Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-11-2012, 06:25
Andzia Andzia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Zuzkiss Pokaż post
Jeśli chodzi o bliskość czeskiego do polskiego, to moim zdaniem jedyną zaletą jest to, że pewne zagadnienia gramatyczne łatwiej zrozumieć porównując z polskim. W reszcie przypadków to przeszkadza, bo robisz błędy w czeskim używając np polskich końcówek gramatycznych i jesteś w 100% pewna, że jest dobrze :P
Zgadzam się z Tobą. Fakt, żę jest to język zbliżony do naszego może sprawaić wrażenie, że wszyscy wszystko rozumieją. Lecz spróbujcie pooglądać np. filmy w oryginale, szczególnie te nowsze, w których się używa mowy potocznej...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2012, 09:50
magda23711 magda23711 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czeski od podstaw

Planuję rozpocząć naukę czeskiego od podstaw. Bardzo jest trudny? Czekam na Wasze rady i uwagi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2012, 14:31
joaflor joaflor jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja właśnie zaczęłam uczyć się czeskiego i przyznaję, że mam z tym problem. Podobieństwo do polskiego strasznie utrudnia mi naukę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2013, 15:53
mrozza mrozza jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Słowiańskie języki zawsze będą się mieszać i mylić, w jakimś sensie to naturalne polecam czeski, i nawet nie z powodów ekonomicznych, ile dla literatury - czytać Hrabala w oryginale to przecież rozkosz! a słowacki to taki dobry język, że w zasadzie można się go uczyć, rozmawiając ze Słowakami i uważnie słuchając, co jak wypowiadają próbowałam, fun był nieziemski, niestety niewiele zapamiętałam...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2013, 16:56
agat91's Avatar
agat91 agat91 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Osobiście serdecznie polecam naukę języka słowackiego - jestem na 4. roku słowacystyki i nauka tego języka, to jak dla mnie sama przyjemność. Często jest wesoło, niektóre słowa naprawdę potrafią rozbawić. Myślałam, że po pewnym czasie to minie, ale jakoś nadal śmieszą mnie pewne słówka
Jest mnóstwo pułapek językowych, z czego zresztą powstają różne anegdotki oparte na podobieństwie polskiego, słowackiego, ale też czeskiego.
Czy warto uczyć się słowackiego/czeskiego? Odpowiedziałabym, że zdecydowanie tak. Są to języki bliskie polskiemu, a w związku z tym ogarnięcie np. gramatyki jest w dużym stopniu ułatwione, co pozwala nam stosunkowo szybko nauczyć się mówić płynnie. Ale oprócz tego wydaje mi się, że "opłaca" się to również ze względu na rynek pracy - wbrew pozorom ofert dla osób posługujących się czeskim i/lub słowackim jest obecnie dość sporo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-05-2013, 09:06
Czesław's Avatar
Czesław Czesław jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poland
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agat91 Pokaż post
Osobiście serdecznie polecam naukę języka słowackiego - jestem na 4. roku słowacystyki i nauka tego języka, to jak dla mnie sama przyjemność. Często jest wesoło, niektóre słowa naprawdę potrafią rozbawić. Myślałam, że po pewnym czasie to minie, ale jakoś nadal śmieszą mnie pewne słówka
Jest mnóstwo pułapek językowych, z czego zresztą powstają różne anegdotki oparte na podobieństwie polskiego, słowackiego, ale też czeskiego.
Czy warto uczyć się słowackiego/czeskiego? Odpowiedziałabym, że zdecydowanie tak. Są to języki bliskie polskiemu, a w związku z tym ogarnięcie np. gramatyki jest w dużym stopniu ułatwione, co pozwala nam stosunkowo szybko nauczyć się mówić płynnie. Ale oprócz tego wydaje mi się, że "opłaca" się to również ze względu na rynek pracy - wbrew pozorom ofert dla osób posługujących się czeskim i/lub słowackim jest obecnie dość sporo.

Zgadza się również widziałem sporo ofert. Poza tym jeśli nie znajdzie się pracy w kraju, zawsze można wtedy wyjechać za granicę, gdzie znajdzie się "kilka" podobnych ofert ;]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-05-2013, 15:42
agat91's Avatar
agat91 agat91 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Otóż to
Zresztą jak zaczynałam praktykę w biurze tłumaczeń, to powiedziano mi, że czeski i słowacki są obecnie bardzo pożądanymi językami - a oni tam raczej mają pewne rozeznanie na co jest zapotrzebowanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2016, 22:48
Dariajk Dariajk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Język czeski czy słowacki?

Witam! Z którego języka jest najwięcej zleceń?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2017, 19:20
carida27 carida27 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cześć niestety nie odpowiem Ci na to pytanie, ponieważ nie mam niestety takiej wiedzy. Ale mogę służyć radą dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, który z tych dwóch języków wybrać do nauki. W szczególności swoją radę kieruję do osób, które mają problemy z wymową, konkretniej mają jakąś wadę wymowy. Może im być bardzo ciężko przyswoić czeskie "ř". które jest takim odpowiednikiem naszego połączenia rz z wibracją sama miałam z tym problemy, i właściwie dalej mam tylko może trochę mniejsze, bo pomogła mi wizyta u logopedy Dodam, że ten fonem nie występuje w języku słowackim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2017, 19:20
carida27 carida27 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dodatkowo język słowacki jest ograniczony przez tzw. rytmický zákon - z grubsza chodzi o to, że dwie długości nie mogą występować po sobie w sylabach, przez co może ten słowacki nie brzmi czas aż nadto sztucznie, kiedy trzeba przeczytać jakieś słowo z długościami, tak jak w przypadku czeskiego kázání [czyt: kaazaanii]

Ale jako że się uczę języka czeskiego, to polecam go wszystkim, nie tylko smakoszom czeskiego piwa !
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.