Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Potrzebuję pomocy
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-11-2017, 18:46
hubertxx9 hubertxx9 jest offline
Kumotr

Domyślnie Praca magisterska - różnice kulturowe w tłumaczeniu Wiedźmin 3

Cześć!
Z góry przepraszam, jeśli to nie miejsce na tego typu dyskusje, ale to mój pierwszy post.
Jako student Anglistyki, przymierzam się do napisania pracy magisterskiej z różnic kulturowych pomiędzy polską a angielską wersją językową Wiedźmina 3.
Poszukuję jakichkolwiek informacji o genezie poszczególnych nazw własnych, a także stworów z bestiariusza czy roślin występujących w grze. Na przykład, skąd wzięła się nazwa "leszy" czy "bies", co one oznaczają itp.
Szukam również przykładów, w jaki sposób poradzono sobie z różnicami kulturowymi oraz lokalizacją gry w angielskim (przykładowo, jedna z kwestii w jęz. ang. brzmi "Give me something strong", a w polskim - "Daj mi przepalanki").
Czy macie jeszcze jakieś przykłady?
Będę również wdzięczny za jakiekolwiek materiały/źródła/informacje/artykuły/fragmenty książek. Dziękuję z góry.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2017, 22:36
Hera1990 Hera1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo ciekawy temat, ale trudny. W Wiedźminie jest bardzo dużo nawiązań nie tylko do naszej literatury czy historii, ale też do naszej pop kultury. Natomiast jeżeli chodzi o źródła to dodatek "Serce z Kamienia", nawiązuje do Pana Twardowskiego. Jak coś sobie przypomnę lub znajdę to na pewno tutaj zostawię
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2017, 14:31
Kumotr

Domyślnie

Tak, chodzi mi mniej więcej o to, jak zostały takie smaczki rozwiązane w angielskiej wersji. W polskiej, jeśli ktoś zna twórczość Twardowskiego, łatwo wyłapie nawiązania czy nawet bezpośrednie wzorowanie się na Twardowskim. Natomiast w angielskiej, wszystkie te smaczki raczej ominą anglojęzycznych graczy.
Zamierzam wyjaśnić to zjawisko na podstawie pojedynczych przykładów, jednak póki co, ciężko jest to zrobić, gdyż nie mam dostępu do genezy słów i terminów zarówno w wersji PL, jak i EN. Dlatego właśnie przydałyby mi się jakiekolwiek źródła z opisami tychże terminów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2017, 16:54
Hera1990 Hera1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przejrzyj tę stronę, może się przyda lub znajdziesz jakieś ciekawe źródła
[url]https://slowianskibestiariusz.pl/mity-legendy/mity/dziki-gon/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2017, 19:42
chemicalechelon chemicalechelon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Poszukaj w księgarniach - kiedyś widziałam książkę z opisanymi stworami, które występują w Wiedźminie właśnie. Jeszcze jej nie czytałam (sama przymierzam się do pracy licencjackiej o lokalizacji gier wideo), ale może znajdziesz tam coś co Ci się przyda.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2017, 16:57
Karyn Karyn jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z tej strony może znajdziesz genezę nazw, jeżeli zajrzysz do literatury na dole każdego artykułu.
Kod HTML:
http://www.encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=Leszy
Na tej stronie masz głównie rozpisaną charakterystykę postaci, ale może też się przyda.
Kod HTML:
https://www.slawoslaw.pl/utopce-topielce-i-wodniki/
Przy okazji, jak przetłumaczone są Krzywuchowe Moczary? Zawsze mnie to ciekawiło .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2017, 20:52
Kumotr

Domyślnie

Dziękuję wszystkim za linki
Poszukałem trochę, i chyba jednak o nazwach stworów nie ma co pisać, ani o nazwach miejsc, bo w większości przypadków jest albo tłumaczenie dosłowne, albo zapożyczenie.
Napiszę coś prawdopodobnie o idiomach / powiedzonkach i ich odpowiednikach w angielskim; nie wiem tylko, czy to wystarczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.