Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2011, 00:04
dagmara85 dagmara85 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Co robić, aby nie zapominać języka??

Hej wszystkim,
Macie jakieś pomysły na to, aby nie zapominać tego, czego się uczyliśmy przez wiele lat?? Mam tu na myśli oczywiście języki obce.
Moje sposoby:

- oglądanie telewizji
- czytanie książek
- kontakt mailowy lub przez komunikatory z osobami posługującymi się obcym językiem
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 12:16
finchmeister finchmeister jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Chorzów
Domyślnie

Ja do tego dodaję również gry komputerowe. Dla mnie, w czasach gdy miałem więcej czasu aby grać w jakieś gry, była to znacząca część mojej nauki słownictwa i była ona całkiem efektowna! A oprócz tego, to podpisuję się pod propozycjami dagmary85
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 18:50
Inka's Avatar
Inka Inka jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Łuków/Poznań
Domyślnie

Zdecydowanie mówienie w danym języku. Wiem ze swojego przykładu, że nie używałam w mowie niemieckiego przez około 3 lata, jedynie oglądałam jakieś filmy czy czytałam artykuły. Gdy niedawno musiałam nagle z kimś porozmawiać w tym języku nastąpiła blokada, bo o ile rozumiałam wszystko, to nie potrafiłam sama nic powiedzieć.
Stary 08-10-2011, 19:48
klementyna klementyna jest offline
Kumotr

Domyślnie

To okropnie irytujące, kiedy wklada się tyle wysiłku żeby się języka nauczyć, a on, nieużywany, po prostu zanika. Niestety, możemy za t0 winić tylko samych siebie.
Samo czytanie czy słuchanie czasami nie wystarcza, aby podtrzymać więź z językiem obcym, trzeba samemu się w nim "produkować". Moją ulubioną metodą są podróże do krajów, w których mówi sie tym językiem, i zanurzenie się w lokalnym środowisku. W ciągu kilku dni odświeża się słownictwo, wymowę i gramatykę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 19:57
meg.dom meg.dom jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Siedlce
Domyślnie

To super opcja tylko nie każdego stać na takie podróże. Dlatego warto szukać różnych sposobów na jak najczęstsze używanie języka. W tym momencie np można korzystać z przewodnictwa Polski w UE, wielu obcokrajowców pojawia się u nas w kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 12:43
dagmara85 dagmara85 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A może warto by było stworzyć na forum wątki dotyczące poszczególnych języków i tam wyrażać się nie po polsku, a właśnie w tych językach obcych. Co myślicie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 13:08
angli.magda89's Avatar
angli.magda89 angli.magda89 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez meg.dom Pokaż post
To super opcja tylko nie każdego stać na takie podróże. Dlatego warto szukać różnych sposobów na jak najczęstsze używanie języka. W tym momencie np można korzystać z przewodnictwa Polski w UE, wielu obcokrajowców pojawia się u nas w kraju.
Jak najbardziej moja przedmówczyni ma rację, podróże do krajów w celu obycia się z językiem to świetny ppmysł tylko drogi i niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Ważne jest by mimo to pracować nad swoją wymową, a tych sposobów jest na prawdę wiele.. Od telewizji, radia, czytania na głos książek po wszelkiego typu ptogramy multimedialne, nagrania na MP3 itd. Teraz dysponujemy takim wachlarzem możliwości, że jest w czym wybierać
Starajmy się codziennie mieć tą styczność z językiem, jeżeli nie mamy takiej możliwości w pracy, to przeznaczmy kilkadziesiąt minut wieczorem by rozgrzać swój język. I nie musi być to przymusowe, spójrzmy na to z punktu korzyści jakie mamy oglądając film z napisami, czy też analizując sobie słowa slyszanej przed chwilą piosenki.
Dobrze jest też ze znajomymi zrobić sobie wieczorek pt. Podróż do innego kraju, rozmawiając w innym wybranym przez siebie języku. Nie wstydżmy się rozmawiać, bo blokując się, blokujemy swoją pamięć i język.
Pozdrawiam
Stary 08-15-2011, 14:41
hauteville's Avatar
hauteville hauteville jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Może będę się trochę czepiał, ale z punktu widzenia czysto językowego znacznie więcej niż oglądanie telewizji może nam dać słuchanie radia, w którym z założenia ciszy nie powinno być. Poza tym słuchając radia nie jesteśmy się w stanie wspomóc tym co widzimy. A niektóre audycje są naprawdę interesujące - sam ostatnimi czasy odgrzałem swoją miłość do angielskiego słuchając radia CapeTalk nadającego z Kapsztadu (RPA).

A podróże - cóż, można zawsze jechać autostopem, nocować przy użyciu portali społecznościowych takich jak couchsurfing, żywić się chlebem z serem i mieć bardzo tanie wakacje w dowolnym zakątku Europy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 14:54
madzia madzia jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Żeby nie zapomniec języka? Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka...jeśli nie mamy okazji mowic w danym języku to rónie efejtywna metodą będzie czytanie literatury czy gazet. Słuchanie radia czy piosenek juz jest mniej efektywne niz dwie pierwsze metody aczkolwiek pozwala nie zapomnieć o odpowiednim akcencie! Jak nić nie robimy z językiem to on po porostu po jakims czasie wyparowuje z naszej głowy...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 15:30
Lynx85's Avatar
Lynx85 Lynx85 jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Być może moja metoda wyda Wam się śmieszna, ale cóż... Ja miewam w zwyczaju robić sobie co jakiś czas glosariusze albo "idiom of the day" na fiszkach, bądź zwykłych kartkach A4 - ze słownictwem problematycznym lub po prostu żeby wzbogacić swój język o "shiny words" najlepiej to wygląda w tabelkach - w jednej kolumnie słowo/wyrażenie, w drugiej definicja po angielsku z adnotacją, czy jest to słowo/wyrażenie potoczne, kolokwialne, oficjalne, etc., a w ostatniej kolumnie kontekst z przykładowym zdaniem. Tego typu kartki bądź fiszki przyklejam w różnych widocznych miejscach - na tablicy nad komputerem, na szafce, etc. Nawet robiąc sobie chwilę przerwy od pracy, albo zastanawiając się nad jakąś kwestią - wzrok pada na jakieś słówko, które gdzieś tam po jakimś czasie zagości w głowie

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum