Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-19-2016, 11:24
AnnaK93 AnnaK93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wasze językowe "odkrycia" w jęz. polskim

Jestem ciekawa waszych odkryć - słów, których używaliście całe życie, a nagle dowiadujecie się że są niepoprawne...

Moje ostatnie odkrycie to to, że forma "jeździj" "jeździjcie" jest niepoprawna i należy używać "jeźdź" i "jeźdźcie"... Ledwo przechodzi mi to przez usta
A na przykład : "on ścieli łóżko" czy "on ściele łóżko" ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-20-2016, 02:19
franciss franciss jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Genialny temat do analizy. Również jestem ciekaw tych ukrytych błędów, tym bardziej że to poniekąd dowód na to, co staram się już dawno udowodnić, mianowicie: że polski jest językiem wyjątkowo trudnym i specyficznym.

Nauczycielka napisała kiedyś w szkole na tablicy: "Nazywnictwo związków" i była święcie przekonana, że to musi być poprawne, bo przecież nazywamy, a nie nazewamy.

A oto moje niektóre językowe odkrycia:
- podkoszulka, zamiast podkoszulek - przecież mamy koszulkę, a zatem pod nią musi być podkoszulka (teraz forma żeńska też już jest akceptowalna, ale to chyba przez takie osoby jak ja)
- pora, zamiast por
- dwajścia, zamiast dwadzieścia i jedynaście, zamiast jedenaście, ale to jeszcze z czasów przedszkolnych
- ten Bydgoszcz, zamiast ta Bydgoszcz
- "Mieszkam w Mazowieckim", zamiast "Mieszkam w Mazowieckiem", w Zakopanym, zamiast w Zakopanem - nie wiedziałem, że takie formy istnieją.

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 20:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-22-2016, 21:49
aneta95p aneta95p jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

A ja się ostatnio dowiedziałam, że wyrażenie "w każdym bądź razie" jest niepoprawne. Powinno się mówić albo: "w każdym razie" albo: "bądź co bądź", natomiast połączenie tych dwóch sformułowań jest błędne. A przecież często się to słyszy nie tylko w języku potocznym, ale też w różnego rodzaju mediach...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2016, 22:30
zu__pa zu__pa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Świetny temat! Jestem na trzecim roku filologii, w tym semestrze mam wykład "Kultura języka polskiego" i na każdych zajęciach dowiaduję się czegoś nowego. W ogóle uważam za ciekawe to, że mamy różne normy językowe i różne rejestry.

Konkretne wyrażenie, które najbardziej mnie zaskoczyło to "odnośnie do czegoś" zamiast odnośnie czegoś, np. Mam pytanie odnośnie do pracy licencjackiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-29-2016, 21:57
maszynka maszynka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja odkryć dokonuję regularnie, a pomaga mi w tym strona na Facebooku "Językowe dylematy" [url]https://www.facebook.com/Blog-J%C4%99zykowe-Dylematy-115981985130626/[/url]

Co powiecie na miejscowe gwary? Czasami łatwo się pogubić, wyobraźcie sobie Łodzianina tłumaczącego coś Krakowianinowi. W końcu niektórzy wychodzą "na dwór", a inni "na pole". Jedni jadą na "pętlę", a drudzy "do zajezdni"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-29-2016, 23:01
zuzannasol5 zuzannasol5 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie kiedyś ktoś zwrócił uwagę, że "w dniu dzisiejszym" jest formą niepoprawną. Dziś już wiem (z poradni SJP), że nie tyle niepoprawną, co niestosowną w nieformalnej sytuacji, gdyż aspiruje do wyższego stylu wypowiedzi.
Z moich obserwacji wynika, że wiele osób ma problem z odróżnieniem wyrażeń "przynajmniej", "bynajmniej" i "co najmniej" i stosują je zupełnie losowo.

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 20:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-30-2016, 22:05
Aleksa94 Aleksa94 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zjeść kotlet, a nie kotleta. Chociaż druga forma jest na tyle popularna, że niektórzy uznają ją za poprawną, choć nawet jeśli poprawną, to raczej potoczną.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2016, 15:52
lilingua lilingua jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Któregoś razu udało mi się kogoś zadziwić - mój rozmówca był przekonany, że "szpachlówka" jest narzędziem. Był na tyle zaskoczony, że dopiero słownik go przekonał, że narzędziem jest "szpachla".

Ostatnio edytowane przez Astrid5 : 12-05-2016 o 20:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2016, 19:30
kayab92 kayab92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Odkryciem stało się to, że co poniektóre nazwy części mowy można komuś logicznie objaśnić. Wydaje mi się, że dany problem dotyczy nie tylko tego działu gramatyki, ale również innych dziedzin nauki o języku. Na codzień mówimy i na tym się zwykle kończy. Po prostu nie myślimy o tym, żeby jeszcze komuś coś wyjaśniać i że w ogóle można wyjaśnić pewne niuanse.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2016, 17:03
Aleksa94 Aleksa94 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przypomniało mi się jeszcze, jak kilku moich kolegów odkryło, że podomka to to samo, co szlafrok
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.