Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-18-2015, 15:18
Natfil Natfil jest offline
Kumotr

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Ja zawsze się staram patrzyć na takich ludzi, z dużą dozą wyrozumiałości. Wszak polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Jednak znam obcokrajowców, którzy mówią po polsku lepiej niż nie jeden Polak
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2015, 15:39
aleksandrat aleksandrat jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Zawsze patrzę z podziwem na przyjezdnych, którym zależy na nauce polskiego. To przecież koszmarnie trudny język. Dla ludzi o naprawdę jasnym umyśle i dobrej pamięci.
Trudno oczekiwać nawet od osoby uczącej się intensywnie od kilku lat tego, żeby nie kaleczyła tego języka. Zdarza się to przecież często i samym Polakom.
Takie osoby, zamiast poprawiać co i rusz, należy motywować do dalszej pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2016, 05:06
kloss kloss jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najlepszym sposobem na naukę jest wyjazd to kraju, gdzie będziemy mieli styczność z tym językiem w życiu codziennym- czyli do Polski. U mnie się to sprawdziło, więc polecam innym.
Poprawiać błędy innych osób trzeba, bo same nie zawsze w stanie je zauważyć, ale trzeba to robić z wyczuciem i bez zbędnego komentarza typu :" No tak, skąd byś miał/a to wiedzieć, przecież nie jest to twój język ojczysty". Bo efektem jest tylko irytacja osoby uczącej się, znam to z autopsji. Sensowne rozbudowane komentarze na temat wymowy, fleksji czy frazeologii ( najczęstszy kłopot) są jak najbardziej pożądane.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2016, 09:31
Maawi Maawi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zawsze jestem w szoku, gdy okazuje się, że ktoś zna parę słów po polsku, choćby to było "jeszcze raz" na lotnisku czy "dzień dobry" od wykładowcy spoza Polski. Wymowa rzeczywiście zwykle rani uszy, ale sądzę że wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak trudnym w wymowie jest język polski.
Najwięcej radości dostarczyła mi koleżanka z USA, która postanowiła wypróbować aplikację DuoLinguo ucząc się polskiego. Niemal codziennie wylewa żale, jak to w wymowie nie ma żadnych zasad i dlaczego ten mój język jest taki szalony, ale na skypie już mówi "czeszcz"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2016, 17:35
jomilian jomilian jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja uwielbiam gdy obcokrajowcy mówią po polsku! Nauczyłam mojego przyjaciela z Gruzji kilku słówek i zwrotów i do tej pory je pamięta i zawsze się tym chwali w polskim towarzystwie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2016, 17:36
jomilian jomilian jest offline
Kumotr

Domyślnie

A piosenka "Bałkanica" robi furorę za granicą, będąc na Erasmusie kolega z Hondurasu i koleżanka z Grecji chcieli się jej nauczyć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 01:22
mery121 mery121 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że z odrobiną odpowiedniej motywacji wszystko jest możliwe - nawet nauka języka polskiego Znam osobiście paru obcokrajowców, którzy obecnie mówią po polsku niczym Polak z lekką wadą wymowy, ogarniając nawet język potoczny, a ich główną motywacją do nauki była... miłość! W końcu nie od dziś wiadomo, że Polkom ciężko się oprzeć
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-21-2016, 14:23
NataliaCh NataliaCh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moi znajomi Hiszpanie, którzy uczą się polskiego, mają problem z rozróżnianiem wielu dźwięków (ś/sz, ć/cz itd.) i doszłam już do perfekcji w tłumaczeniu, jak należy ustawić usta, zęby i język, żeby takie dźwięki otrzymać. I muszę przyznać, że teraz bardzo doceniam ogromny wachlarz dźwięków, jakie mamy w języku polskim. Okazuje się, że polski aparat mowy przydaje się szczególnie w nauce... języka chińskiego - jest nam o wiele łatwiej niż np. studentom anglojęzycznym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-22-2016, 09:38
kayab92 kayab92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Język polski do łatwych i przyjemnych nie należy. Jak słyszę obcokrajowców, którzy naprawdę mówią po polsku albo przynajmniej próbują - to szczerze podziwiam. Sama się zastanawiam, jak bym sobie poradziła, jeśli to ja bym miała uczyć się języka polskiego.
A co do takich nietypowych doświadczeń z językiem polskim, to rozwaliło mnie, kiedy pewnego razu przeglądając YouTube pod filmikiem z rosyjskojęzyczną piosenką znalazłam następujący komentarz w języku angielskim "Ale ten polski jest okropny". Kwestia gustu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-28-2016, 14:20
NataliaCh NataliaCh jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kayab92 Pokaż post
Język polski do łatwych i przyjemnych nie należy. Jak słyszę obcokrajowców, którzy naprawdę mówią po polsku albo przynajmniej próbują - to szczerze podziwiam. Sama się zastanawiam, jak bym sobie poradziła, jeśli to ja bym miała uczyć się języka polskiego.
A co do takich nietypowych doświadczeń z językiem polskim, to rozwaliło mnie, kiedy pewnego razu przeglądając YouTube pod filmikiem z rosyjskojęzyczną piosenką znalazłam następujący komentarz w języku angielskim "Ale ten polski jest okropny". Kwestia gustu.
Zawsze mnie zadziwia, że wszyscy mylą polski z rosyjskim. Z czeskim, słowackim - rozumiem. Ale rosyjski? Dziwią się temu nawet moi znajomi z Hiszpanii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.