Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-12-2013, 14:19
antalyya antalyya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Rymanów
Domyślnie Nauka esperanto

Miałam w planach naukę tego języka, jako hobby, ale zapał wygasł niestety. Czy ktoś z was uczy się Esperanto? Lub już się nauczył, jeździ na zjazdy itd.? Pozdrawiam wszystkich, którzy władają tym językiem.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 08-31-2016 o 12:09. Powód: Interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2013, 15:20
mrmat mrmat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że to język, który jest fajny dla poliglotów, ludzi którzy znają wiele języków, uczą się ich już praktycznie tylko dla zabawy, jeżdżą na zjazdy poliglotów itd. Nie uważam, żeby był sens uczyć się esperanto jako drugiego, trzeciego, czy nawet czwartego języka, no chyba, że kogoś to naprawdę interesuje i traktuje go czysto hobbystycznie, bo korzyści praktycznych z jego znajomości nie ma chyba żadnych.

Ostatnio edytowane przez meredith1990 : 09-07-2014 o 21:53. Powód: Brak interpunkcji w miejscu wymagającym przecinka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2013, 22:33
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mrmat Pokaż post
Myślę, że to język który jest fajny dla poliglotów, ludzi którzy znają wiele języków, uczą się ich już praktycznie tylko dla zabawy, jeżdżą na zjazdy poliglotów itd. Nie uważam, żeby był sens uczyć się esperanto jako drugiego, trzeciego, czy nawet czwartego języka, no chyba, że kogoś to naprawdę interesuje i traktuje go czysto hobbystycznie, bo korzyści praktycznych z jego znajomości nie ma chyba żadnych.

Rozumiem - w ramach hobby. Zapytałam, ponieważ mojego podejście do wszystkiego (do języków zwłaszcza) jest wręcz patologicznie praktyczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2013, 01:35
idengager idengager jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Uczyłam się i swego czasu mówiłam dość dobrze, mniej więcej na poziomie B1-B2. To mi umożliwiło swobodny udział w zjazdach i imprezach esperanckich, na których poznałam mnóstwo osób przeróżnych profesji i w przeróżnym wieku. Ponadto była to fajna intelektualna i naukowa przygoda, m.in. nauczyłam się wielu rzeczy o językoznawstwie.

Cytat:
Zamieszczony przez Judyta Łepkowska Pokaż post
Zapytałam, ponieważ mojego podejście do wszystkiego (do języków zwłaszcza) jest wręcz patologicznie praktyczne.
Jeśli masz czas i chęci pojeździć sobie po Europie i świecie, to mówiąc w esperanto błyskawicznie znajdziesz mnóstwo okazji wyjazdów lub pracy w sektorze NGO, głównie bezpośrednio związanych z organizacjami esperanckimi, ale nie tylko, ja np. byłam wolontariuszką na Roskilde Festival. Gdybyś była zainteresowana, mogę polecić esperanckie organizacje w Warszawie lub Krakowie, służące informacją i pomocą w nauce.

Ostatnio edytowane przez meredith1990 : 09-07-2014 o 21:57. Powód: Niektóre słowa były gramatycznie niepoprawne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2013, 22:54
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez idengager Pokaż post
Uczyłam się i swego czasu mówiłam dość dobrze, mniej więcej na poziomie B1-B2. To mi umożliwiło swobodny udział w zjazdach i imprezach esperanckich, na których poznałam mnóstwo osób przeróżnych profesji i w przeróznym wieku. Ponadto było to fajna intelektualna i naukowa przygoda: nauczyłam się wielu rzeczy o językoznawstwie.

Jeśli masz czas i chęci pojeździć sobie po Europie i świecie, to mówiąc w esperanto błyskawicznie znajdziesz mnóstwo okazji wyjazdów lub pracy w sektorze NGO, głównie bezpośrednio związanych z organizacjami esperanckimi, ale nie tylko: ja np. byłam wolontariuszką na Roskilde Festival. Gdybyś była zainteresowana, mogę polecić esperanckie organizacje w Warszawie lub Krakowie, służące informacją i pomocą w nauce.

Ejże... to brzmi bardzo ciekawie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2013, 13:43
Catherine04 Catherine04 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ciekawa sprawa. Myślałam, że już nikt nie używa esperanto do komunikacji. Może ktoś poleci jakieś książki do nauki tego języka? ( oczywiście jeśli takie istnieją ;D)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-18-2013, 17:08
idengager idengager jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Klasyczną pozycją jest "ABC języka esperanto" Andrzeja Pettyna, a także inne jego publikacje, np. "Esperanto en funkcioj". O ile wiem, w tej chwili przygotowywany jest na polski rynek nowy podręcznik; testy kolejnych wersji w krakowskim Kole Esperantystów trwają.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2013, 10:32
antalyya antalyya jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Rymanów
Domyślnie

Widzę, że są jeszcze pasjonaci, którym nie zależy tylko i wyłącznie na komercyjności języka i tym co się opłaca, a co nie. Jak zaczynałam naukę, czyli miałam kilka dni słomianego zapału, to wyszukałam kilka fajnych stronek na necie z podstawami Esperanto. Chyba będę musiała do tego wrócić, bo widzę, że są osoby, którym zależy.

Ostatnio edytowane przez graczykij : 08-31-2016 o 12:10. Powód: Niepoprawna polszczyzna, brak kropek na końcu zdań.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2013, 12:17
jaga1 jaga1 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie uczyłam się tego języka dawno

Ja uczyłam się tego języka dawno temu. Byłam nawet na obozie entuzjastów tego języka. Mnie osobiście nie zachwycił, gdyż po krótkim czasie przyswajania słówek powstał u mnie dziwny opór, którego nie odczułam przy żadnym z naturalnie rozwijających się języków. Jakoś przez długie lata nie mam okazji spotykać esperantystów i mam wrażenie, że idea zastosowania tego języka jako "neutralnego", dającego równe szanse przedstawicielom różnych krajów np. na sympozjach naukowych z różnych , choć piękna, chyba w praktyce się nie sprawdziła. Ale nie jestem w tych sprawach na bieżąco. Moi przyjaciele i znajomi jakoś nie połknęli bakcyla, jak chodzi o ten język. A jeśli przyjął sie w gremiach naukowych, technicznych, etc. napiszcie, kto o tym wie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-24-2013, 14:18
Kaha90 Kaha90 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez antalyya Pokaż post
widzę, że sa jeszcze pasjonaci, którym nnie zalezy tylko i wyłącznie na komercyjności języka i tym co się opłaca a co nie jak zaczynałam nauke, czyli miałam kilka dni słomianego zapału to wyszukałam kilka fajnych stronek na necie z podstawami Esperanto. Chyba będę musiała do tego wrócić, bo widzę, że są osoby, ktrórym zalezy
Może mogłabyś się podzielić tymi fajnymi stronkami? Też chętnie bym poznała chociaż podstawy.

Cytat:
Zamieszczony przez Ewelinaa89 Pokaż post
Wydaje mi się, ze nauka esperanto to zwykła strata czasu. Lepiej w tym czasie uczyc sie angielskiego,czy hiszpanskiego - będą na pewno bardziej przydatne w zyciu
Nie uważam, żeby nauka jakiegokolwiek języka była stratą czasu. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, np. coś tam o językoznawstwie, jak ktoś tu wcześniej wspominał lub po prostu poznać nowych ludzi. Poza tym, okazuje się również, że esperanto może przydać się w poszukiwaniu pracy :>.

W ostateczności, zawsze można zabłysnąć niebanalną wiedzą wśród znajomych :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.