Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Kultura i sztuka różnych krajów
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-13-2011, 18:06
akinom965 akinom965 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Różnice kulturowe między Polską a Niemcami- czyli co nas zaskakuje...

Ci którzy byli w Niemczech na pewno spotkali się z czymś, co było dla nich nowością, coś czego nie ma w Polsce, coś co ich zaskoczyło. Różnice kulturowe między Polską a Niemcami są ogromne. Oto jeden przykład:jeśli jadąc autem w Polsce, chcesz podziękować innemu kierowcy, włączasz na krótką chwilę światła awaryjne. W Niemczech takie zachowanie na drodze uważane jest za obrazę!
Czy spotkaliście się z podobnymi różnicami?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2011, 20:05
akinom965 akinom965 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dziś przeczytałam: różnica między Niemcami a Polakami jest taka, że jak pociąg w Niemczech ma się spóźnić 2 minuty to zapowiadają to 5 minut przed planowym przyjazdem a w Polsce zapowiedź godzinnego opóźnienia pociągu zapowiada się pół godziny po czasie planowego przyjazdu...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2011, 20:30
barbara_baranczuk barbara_baranczuk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie zaskakuje ogromna kultura kierowców niemieckich W Niemczech nie do pomyślenia jest czekanie przy przejściu dla pieszych bez sygnalizacji i zastanawianie się czy ktoś się łaskawie w końcu zatrzyma i pozwoli ci przejść. Dlatego Niemka, którą u siebie dawno temu gościłam, była wielce zbulwersowana, kiedy musiałyśmy troszkę poczekać przy przejściu. Tych różnic kulturowych jest cała masa i myślę, że można by wyliczać i wyliczać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-13-2011, 21:37
oluśka oluśka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

A mnie zaskakuje - i czasami też strasznie wkurza - ich miłość do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Jak mają ograniczenie do 70 km/h, to jadą 65. I nie ma mowy, że mogą jechać odrobinę chociaż szybciej... Natomiast na Polaków takie zakazy działają - brzydko mówiąc - jak czerwona płachta na byka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2011, 03:30
rotkappchen87 rotkappchen87 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mnie denerwuje z kolei ogromne przywiązywanie wagi do punktualności i kult pracy 24h/dobę. Nie mówię, że punktualnośc nie jest ważna, czasem jednak jej brak jest traktowany prawie jak przestępstwo. I "nie waz się myslec o urlopie w pracy"... Bez przesady ;/
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2011, 12:08
Podszyszkownik

Domyślnie

Niemiec Niemcowi nierówny - co można odnieść do wszystkich Ja np. spotkałam się z osobiście z kobietą, która notorycznie przekraczała prędkość i miała tego pecha, że przynajmniej raz w miesiącu przysyłano jej mandat i zdjęcie z fotoradaru, który mijała po drodze Najbardziej denerwowało mnie, będąc w Niemczech, ich stereotypowe myślenie - musiałam ciągle ich uświadamiać, że w Polsce mamy samochody (których wcale nie kradnie się w Niemczech), że mamy Internet i dbamy o higienę tak samo, jak oni Ale i tak dopiero dali się przekonać po tym, jak przyjechali do Polski i zobaczyli to na własne oczy
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2011, 16:25
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez barbara_baranczuk Pokaż post
Najbardziej denerwowało mnie, będąc w Niemczech, ich stereotypowe myślenie - musiałam ciągle ich uświadamiać, że w Polsce mamy samochody (których wcale nie kradnie się w Niemczech), że mamy Internet i dbamy o higienę tak samo, jak oni Ale i tak dopiero dali się przekonać po tym, jak przyjechali do Polski i zobaczyli to na własne oczy
Mam podobne doświadczenie jeszcze z liceum. Pojechałam do Niemiec na wymianę i przyjeżdżając do rodziny przywiozłam im jakiś prezent. Na koniec mojego pobytu u nich ja również dostałam prezent od nich, a była to..... musztarda Miałam chyba strasznie głupią minę, gdy ją zobaczyłam, a przemiła rodzinka z uśmiechem na twarzy powiedziała, żebym zawiozła do Polski i pokazała, co jedzą Niemcy... Jak sobie przypomnę tę sytuację, to uśmiecham się sama do siebie ale faktycznie - Niemcy chyba żyją w przekonaniu, że Polska to jakiś kraj trzeciego świata.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2011, 16:38
MaRtii's Avatar
MaRtii MaRtii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja pamiętam jak kiedyś na zajęciach z niemieckiego moja nauczycielka opowiadała, że jakoś w połowie lat 90. przyjechali do niej w gości znajomi z Niemiec. Ich wiedza na temat tego kraju była niestety tak ograniczona, że w walizkach przywieźli ze sobą jedzenia na cały tydzień, i co najśmieszniejsze - cały worek papieru toaletowego, bo byli święcie przekonani, że u NAS takich "luksusów" nie posiadamy...
Całe szczęście po tygodniu spędzonym w Polsce ich zdanie na temat Polski zmieniło się diametralnie i przypuszczam, że był to dla nich ogromny szok.
Stary 12-14-2011, 16:49
Starszy Kumotr

Domyślnie

O rany, czyli moja musztarda nie była wyjątkiem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-14-2011, 21:04
Podszyszkownik

Domyślnie

Takich smaczków można mnożyć Mnie pytali się czy wiem, jak się obiera ogórka za pomocą najzwyklejszej w świecie obieraczki... Swoją drogą niby dzieli Nas tylko Odra, a jak potężna jest to granica, skoro miewają o Nas takie przeświadczenie. Na szczęście powoli to się zmienia, zwłaszcza wśród młodych Niemców widać trend odchodzenia od myślenia stereotypami Z drugiej strony, jak sobie przypomnę niemieckiego dziadka, który z uporem maniaka powtarzał, że Wrocław to Breslau i Polacy powinni go zwrócić Niemcom razem ze Szczecinem i Gdańskiem, to aż coś się skręca w środku
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.