Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-16-2012, 13:34
agata.hung agata.hung jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Literatura węgierska

Chciałabym rozpocząć na forum dyskusję o literaturze węgierskiej. Z moich doświadczeń wynika, iż poza studentami hungarystyki wiedza na temat literatury Bratanków nie jest duża.

Do grona nieco popularniejszych ostatnio w Polsce autorów węgierskich można zaliczyć trzy nazwiska:
Sandor Marai [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ndor_M%C3%A1rai[/url]
laureat Nagrody Nobla - Imre Kertesz [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Imre_Kert%C3%A9sz[/url]
Janos Hay [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1nos_H%C3%A1y[/url]

Ciekawa jestem czy na forum znajdą się osoby, także spoza grona studentów hungarystyki, które sięgnęły lub sięgają systematycznie po utwory wyżej wymienionych lub innych pisarzy węgierskich. Jakich autorów cenicie najbardziej i za jakie utwory?

Osobom mówiącym po węgiersku mogę polecić dwie strony dot. literatury węgierskiej. Może staną się inspiracją do poznawania nowych autorów
[url]http://pim.hu/object.d8f182da-fdfa-45ba-914f-2688ce822346.ivy[/url]
[url]http://www.litera.hu/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2012, 12:34
Tiny Tiny jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Győr, Budapest
Domyślnie

Mam pytanie, czy istnieje przekład worczości Istvána Fekete na język polski?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2012, 14:49
malg's Avatar
malg malg jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja kiedyś czytałam "Zamknięte drzwi" Magdy Szabó i mi się podobały
Ale czytałam po polsku, bo niestety nie znam węgierskiego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2012, 15:57
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja też nie spotkałam się zainteresowaniem literaturą tego kraju, poza studentami filologii węgierskiej.
Polecam "Odrazę" László Németha. Bardzo dobra powieść!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2012, 23:58
rmb1990 rmb1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi bardzo podobały się opowiadania Otto Tólnai'ego. To taki pisarz mniejszości węgierskiej w Wojewodinie. Może, ktoś kojarzy? No i jeszcze niedawno odkryłem pisarza kryjącego się pod pseudonimem Centauri, też piszę interesująco.

P.S. nie jestem studentem hungarystyki, tylko anglistyki, tak więc innym ludziom ta literatura też jest znana
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-15-2012, 01:56
Katarzyna11 Katarzyna11 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Przyznaję, że raczej nie znam literatury węgierskiej. Ale bliżej końca moich studiów na filologii angielskiej trafiłam, dość przypadkowo, na książkę Frigyesa Karinthy pt. 'Panie profesorze' (w przekładzie polskim) i przeczytałam ją z chęcią. Wkomponowała mi się tematycznie w praktyki nauczycielskie
w liceum...
Książka obfitowała w ciepły humor; narracja z perspektywy ucznia/uczniów liceum w XIX wieku pomagała wczuć się w bohatera i atmosferę tamtych czasów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2012, 23:17
bolcze bolcze jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jestem studentem hungarystyki, ale znam Imrego Kertesza (z Likwidacji) oraz zetknąłem się z Peterem Esterhazym w jakiejś recenzji.

Niemniej, moją i pewnie nie tylko moją ukochaną lekturą byli "Chłopcy z Placu Broni"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2012, 22:11
mustaszrik mustaszrik jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: KR
Domyślnie

Ja czytałem, w przekładzie na polski oczywiście, dwie książki węgierskich pisarzy: "Los Utracony" Imre Kertesza i "Kalifa Bociana" Mihalego Babitsa. Były ciekawe. Chciałbym kiedyś w przyszłości poczytać więcej prozy węgierskiej. Na razie czas mnie trochę ogranicza
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2012, 18:51
Helen11 Helen11 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja najbardziej lubię XIX wieczną literaturę węgierską. Jako była studentka hungarystyki polecam Mora Jokaiego oraz Kalmana Mikszatha. Bardzo wiele ich książek jest przetłumaczonych na polski, bez problemu do dostania na allegro. Tematyka u Jokaiego głównie romantyczne obrazki z życia węgierskiej szlachty trochę idealistyczne. Mikszath trochę bardziej skomplikowany, polecam np. "Dziwne Małżeństwo" czyli historię pewnego rozwodu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2012, 11:14
mtysz mtysz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na allegro jest spory wybór literatury węgierskiej. Poza tym w prawie każdym polskim domu znajdzie się jakaś stara książka węgierskiego pisarza (przynajmniej wśród znajomych moich czy moich rodziców, nawet takich, którzy niewiele mają wspólnego z literaturą węgierską albo i literaturą w ogóle ), więc chyba nie jest tak najgorzej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.