Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-14-2018, 21:28
Początkowa Początkowa jest offline
Kumotr

Question Studia-dylemat

Witam
Jestem tegoroczną maturzystką.
Swoją przyszłość wiąże już od dawna z językami
W tym roku dostałam się na dwie uczelnie:
Uniwersytet Śląski filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniowa z językiem chińskim
Oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu filologia angielsko-chińska
Tu pojawia się mój dylemat.
Który kierunek, która uczelnia jest lepsza pod względem szlifu języka
pod względem zawodu tłumacza, standardu nauczania.
Wszelkie wskazówki będą dla mnie bardzo cenne i ogromnie z góry dziękuje.
Kasia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 21:38
SKonieczna SKonieczna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja co prawda kończyłam filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim 7 lat temu, ale z tego co się orientuję, to w tamtym czasie filologia w Poznaniu była uznawana za najlepszą. Oceniano to na podstawie trudności dostania się na kierunek i łatwości "wydostania" się z niego... Taka była tendencja za czasów kiedy ja studiowałam, jak jest teraz niestety nie wiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 21:49
koko007 koko007 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według rankingów UAM jest w czołówce uczelni, jak sama zastanawiałam się nad studiami to wszyscy polecali filologię na tej uczelni właśnie i nic się nie zmieniło
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 22:10
Lemurek84 Lemurek84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również skłoniłabym się ku Instytutowi Filologii UAM w Poznaniu. Głównie przez wzgląd na poziom, jak i na obecność wielu cenionych praktyków wśród tłumaczy w gronie wykładowców uczelni. Swoją drogą- gratuluję wyboru kierunku jak i dostania się na studia. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 23:04
Kumotr

Domyślnie

Dziękuje za podpowiedzi. Do Śląska przekonuje mnie ta „specjalność tłumacz” rozumiem przez to że od pierwszego roku kładziony jest nacisk na tłumaczenia i ta umiejetność jest doskonalona od samego początku. W Poznaniu jest poprostu filologia angielsko-chińska.
Póki co jest to świeży kierunek w Poznaniu( od 2016r) Nie ma jeszcze studiów drugiego stopnia tłumacz ang-Chin.
Ciężka decyzja, a w dodatku 3 dni na jej podjęcie.
Dziękuje za gratulacje ogromnie się cieszę że spełnia się moje marzenie, tylko chciałabym dobrze trafić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-15-2018, 23:43
Natala3003 Natala3003 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Szczerze mówiąc nie wiem, czy warto kierować się specjalnością. Specjalność jako taką wybiera się później, a z autopsji wiem, że nowe kierunki nie zawsze są trafione i nawet pracodawcy różnie na to patrzą. Osobiście kierowałabym się opinią o uczelni czy rankingiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-16-2018, 09:22
Kumotr

Domyślnie

Nowy kierunek jest wlasnie w Poznaniu i dlatego nie ma jeszcze magisterskich w tym kierunku.
W Śląskim kierunek ma już swoje pare lat tylko nie mogę znaleźć nikogo kto tam studiował.
Na UŚ dostałam się dodatkowo na kierunek filologia ang-japońska ze specj. Tłumacz. Tez go rozważam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2018, 10:06
aniatwardowska12 aniatwardowska12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Radziłabym przyjrzeć listę przedmiotów dostępną na obu kierunkach, sprawdzić ile przedmiotów ma faktycznie zwiazek z tłumaczeniem i jaki poziom jezykowy jest określony jako cel w programie studiów z obu języków i jakie faktyczne uprawnienia daje. Do tego wglad powinien być albo przez Usosa <nawet dla nie zalogowanych> albo przez stronę IRK uczelni.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2018, 16:05
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Z Twojego postu wnioskuję, że interesuje Cię przede wszystkim kariera tłumacza. Jeśli chodzi o język angielski, to nie bez przyczyny filologia w Poznaniu wskazywana jest jako jedna z najlepszych (co widać też w powyższych postach). Natomiast jeśli chodzi o język chiński, to mam nadzieję, że jesteś świadoma sporej różnicy pomiędzy sinologią a wybranym przez Ciebie kierunkiem. Porównaj poniższe dane dotyczące 1.roku studiów:
praktyczna nauka języka na sinologii - 120h+30h+30h+60h [url]http://orient.amu.edu.pl/media/download/dlastudenta/DL_Sino_od2013SZ.pdf[/url]
filologia ang-chiń - 90+30+30+30 [url]http://wa.amu.edu.pl/wa/files/BA_chn_2018-2021_20180620.pdf[/url]
Na pewno więc czeka Cię sporo pracy, zwłaszcza jeśli zaczynasz naukę chińskiego od zera. Oba wybrane przez Ciebie kierunki są stosunkowo nowe. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że kierunek na UAMie powstał we współpracy z Zakładem Języków Chin Katedry Orientalistyki oraz z Zakładem Literatury i Kultury Chińskiej Katedry Studiów Azjatyckich z Wydziału Neofilologii UAM, sugerowałabym wybór Poznania. O ile mi wiadomo, na UŚ nie ma sinologii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-17-2018, 18:05
oligar oligar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jako studentka UAM w Poznaniu, co prawda nie na twoim kierunku, lecz na kierunku lingwistyka stosowana ze specjalizacją tłumaczeniową, mogę szczerzę polecić tę uczelnię. Oczywiście nie mam porównania, ale generalny proces kształcenia tłumaczy jest na wszystkich kierunkach związanych z translatoryką podobna - według mnie - bardzo dobra. Jest dużo pracy, ale nie bez powodu jest to jedna z najlepszych uczelni w Polsce jeżeli chodzi o języki. Polecam gorąco!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.