Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-21-2020, 19:14
Hikari Hikari jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Jaki akcent wybrać?

Witam Was. Mam do Was pytanie odnośnie wyboru angielskiego akcentu.
Założę się, że wśród Was są osoby które były nastawione na opanowanie brytyjskiej wymowy, ale na przykład w trakcie nauki zdecydowały się przesiąść na - być może łatwiejszą, nie wiem - wersję amerykańską. Mój problem polega na tym, że nie bardzo wiem której wersji mam się uczyć. Nie jestem filologiem, tudzież angielski traktuję bardziej jako narzędzie do komunikacji, ale chciałbym możliwie jak najlepiej i najrozsądniej do niego podejść. Myśląc o egzaminach Cambridge (bo głównie do nich się przymierzam) chciałem opanować brytyjską wersję języka, która zapewnia byłaby bardziej użyteczna jeśli chciałbym na przykład w przyszłości zamieszkać w Wielkiej Brytanii (do USA jednak za daleko mimo wszystko, a i kultura taka sobie jak dla mnie).
Tutaj pojawiają się moje pytania, i w związku z tym prosiłbym o pomoc kogoś kto miał ten problem.
1. Czy podczas egzaminów Cambridge w części ustnej można używać amerykańskiego akcentu? Nie zostaną z tego powodu odebrane punkty? Tyczy się to tylko speakingu, czy również gramatyki, słownictwa itp.? Jak amerykański to amerykański zawsze? Powinienem się uczyć w takim razie różnicy między obiema wersjami, by nie popełnić błędu?
Niby oglądam speakingi na YT i niby każdy mówi, że tak, ale z drugiej strony wszelkie pomoce naukowe są z Wysp, a typowym RP na egzaminach (i pewnie w samej UK) nikt raczej nie mówi poza samymi egzaminatorami i może filologami. No i jestem teraz skołowany. Czy w związku z tym należałoby olać te wszystkie materiały skupione na brytyjskiej wersji, czy co zrobić?
1.5 A skoro już jestem przy tym to mam jeszcze takie pytanie z czystej ciekawości. Na studiach podział grup jest głównie na fonetyce czy też całego języka się to tyczy?
2. Wiele osób pisało, że próbowało się uczyć brytyjskiej wersji, ale w trakcie przesiedli się na amerykańską, bo na przykład zdali sobie sprawę, że nauka RP jest niepraktyczna. Jeśli filolodzy nie dawali rady to co dopiero ja. Pytanie moje jest następujące - czy planując emigrację do UK mogę spokojnie żyć porozumiewając się amerykańską odmianą języka? Brytyjczycy i inne narodowości obrażają się jak wśród nich są obcokrajowcy co używają typowo amerykańskiego języka? Jakie wynikają z tego nieporozumienia?
3. Mieliście kiedyś podobne rozkminy odnośnie wersji której się uczyć z myślą o emigracji do UK? A może bezpieczniej jest jednak używać amerykańskiej wersji w kontakcie z nie-Brytyjczykami, i ewentualnie Amerykanami? Kurczę, ciężki wybór.
4. Jako, że właśnie UK słynie z różnych dialektów, to tak jak już ktoś kiedyś napisał nauka RP jest ,, niepraktyczna", ,,sztuką dla sztuki". Jestem skołowany tym wszystkim, i przez to nie odczuwam żadnej radości z nauki tego języka. Nie miałbym może takich problemów, gdyby właśnie nie ta ,,niepraktyczność" i obawa o bycie ośmieszonym przez innych (wiele już czytałem o tym jak to Polacy brzmią sztucznie mówiąc po brytyjsku, i że mało kto tak mówi). Amerykański jest bardziej powszechny, słyszałem też że łatwiejszy, ale czy nie sądzicie, że przez to wszystko amerykański jest bardzo taki ,,zaśmiecony"?
5. A może nie zwracać na to wszystko uwagi i uczyć się mimo wszystko RP z którym nie ukrywam, że mam problem, a amerykański po prostu jest bardziej powszechny? Skoro wszelkie materiały tak promują tę brytyjską wersję... Heh, sam już nie wiem. Niby jest strona BBC i wszelkie jej bogactwa do nauki RP, ale na dłuższą metę to... nudne jest.

Tylko, że jest jeszcze jeden problem. Nie mam kontaktu z kimś kto mógłby mnie tego RP uczyć, a na kurs mnie nie stać. Zauważyłem po sobie, że amerykański akcent jest trochę łatwiejszy w produkcji (to, że nie podoba mi się jak w nim brzmię to druga sprawa ), ale brakuje do niego rzetelnych źródeł do nauki na miarę książek Cambridge. Może mógłby ktoś coś doradzić i w tej kwestii?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.