Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
  #1  
Stary 11-12-2017, 20:33
Konsta112 Konsta112 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Oct 2017
Miejscowość: Poznań
Posty: 130
Domyślnie Mnemotechnika

Ostatnio dużo słyszy się o Mnemotechnice, czy rzeczywiście wykorzystujemy jej metody zapamiętywania , jakie są waszym zdaniem najskuteczniejsze sposoby zapamiętywania ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Stary 11-12-2017, 20:49
m.stepuch m.stepuch jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Oct 2017
Posty: 119
Domyślnie

To głównie zależy od sposobu nabywania umiejętności i wiedzy. Ja jestem wzrokowcem, jak nie zapiszę to nie zapamiętam! Kolory, podkreślanie i powtarzanie, powtarzanie...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Stary 11-12-2017, 20:49
wiolakq wiolakq jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Sep 2017
Posty: 121
Domyślnie

Mi skojarzenia bardzo ułatwiają proces zapamiętywania
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Stary 11-18-2017, 22:03
qlamula qlamula jest offline
Kumotr
 
Zarejestrowany: Oct 2017
Posty: 25
Domyślnie

kolorowe karteczki, które lądują wszędzie, obklejam nimi wszystko, gdzie oko często spogląda. Dla wzrokowców sprawdza się całkowicie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Stary 12-11-2017, 22:45
milenarejner milenarejner jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Nov 2017
Posty: 129
Domyślnie

Skojarzenia, i to jak najbardziej abstrakcyjne -- im dziwniejsze, tym lepiej się zapamiętuje. Poza tym trzeba sobie jak najwięcej rzeczy wizualizować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Stary 12-24-2017, 12:30
Ja92 Ja92 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Mar 2017
Posty: 127
Domyślnie

Skojarzenia, układanie dziwnych/śmiesznych/abstrakcyjnych zdań, rymowanek i historyjek ze słowami trudnymi do zapamiętania (sprawdza się zwłaszcza u dzieci), gry słów, mapy myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Stary 01-20-2018, 12:35
bfree bfree jest offline
Szyszkownik
 
Zarejestrowany: Nov 2017
Posty: 336
Domyślnie mnemotechniki

Mnemotechniki są jednak najskuteczniejsze. Wszelkie inne formy to wyłącznie próba ich naśladowana. Te metody są znane i wykorzystywane od tysięcy lat (starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, ale i dużo wcześniej - np. kapłani w Egipcie, Babilonia, Sumer).

Warto sobie stworzyć własny system zapamiętywania - można zacząć od bardzo prostych rzeczy - łączenie odpowiednich słów z liczbami (lub lepiej na początek z cyframi od 1 do 9). Polecam książki np. Tonego Buzana.
Jeśli przestaniecie robić listy zakupów (a wszystko zapamiętacie), będziecie w stanie zapamiętać czyjś numer telefonu, gdy Wam go szybko poda (kluczowe jest zastosowanie techniki zapamiętywania) to możecie zacząć używać tego w życiu i pracy.

