Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-17-2012, 15:26
faustynka faustynka jest offline
Kumotr

Domyślnie Dlaczego warto uczyć się łaciny?

Uczycie się łaciny? Jeśli tak, co was do tego skłoniło? Uważacie, że łacina jest przydatnym językiem?
Moim zdaniem, jak najbardziej, bardzo pomaga w nauce innych języków obcych i w rozumieniu języka ojczystego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 16:06
Lynx85's Avatar
Lynx85 Lynx85 jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Uczyłam się łaciny, tylko ze względu na to, że taki przedmiot pojawił się na moich studiach filologicznych - nie uważam jednak, żeby w jakikolwiek sposób pomógł mi w zrozumieniu jak funkcjonuje język i żeby jakkolwiek wsparł moją naukę języków obcych... Ale może wypowiedzą się inni, którzy takie profity zauważyli
Stary 08-17-2012, 16:40
ilkagirl's Avatar
ilkagirl ilkagirl jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Niestety, mam taką samą opinię jak Lynx85. Ja najpierw miałam łacinę w liceum, potem znów na studiach. Oczywiście na studiach znów od podstaw. Nie jestem przeciwniczką łaciny, wręcz przeciwnie, swego czasu uwielbiałam uczyć się różnych sentencji i potem nimi szpanować haha Nie zauważyłam jednak, żeby słownictwo czy gramatyka łacińska pomogły mi w nauce innych języków bardziej niż wcześniejsza znajomość angielskiego. Pamiętam za to, że na początku bardzo utrudniały mi naukę francuskiego, bowiem wiele rzeczy mi się myliło, szczególnie końcówki w odmianach. W każdym razie stwierdziłam, że łacina jak każdy inny język, może pomóc, może utrudnić naukę. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę, że jest to język martwy, jeśli ktoś naprawdę nie ma chęci, by się go uczyć, to nie warto.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 17:13
klaudiaf klaudiaf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczyłam się łaciny przez 3 lata w liceum, na dość wysokim poziomie (wymagająca nauczycielka...) i bardzo to sobie chwalę. Równolegle uczyłam się angielskiego i francuskiego i poznawanie łaciny sprawiało, że lepiej rozumiałam pewne mechanizmy rządzące językiem, znajdowałam też podobieństwa i wpływy łaciny na polski, francuski i angielski.
Obecnie nie widzę potrzeby zgłębiania tajników łaciny, ale uważam, że znajomość podstaw przydaje się w nauce języków nowożytnych, choć oczywiście nie jest konieczna. W ogóle jestem zdania, że im więcej języków się pozna, choćby w stopniu podstawowym, tym łatwiej będzie uczyć się kolejnych. Tak jakby aktywowało się i coraz bardziej kształtowało jakiś obszar mózgu odpowiedzialny za umiejętności językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-17-2012, 17:50
Lynx85's Avatar
Lynx85 Lynx85 jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez klaudiaf Pokaż post
Uczyłam się łaciny przez 3 lata w liceum, na dość wysokim poziomie (wymagająca nauczycielka...) i bardzo to sobie chwalę. Równolegle uczyłam się angielskiego i francuskiego i poznawanie łaciny sprawiało, że lepiej rozumiałam pewne mechanizmy rządzące językiem, znajdowałam też podobieństwa i wpływy łaciny na polski, francuski i angielski.
Pytanie tylko, czy warto tak się katować tym "martwym" językiem, jeżeli nie ma to wyraźnego wpływu na naukę innych języków?
Stary 08-17-2012, 18:43
Madeline Madeline jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Lynx85 Pokaż post
Pytanie tylko, czy warto tak się katować tym "martwym" językiem, jeżeli nie ma to wyraźnego wpływu na naukę innych języków?
Ma pewien wpływ na naukę języków romańskich, które są na nim oparte.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-24-2012, 22:29
agako88 agako88 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Porto - o meu amor
Domyślnie

Uczenie łaciny w ogóle wydaje się dość nieprzemyślane... Wiadomo, że na jednych kierunkach jest bardziej przydatna, na innych mniej, ale też sam system wydaje się kuleć. Wkuwanie końcówek i sentencji średnio rozwija umysł...
Stary 05-13-2013, 09:33
Anna Dźwigała Anna Dźwigała jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Mnie do nauki łaciny (tak jak greki) skłonił fakt, że znajomości ich ułatwia naukę dalszych języków. Muszę przyznać, że jak do tej pory się nie zawiodłam, a znam tylko podstawy. Łacina przydaje mi się również do tłumaczeń medycznych ostatnimi czasy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2013, 11:24
martucha_bp martucha_bp jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Uważam, że łacina przydaje się przede wszystkim lekarzom- z wiadomych przyczyn . Farmaceutyka w głównej mierze operuje nazwami łacińskimi.
Ja miałam łacinę w liceum (profil humanistyczny) i na studiach obowiązkowo jeden semestr. Wiadomo, że jest to język martwy i sam w sobie się nie przyda (nie pogadasz z nikim po łacinie :P ). Ale jak ktoś już wcześniej wspominał, podstawy przydały mi się w nauce hiszpańskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2013, 00:21
KarolinaKolakowska KarolinaKolakowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam,że znajomość łaciny, choćby w minimalnym stopniu, jest bardzo przydatna skoro jest 'matką wszystkich języków'. Może i jest dość nudna i nie zawsze właściwie nauczana. Często podejście wykładowców jest jednoznaczne z podejściem studentów, czyli tzn 3Z

Ostatnio edytowane przez meredith1990 : 09-08-2014 o 01:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.