Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-19-2017, 18:59
bbridget93 bbridget93 jest offline
Kumotr

Miejscowość: Radom/Lublin
Domyślnie Irish gaelic/Scottish gaelic

Bardzo lubię brzmienie tych celtyckich języków, brzmią tak elficko (resztą chyba Tolkien używał ich jako inspiracji do języka elfów we "Władcy Pierścieni". Żałuję tylko, że nie spotkałam się nigdzie, nawet na studiach, z kursem z żadnego z nich, jedynie poznaje jakieś pojedyncze frazy i wymowę z filmików na youtube.
Mieliście kiedyś styczność z tymi językami? Co o nich sądzicie? Chcielibyście się ich kiedyś nauczyć?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2017, 19:03
ewelina1610 ewelina1610 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też żałuję, że na studiach nie miałam styczności, jedynie może kilka napomknień przez mojego wykładowcę. Jedynie, gdzie miałam jakąkolwiek rozmowę z Irlandczykami to w Irish Pubie, do którego często przyjeżdżali, teraz już rzadziej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2017, 19:39
ania111345 ania111345 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

moja jedyna stycznosć z językiem irlandzkim to podczas fakultetu z kultury Irlandii i były to tylko nazwy ważnych urzędow. Z kilkoma wyrażeniami można się spotkać również w kilku książkach Nory Roberts. Bardzo żałuje że nie miałam nigdy okazji poznać tego języka, może w przyszłosci.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2017, 19:48
Anioleczka Anioleczka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja mieszkam w Irlandii, więc spotykam się z tym językiem dość często. Smutne dla mnie jest to, że tak mało młodych Irlandczyków uczy się go czy w ogóle są nim zainteresowani a to przecież ich kultura i dziedzictwo. Starsze pokolenie oczywiście dba i używa, a młodzi jak to młodzi. Ale fajnie widzieć chociaż jakieś nazwy miast czy znaki drogowe po angielsku i irlandzku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2017, 14:07
Anna186 Anna186 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja miałam styczność, choć krótką, ze Szkockim, kiedy na tydzień poleciałam do Edynburga. Bardzo ciekawe uczucie, kiedy rozmawiałam ze Szkotami i oni rozumieli mnie fantastycznie, a ja miałam dość spory problem ze zrozumieniem ich, szczególnie na początku. Kiedy pierwszy szok mija jest już lepiej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-27-2017, 23:07
joannadevian joannadevian jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Mnie również bardzo się podobają języki celtyckie, zwłaszcza irlandzki do mnie przemawia i chciałabym kiedyś się go nauczyć. Ale to może po skończeniu studiów...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-28-2017, 08:34
walaszekanna walaszekanna jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Będzin
Domyślnie

Moim wielkim marzeniem jest nauczyć się szkockiego gaelickiego, ten język jest taki magnetyczny i magiczny zarazem. Z tego co wiem pisownia i wymowa tego języka to dwie odrębne kwestie, nigdy nie można być pewnym jak odczytać dane słowo Szkoda, że nie ma pełnoprawnych kursów gealickiego w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-28-2017, 08:50
scemat scemat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pamiętam, jak jeden z moich profesorów mówiąc o irlandzkim stwierdził, że wielu mieszkańców wyspy nie posługuje się nim na co dzień, ale głównie "dla szpanu". Ponoć jest to szczególnie prawdziwe, kiedy dwóch Irlandczyków znajdzie się w towarzystwie Anglików i chce im pograć na nerwach Sam jednak nigdy nie byłem w stanie potwierdzić jego słów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-28-2017, 10:53
niejustyna niejustyna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo trudne te języki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki