Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Gramatyka i stylistyka języka polskiego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-19-2018, 01:04
Anna P's Avatar
Anna P Anna P jest offline
Kumotr

Domyślnie Różnica między „jest” a „to” w funkcji orzeczenia imiennego

W pewnym tekście na temat biegania (był to artkuł w czasopiśmie dla biegaczy) zdanie „Running is fun” przetłumaczyłam jako „Bieganie jest zabawą”. Uznano to za błąd. Powiedziano mi, że powinno być „Bieganie to zabawa”. Czy Waszym zdaniem istnieje jakakolwiek różnica między użyciem „jest” a użyciem „to” w funkcji orzeczenia imiennego? Próbowałam znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale bez skutku. Być może chodzi o to, że w krótkich zdaniach tego typu „to” jest używane częściej niż „jest”, dlatego niektórym wydaje się bardziej poprawne. Może jest to kwestia stylistyczna? Co na ten temat sądzicie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-21-2018, 22:40
Mashira Mashira jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że chodzi tu o uzus tzn. częstsze użycie pewnej struktury. To jak: Czas to pieniądz. Raczej żaden Polak nie powiedziałby: Czas jest pieniądzem, więc wg mnie może dlatego uznano to za błąd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2018, 00:29
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim odczuciu "to" w funkcji orzeczenia częściej występuje kiedy podajemy definicję jakiejś rzeczy bądź zjawiska, natomiast "jest" pojawia się częściej w przypadku, gdy obiektywnie bądź subiektywnie coś opisujemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2018, 05:53
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kuching
Domyślnie

W moim odczuciu rzeczywiście chodzi tu raczej o zwyczajowe użycie frazy, a nie o błąd stricte gramatyczny. Jako tytuł artykułu druga wersja brzmi lepiej, ale pierwsza nie wydaje mi się niepoprawna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-19-2018, 22:42
ankayyy86 ankayyy86 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Rzeczywiście, wg mnie obie wersje są poprawne, mimo, że z "to" pewnie używana jest częściej. Sama z marszu przetłumaczyłabym to zdanie jako "Bieganie jest zabawą"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2018, 15:00
KatarzynaŁap KatarzynaŁap jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo ciekawa informacja. Ja również przetlumaczylabym to zdanie jako bieganie jest zabawą, a nawet bieganie jest frajdą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.