski bearovski jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To bardzo ciekawe spostrzeżenia. Czy próbowałeś wytłumaczyć swoim fińskim znajomym na czym polega różnica pomiędzy he i she? Dla nas to wydaje się logiczne, trudno mi sobie wyobrazić jak jeden z najmądrzejszych narodów świata mógłby mieć problem ze stosowaniem zaimków angielskich i przyporządkowywaniem ich do płci. Whorfianizm w najczystszej postaci? Mimo tego fiński ma osobne słowa na mężczyznę i kobietę (mies i nainen), chłopca i dziewczynę (poika i tyttö), tylko w sferze zaimków jest uboższy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.