Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-09-2011, 22:59
bo2joan bo2joan jest offline
Szyszkownik

Domyślnie Czy język francuski jest rzeczywiście trudny?

Mam wrażenie, że osoby zaczynające uczyć się języka francuskiego na początku chcą go poznać, ponieważ ładnie brzmi, ale niedługo potem często się zniechęcają. Wiele elementów tego języka jest dla nich prawdopodobnie trudnych i brakuje im motywacji. Poza tym niektórzy wolą inne języki romańskie. Czy uważacie, że język francuski rzeczywiście aż tak trudny, a jeśli tak - co może sprawiać najwięcej problemów w nauce?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 08:01
laurelindorinan laurelindorinan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że język jest trudny. Niestety nie mam porównania z innymi językami romańskimi. Na początku nauki wydawał mi się prosty i bardzo przyjemny, później zaczęły się schody. Najwięcej trudności sprawia mi fonetyka i często gramatyka. Bardzo dużo wyjątków, nie do końca jasne zasady. A jakie są Wasze odczucia drodzy romaniści?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 16:13
anowi33 anowi33 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Sądzę, że może być trudny właśnie ze względu na fonetykę i gramatykę. To prawda, jest dużo wyjątków we francuskim a zasady nie są do końca jasne i logiczne. Dlatego ważne jest, żeby mieć dobrego nauczyciela. Ja miałam wspaniałą nauczycielkę i dzięki niej skończyłam romanistykę. Życzę powodzenia w nauce i wytrwałości!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 16:17
alekssandra alekssandra jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Języka francuskiego chciałam uczyć się od zawsze. Wiedziałam też, że będę chciała mu poświęcić dużo uwagi, dlatego też rozpoczęcie nauki tego cudownego języka odłożyłam trochę w czasie. Przypadek chciał, iż zaczęłam się uczyć hiszpańskiego i pokochałam ten język! Potem przyszła kolej w końcu na francuski i właśnie dzięki znajomości hiszpańskiego francuski okazał się wcale nie taki trudny Na pewno trzeba się przyłożyć do nauki tego pięknego języka i pamiętać o wyjątkach (a jest ich tutaj naprawdę dużo!). Ale naprawdę warto - moment, w którym można się porozumieć w tym języku z kimś, dla kogo jest to język ojczysty - bezcenny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 18:26
ClaroIntelect0 ClaroIntelect0 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sądzę, że na początku bardzo odstrasza gramatyka oraz ilość odmian do zapamiętywania. Mnie, heuresement, nie odstraszyła. . Jeśli chodzi o brzmienie, to na początku całe wypowiedzi zlewały się w jeden ciąg dźwięku i nic nie rozumiałam. Ale z czasem powoli wszystko stawało się coraz bardziej logiczne. Także zgadzam się z wypowiedzią powyżej- zrozumieć rodzimego użytkownika francuskiego- bezcenne. Cały trud jest wynagrodzony w jednej chwili.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 20:17
silviabroom silviabroom jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jestem wprawdzie romanistką, ale uczę się francuskiego. Mimo trudnej gramatyki, ten język jest bardzo produktywny, bo gdy zna się francuski, łatwiej i szybciej (podobno nawet w trzy miesiące) można nauczyć się włoskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 09:52
dagmara85 dagmara85 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ClaroIntelect0 Pokaż post
Sądzę, że na początku bardzo odstrasza gramatyka oraz ilość odmian do zapamiętywania. Mnie, heuresement, nie odstraszyła. . Jeśli chodzi o brzmienie, to na początku całe wypowiedzi zlewały się w jeden ciąg dźwięku i nic nie rozumiałam. Ale z czasem powoli wszystko stawało się coraz bardziej logiczne. Także zgadzam się z wypowiedzią powyżej- zrozumieć rodzimego użytkownika francuskiego- bezcenne. Cały trud jest wynagrodzony w jednej chwili.
Pięknie to ujęłaś. To rzeczywiście bezcenne zrozumieć wypowiedź Francuza. Moją przygodę z francuskim zaczęłam w liceum, wybierając profil rozszerzony, właśnie z tym językiem. Pamiętam pierwsze lekcje, gdy uczyłam się wypowiedzieć datę, czy też pamiętam jak dziwny wydawał mi się czas passe compose i to jeszcze, gdy nauczyciel kazał odmieniać czasowniki zwrotne w formie negatywnej (przeczącej). Wtedy to było bardzo dzwine, a odsłuchy niezrozumiałe. Gramatyka była dla skomplikowana. Z czasem wszystko się rozjaśniło, do tego stopnia, że zaraz po liceum wyjechałam sama na kilka miesięcy do Francji, a później zaczęłam i (uwaga ) skończyłam filologię romańską. Język francuski jest trudny w trakcie nauki, ale możliwość komunikowania się w tym języku daje tyle satysfakcji i radości, że naprawdę warto się dla tego języka poświęcić
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 13:46
Sonia Sonia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście więcej problemów sprawia mi język angielski niż język francuski. Często słyszę, że gramatyka języka francuskiego jest "zakręcona" oraz wymowa i dlatego też większość osób sobie odpuszcza z czasem naukę. Ja uważam inaczej. Dla mnie język angielski jest trudniejszy.
Czasami jest tak, że należy przełamać w sobie pierwszą niechęć do języka, kiedy ta pojawia się z powodu problemów w zrozumieniu np. gramatyki czy wymowy. Z czasem człowiek zauważa, że to co było trudne na początku takie nie jest.
Dla początkujących uczących się j.francuskiego może być trudna gramatyka, ale chyba bardziej wymowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 14:10
Mulan Mulan jest offline
Kumotr

Domyślnie

Gdyby nie wymowa w języku francuskim, byłbym skłonny przyznać, że jest łatwiejszy od hiszpańskiego. Gramatyka i słownictwo nie sprawia szczególnych problemów, szczególnie dla osób ze znajomością innych języków romańskich.
Reasumując temat wymowy - uważam że i tak jest ona prostsza niż w języku angielskim, który z racji czerpania słownictwa z języków starogermańskich, łaciny i francuskiego skutecznie uniemożliwił stworzenie zasad wymowy. (Takich, od których nie byłoby niezliczonych wyjątków)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 16:15
Lucrezia.Borgia's Avatar
Lucrezia.Borgia Lucrezia.Borgia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez silviabroom Pokaż post
gdy zna się francuski, łatwiej i szybciej (podobno nawet w trzy miesiące) można nauczyć się włoskiego.

mam nadzieję! znam francuski i od niedawna sama uczę się włoskiego. faktycznie znajomość tego pierwszego ułatwia mi naukę, ale trzy miesiące są osiągalne chyba wówczaj, gdy na naukę języka poświęcamy kilka godzin dziennie - przecież samego słownictwa jest masa! ok, jeśli zna się inny romański czytając można się domyślić znaczenia niektórych słów, ale jednak potem trzeba je opanować. ale może po prostu nie jestem dość zdolna albo zbyt sceptyczna

co do głównego wątku - myślę, że jeśli chodzi o francuski ludzie faktycznie łatwo się zniechęcają - na studiach szukałam w szkołach językowych kursu francuskiegio na poziomie B1/B2 i WSZĘDZIE, gdzie byłam okazywało się, że takie poziomy powstają niezwykle rzadko, bo uczniowie najczęściej uczą się języka do poziomu A2 i potem odpuszczają. co ciekawe, nie ma tego problemu jeśli chodzi o kursy włoskiego czy hiszpańskiego. więc chyba coś w tym jest...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.