Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-16-2018, 21:26
Łukasz Łukasz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Przerwy jak najbardziej powinno się robić, trzeba dać organizmowi odpocząć. Warto również po skończeniu tłumaczenia wrócić do tego za jakiś czas, przeczytać jeszcze raz, może znajdziemy jakieś niedociągnięcia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 14:16
Mateusz95 Mateusz95 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Robię sobie przerwy ale już po rozpoczęciu pracy i jej początkowych postępach tj. po około 1,5 godziny. I wtedy co jakiś czas przerwy po 10-15 minut
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2018, 16:08
izabelapoz izabelapoz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Czasem mam taki dzień, że wyjątkowo dobrze mi się pracuje i mogę przetłumaczyć bardzo wiele bez żadnej przerwy Ostatnio jednak sporo czasu poświęcałam na teksty o tematyce biznesowej, które sprawiają sporo trudności, dlatego co kilka akapitów musiałam robić przerwę, najlepiej na jakąś pracę fizyczną, np. sprzątanie Myślę, że to dobry pomysł, aby w przerwach między tłumaczeniem wyjść na spacer, poodkurzać, czy popracować w ogrodzie. Czasem też wracam do danego tekstu po jakimś czasie, aby spojrzeć na niego "świeżym" okiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 15:16
Jasqaz Jasqaz jest offline
Kumotr

Domyślnie

U mnie na studiach panuje zasada, że nawet jeśli jesteśmy pewni, że tekst jest już w 100% gotowy, to musi on jeszcze "poodychać" kilka dni. Dobrze jest mieć taki zapas paru dni, w którym staramy się w ogóle nie myśleć o przygotowywanym tekście i po tym czase w wrócić do niego i na spokojnie przejrzeć. Nowe rozwiązania praktycznie zawsze pojawiają się po takiej przerwie, ale jednocześnie nie zawsze mamy tyle czasu, żeby móc sobie na taki luksus pozwolic...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 16:59
agapoc agapoc jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wszystko zależy od długości tekstu. Jednakże jeśli już zabieram się za tłumaczenie, nie lubię go robić na raty. Wolę się przyłożyć i na raz zrobić jak najwięcej, bo nawet jeśli przerywam to i tak cały czas myślę o tekście.
Natomiast gotowy tekst potrafię czytać po 500 razy... Co chwila coś zmieniam i dopisuję, dopieszczam tekst.
Mimo wszystko całego porządnego tłumaczenia nie da się zrobić tak od ręki.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-15-2018 o 21:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2018, 02:13
AgaU AgaU jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja też robię sobie przerwy w tłumaczeniu, aby zregenerować siły i spojrzeć na tekst "świeższym okiem". Oczywiście jak z każdej sytuacji trzeba zachować umiar w liczbie nanoszonych po takich przerwach zmianach i poprawkach. Czasami tekst jest już gotowy, a my ciągle staramy się go przeredagować. To dokładanie sobie pracy może skutkować problemem z "przekombinowaniem" tekstu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2018, 17:40
IrishCitizen2018's Avatar
IrishCitizen2018 IrishCitizen2018 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Zdecydowanie warto robić przerwy podczas tłumaczeń, zwłaszcza kiedy czujemy, że nasz mózg zaczyna się „przegrzewać." Zresztą to udowodniono naukowo, że mózg działa na różnych fazach efektywności. Warto więc w chwili przytłoczenia umysłowego zrobić półgodzinną przerwę a przewietrzenie pokoju, poświęcenie tego czasu na jakieś czynności fizyczne bądź wyjście na spacer.

Jeżeli mamy taką możliwość, po skończonym tłumaczeniu warto odczekać dzień bądź dwa na spokojne przeczytanie wersji końcowej oraz ewentualne poprawki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2018, 18:19
aniaryder aniaryder jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ilość przerw zależy od długości tekstu, ale bardzo ważne jest przeczytanie przetłumaczonego, wydrukowanego tekstu kilka razy najlepiej z przerwą jednodniową. To niesamowite, ilu błędów możemy w ten sposób uniknąć.

Ostatnio edytowane przez hyvyys : 11-15-2018 o 21:33.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-15-2018, 21:30
ptrompka ptrompka jest offline
Kumotr

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Należy robić przerwy zwłaszcza przy długich tekstach. W pewnym momencie przy długiej i intensywnej pracy zaczynamy odczuwać zmęczenie i wtedy mogą wkradać się błędy. Wiadomo, że przerwa nie może być za długa, ale taka aby można było się zrelaksować i na chwilę odciążyć umysł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-16-2018, 17:48
AgnieszkaStr AgnieszkaStr jest offline
Kumotr

Domyślnie

Przerwy są niezbędne. Lubię też wrócić do tekstu, który już przetłumaczyłam, po kilku godzinach od ukończenia pracy lub w następnym dniu żeby skorygować, ,,wygładzić" tekst. Często zdarza się, że na początku skupiam się głównie na znaczeniu tekstu, a ponowną pracę z nim po przerwie poświęcam na dopracowanie interpunkcji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.