Zapewniam, że robi to ogromne wrażenie, jeśli przykładowo nauczyciel wchodzi po raz pierwszy do klasy i po pierwszym przeczytaniu listy obecności zapamięta wszystkie imiona (jak chce to i nazwiska) uczniów. Zamiast: "może Ty w drugiej ławce zaczniesz" zwracacie się "Bartek zacznij proszę, wskazując na niego ręką". Oczywiście w klasie robi się szum (pewnie go zna? itd.). Wtedy zwracacie się do jednej z osób po imieniu: 'Basiu przeszkadzasz, Bartek miał czytać... Jak chcesz będziesz następna, a potem Kamil... Itd. Uczniowie sami zaczną się dopytywać, jak zapamiętaliście wszystkie imiona. Możecie poświęcić jedną lekcję na stworzenie systemu zapamiętywania dla uczniów i wyjaśnienie na czym to polega (potrzeba 45 minut, a system działa całe życie).
Jeśli nie wszyscy wiedzą na czym polegają mnemotechniki, to w wielkim skrócie opiszę: zapamiętywanie polega na umieszczaniu informacji od razu do pamięci długoterminowej. W tym celu koniecznym warunkiem jest aktywowanie obydwu półkul mózgowych (jednocześnie obie aktywne, jak podczas snu!). Używając odpowiedniego systemu (najczęściej liczbowego) można zapamiętywać informacje w połączeniu z numerem. W ten sposób istnieje możliwość zapamiętywania długich liczb (robią to tzw. omnibusy w programach telewizyjnych, to żaden talent, każdy to może zrobić, różnica polega jednak na tym, że oni znają odpowiednią technikę-dokładnie wiedzą, jak zapamiętać liczbę usłyszaną po raz pierwszy).
W taki sposób można zapamiętać zawsze listę zakupów, ale i o wiele więcej: można połączyć informacje z numerami i po pierwszym przeczytaniu listy 100 słów zapamiętać wszystkie słowa wraz z numerem (wiecie dokładnie, co było pod numerem 73 a co pod 49 - warunkiem jest opracowany system do 100). Zapamiętywanie numerów telefonów? Nic trudnego...
Obecnie antyczne metody zapamiętywania (dowódca legionów rzymskich znał imiona wszystkich swoich podwładnych i zwracał się do nich po imieniu!) przeżywają renesans. Weźmy metody typu SITA. Ale one wymagają dostrojenia mózgu (chodzi o frekwencję), aby mógł przyjąć i przyswoić informacje. Wówczas można już tylko słuchać i przyswajać informacje bez wysiłku - jeśli wiemy, jak dostroić mózg na odbiór to nie zaśniemy. Bez elementarnej wiedzy odnośnie zapamiętywania nie da rady. Musimy wiedzieć dlaczego uczymy się więcej 6 dni ucząc się po 10 minut, niż jednorazowo dwie godziny. Jak najbardziej możemy wykorzystać metody zapamiętywania w nauce, nauczaniu i życiu...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Stary 01-22-2018, 19:48
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Dec 2017
Posty: 126
Domyślnie

U mnie takie metody działają dobrze, ale każda z osobna. Jak próbuje łączyć i mieszać w obrębie jednej rzeczy, tym krótsza moja pamięć.

Ja jestem zwolenniczką rysowania jak się da słówek w formie obrazków przypominających dane słowo. Uwielbiam głupie rymowanki i głupie skojarzenia - im głupsze i zabawniejsze, tym lepsze i dłużej mi siedzą w głowie.

Staram się też w głowie budować przestrzeń, gdzie układam wyrażenia, a potem do nich całą historię - aczkolwiek czasami schodzi na to czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Stary 06-21-2018, 13:56
Aylenette Aylenette jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Apr 2018
Posty: 154
Domyślnie

Mnemotechniki są bardzo przydatne, często stosuję. Najbardziej lubię tworzyć historyjki (często śmieszne, dziwne) z danymi słowami, zawsze mi to pomaga. Fajne są też akronimy, rysowanie obrazków do słówek, wyobrażanie sobie słowa w jakiejś "zmysłowej" postaci np. dopasowywanie słowa do koloru, zapachu, obrazu.
Rysowanie schematów np. ramek ze słowami o tym samym członie - piękno -piękny- pięknie lub za pomocą antonimów, synonimów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Stary 07-05-2018, 11:53
koko007 koko007 jest offline
Podszyszkownik
 
Zarejestrowany: Jun 2018
Posty: 135
Domyślnie

Mi bardzo pomagaj fiszki albo tworzenie zabawnych historyjek z uzyciem slow, ktorych musze sie nauczyc. Kiedyś usłyszałam, że jeśli użyjesz danego słowa, to od tego momentu należy już do ciebie. Tej zasady staram się trzymać i wplatać w zdania nowo nauczone słowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum
Powered by: vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.