Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-05-2011, 09:43
Kira Kira jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie Patron tłumaczy

Już niedługo, bo 30 września, obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Tłumacza i z tego powodu zaczęłam rozważać sobie kwestię naszego patrona.
Ogólnie przyjmuje się, że patronem tłumaczy jest św. Hieronim, który zyskał sławę za przetłumaczenie Biblii na łacinę (Wulgata).
Zgłębiając temat okazuje się, że podczas gdy europejscy tłumacze opowiadają się właśnie za Hieronimem, to dla reszty świata właściwszym kandydatem na to zaszczytne miejsce jest bóg olimpijski Hermes!
Oczywiście wyższość "boskości" ponad "świętością" to nie jedyny powód, o ile sobie przypominam chodzi również o pochodzenie tejże osobistości (nie każdy związany jest z Chrześcijaństwem, do innych narodów bardziej przemawiają starogreckie tradycje) oraz o jej umiejętności.
Na tym polu wybija się właśnie Hermes, był z niego bowiem spryciarz i wynalazca (przypisuje mu się wynalezienie pisma i liczb) oraz niezły bystrzacha, mistrz interpretacji i mediacji.
W przypadku głosowania, za którym typem byście się opowiedzieli?
A może macie innych kandydatów, którzy by się nadali?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2011, 13:09
anjie's Avatar
anjie anjie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że to zależy od kraju. Ze względu na to, jaką religię mamy w Polsce wybrałabym św. Hieronima. Jakoś lepiej to pasuje do naszego kraju niż Hermes bo słowo patron kojarzy się z świętymi. Mitologia grecka nie jest już przez większość ludzi (oczywiście zawsze znajdą się wyjątki) traktowana poważnie- jak taki zbiór bajek, a nie coś , w co ludzie naprawdę wierzyli. Dlatego postacie takie jak: Hermes, Pegaz, Zeus, Meduza mogą się kojarzyć bardziej z logo gabinetu kosmetycznego albo siłowni. Jednak niczego nie wykluczam. Jeśli na całym świecie Hermes zostanie jednogłośnie uznany za patrona to pewnie w Polsce też - Hermes to fajna postać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2011, 13:20
joannasz's Avatar
joannasz joannasz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Moim zdaniem sw. Hieronim nadaje się idealne bez względu na religię, ale ze względem na to czego dokonał. Tak jak anjie spostrzegła, mitologię mało kto traktuje poważnie, kojarzy się bardziej z bajkami niż poważnym kultem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 12:43
meluzyna
Guest

Domyślnie

A to bardzo ciekawe, zawsze słyszałam tylko o św. Hieronimie. Moim zdaniem Hermes nie istniał (na wszelki wypadek piszę, nie chcąc obrazić ewentualnych zwolenników gnozy), więc zależy co rozumiemy przez pojęcie patrona - wzór do naśladowania czy jakiegoś mniej określonego pocieszasza w niebiesiech albo siłę jakowąś, nie mam pojęcia. No i Hermes, bóg złodziei?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 15:04
Maddy551 Maddy551 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez anjie Pokaż post
Wydaje mi się, że to zależy od kraju. Ze względu na to, jaką religię mamy w Polsce wybrałabym św. Hieronima. Jakoś lepiej to pasuje do naszego kraju niż Hermes bo słowo patron kojarzy się z świętymi. Mitologia grecka nie jest już przez większość ludzi (oczywiście zawsze znajdą się wyjątki) traktowana poważnie- jak taki zbiór bajek, a nie coś , w co ludzie naprawdę wierzyli. Dlatego postacie takie jak: Hermes, Pegaz, Zeus, Meduza mogą się kojarzyć bardziej z logo gabinetu kosmetycznego albo siłowni. Jednak niczego nie wykluczam. Jeśli na całym świecie Hermes zostanie jednogłośnie uznany za patrona to pewnie w Polsce też - Hermes to fajna postać
zgadzam się z tą wypowiedzią
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 15:22
m.patycki m.patycki jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Po lekturze książki "Wdziałem Szatana" Rene Girarda u mnie Hermes nie ma szans. Zdecydowanie jestem za św. Hieronimem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-27-2013, 18:30
ms87 ms87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wyczyn św. Hieronima jakoś bardziej przemawia do mnie, by to właśnie jego okrzyknąć 'patronem tłumaczy'.
Nie zastanawiałam się nigdy wcześniej kto jest patronem..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2013, 09:50
pavloo91 pavloo91 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jestem za św. Hieronimem.
A może Juda Tadeusz - patron spraw beznadziejnych?
Stary 01-28-2013, 11:55
fee221 fee221 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie też się wydaje, że Hieronim to bezpieczniejsza opcja, jeśli chodzi o wybieranie patrona. Mimo całej sympatii do Hermesa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.