Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-22-2017, 18:47
Patrycja531 Patrycja531 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba dosyć problematyczne może być powiększanie zasobu słownictwa, gdyż nowe znaki i kombinacje znaków zaczynają się mieszać ze sobą. Dodatkowo niepowtarzane słówka bardzo szybko ulatują z pamięci, znacznie szybciej niż w języku angielskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-27-2017, 13:36
MartaRyciak MartaRyciak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na samym początku najtrudniejsze do opanowania są tony. Później jednak, gdy już je opanujemy problem zaczynają stanowić znaki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2017, 19:34
roksana97 roksana97 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie najtrudniejsze są znaki, trzeba poświęcić dużo czasu by je zapamiętać. Jeśli się ich nie powtarza to łatwo zapomnieć. Tony wydają się trudne tylko na początku, później w miarę nauki przestają być problematyczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2017, 15:08
gaoxia gaoxia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie sposoby na opanowanie tonów

Tony - słuchanie pomaga w ćwiczeniu rozumienia ze słuchu. Jeżeli chcemy umieć ładnie mówić i czytać po chińsku to musimy dużo mówić. Dla osób, które nie mają możliwości komunikacji z osobą natywną, polecam "gadanie do siebie" nagrywając to, co mówimy i odsłuchiwanie. W taki sposób sami możemy wyłapać mnóstwo błędów, ale jeśli ich nie słyszymy lub nie jesteśmy pewni, to można poprosić o pomoc w odsłuchiwaniu kogoś, kto też się uczy, co dwie głowy to nie jedna. Podobną metodą jest również korzystanie z płyty CD dołączonej do jakiegoś podręcznika przeznaczonego do nauki czytania. Włączamy konkretne nagranie z płyty i staramy się czytać na głos tekst, który mamy przed sobą.To jest coś takiego jak shadowing, tylko, że czytamy, a nie powtarzamy. Dzięki tym metodom ćwiczymy nie tylko tony, ale również tempo mówienia (a w chińskim to bardzo ważne) oraz intonację. Niech każdy też pamięta, że nauka tonów będzie nam towarzyszyć, aż do końca nauki języka, a podobno człowiek uczy się całe życie! Autor książki "Chiny bez makijażu" pan Artur Jacoby "przyznał się" w niej, że dalej popełnia sporadycznie błędy mówiąc w tonach, a jest dyrektorem sinologii na UW i sinologiem z długim stażem. Trening czyni mistrza, ale o ile nie urodziliśmy się w Chinach, to myślę, że ciężko będzie ten aspekt opanować perfekcyjnie w 100%. Ważne żeby nas rozumiano i żeby się dogadać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-11-2017, 23:17
nikolasok23 nikolasok23 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Widzę, że znaki to nie tylko moje utrapienie. Ja już teraz powiem szczerze, po prostu nie mam miejsca na te znaki. Jest to dodatkowa trudność, dodatkowe miejsce w pamięci, nie wiem czy już mi sie pamięć kończy czy o co chodzi, ale nawet wałkowanie na okrągło i zużycie kilogramów papieru nie pomaga w trwałym zapamiętaniu nowych słów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.