Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-01-2014, 18:42
gosiakgoc gosiakgoc jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

PaulaAnna, masz całkowitą rację! Wiadomo, nie trzeba być 'językowym faszystą' na co dzień. W towarzystwie, kiedy się bawimy, trzeba być po prostu sobą i pozwolić sobie na trochę luzu, bo inaczej można zwariować, ale tak jak mówisz – jeśli planujemy pracę z różnymi językami poprawność jest bardzo istotna. Chyba nikt nie chciałby zrobić głupiego błędu w ważnym momencie.

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:48.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-29-2014, 12:22
wilqouak wilqouak jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Kanał bardzo fajny - nie tylko uwrażliwia na poprawne posługiwanie się językiem, ale też dostarcza wielu ciekawych informacji i, jeśli jest to możliwe, stara się wyjaśnić dlaczego mówi się tak, a nie inaczej (nie ma nic gorszego niż reguły biorące się z niczego, 'bo tak').
Jeżeli mamy w języku jakieś reguły, to warto byłoby się ich trzymać, chociażby z tego względu, że wszelkie odchylenia od norm wiele mówią o użytkowniku i mogą mieć zastosowanie stylistyczne. Oczywiście, nie należy się zanadto martwić, błędy zdarzają się nawet największym miłośnikom języka (filologom, notabene).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2014, 18:05
martha15 martha15 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Znam ten program i zawsze polecam moim znajomym, sama też bardzo chętnie oglądam.

Jednak autorka filmików jest przykładem na to, że języka ojczystego uczymy się przez całe życie i nawet ukończenie filologii polskiej nie czyni nas nieomylnymi. Niejednokrotne błędy, jakie zdarzało jej się popełniać, zostały od razu wytknięte przez widzów, i słusznie. Ona zaś poprawia się zawsze w kolejnym odcinku i wyjaśnia błąd.

Super kanał dla dorosłych, którzy nie mają już styczności z językiem polskim w szkole, tym bardziej w dobie internetu, gdzie aż się roi od błędów językowych.

Profesor Miodek też udzielał językowych rad w jakichś filmikach, pamiętacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2014, 17:08
Zuzahnna Zuzahnna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem to świetny pomysł. Wcześniej nie znałam tego kanału, teraz jednak zamierzam obejrzeć wszystkie odcinki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2014, 23:21
triniti triniti jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja lubię mówić poprawnie. Zawsze było to dla mnie ważne. Może dlatego, że od małego mama zwracała mi uwagę na to, jak mówię. A może po prostu tak mam. Ale zastanawiam się, czy faktycznie warto przejmować się takimi rzeczami? Czy nie świadczy to o jakiejś śmiesznej "psychozie" albo o lekkiej nerwicy natręctw albo o zbyt poważnym podejściu do życia? Taka luźna refleksja, odnosząca się głównie do mnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-19-2014, 19:36
BLitwin BLitwin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli chodzi o sam cykl "Mówiąc inaczej" - autorka ma wiedzę w swojej dziedzinie, ale sposób, w jaki ją przekazuje doprowadza mnie do szału (ton głosu, suche żarty itp.) Co do poprawności językowej - obowiązkiem każdego powinno być poprawne wysławianie się w języku ojczystym, nawet jeśli ktoś ma się krzywić, kiedy mówię, że podoba mi się ten "puf", a nie "pufa', będę "włączać', a nie "włanczać", zdecydowanie mówię NIE błędom językowym

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-20-2014, 14:09
Amber Amber jest offline
Kumotr

Domyślnie

Bardzo fajny kanał, przyda się z pewnością. Myślę, że ważne jest, abyśmy wiedzieli jak poprawnie posługiwać się swoim językiem ojczystym, w szczególności jeśli mamy wykształcenie filologiczne i wiążemy z językami przyszłość. Oczywistą sprawą jest, że w dobie internetu ciężko o poprawność językową, szczególnie jeśli ostatnimi czasy niepoprawność językowa jest formą humorystycznego wysławiania się. Jednak warto mieć świadomość błędów i tego jak poprawna forma brzmieć powinna.

Ostatnio edytowane przez esta : 07-03-2015 o 13:59.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-27-2014, 11:53
agpak agpak jest offline
Kumotr

Domyślnie

Program jest rzeczywiście strzałem w dziesiątkę, wiele osób może dzięki niemu skorygować drobne błędy, które popełnia na co dzień. Szczególnie podoba mi się ukazanie wymowy niektórych słów w różnych częściach Polski, pokazując nam różnorodność naszego kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-17-2014, 13:38
molik molik jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Na pewno dobrze jest mieć świadomość językową i zawsze starać się wyrażać poprawnie, żeby nie popełnić gafy w ważnym momencie. A żeby nie być językowym faszystą, wystarczy nie zwracać uwagi wszystkim dookoła, gdy mówią niepoprawnie. A więc wyśrodkować - samemu zawsze starać się mówić poprawnie, a wobec innych wyluzować
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-18-2014, 16:18
kosovitz kosovitz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Staram się stosować do zasad, ale pewnie jak każdemu zdarzają mi się błędy i dopóki nie są zbyt rażące, nie zwracam na nie uwagi. Moim zdaniem od błędów gorsze są dziwne skróty i zupełny brak interpunkcji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.