Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-26-2013, 11:31
aggy123321 aggy123321 jest offline
Kumotr

Domyślnie Język łemkowski - odrębny język czy gwara?

Oglądałam Sopot i nie wiedziałam, że jest u nas taki język.
Czy jest ktoś, kto mówi tym językiem w domu rodzinnym?

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:29. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2013, 14:49
dejvitek dejvitek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja również nie spotkałem się z takim językiem. Wikipedia podaje definicję Łemków: "ruska grupa etniczna zamieszkująca region Zakarpacia oraz północną część Słowacji". Jest to raczej gwara aniżeli oddzielny język .

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:33. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-27-2013, 00:01
AnnaNatalia's Avatar
AnnaNatalia AnnaNatalia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z kulturą Łemków spotkałam się parę lat temu, ale tylko w formie znajomości osoby, która miała takie pochodzenie. Był to mianowicie mój nauczyciel. Niestety nic więcej nie wiem na temat ich języka itd. Szkoda, że mniejszości w Polsce są w takim "ukryciu", tzn. kultura/język nie są tak bardzo propagowane i mało z nas zdaje sobie w ogóle sprawę z istnienia niektórych grup etnicznych. Królują Kaszubi i Ślązacy. Ciekawostka: mimo popularności Kaszubów, Łemkowie są o 2 "oczka" wyżej w narodowym spisie mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce z 2002 według ilości osób. Spis z 2011 mówi już o pełnej dominacji ww. mniejszości, a Łemkowie spadają na 9 pozycję.

Dla zainteresowanych kilka informacji o języku łemkowskim (za Wikipedią, proszę wybaczyć mało wyszukane źródło):

Cytat:
W gwarach łemkowskich, które są podobne do języka ukraińskiego, można znaleźć wiele słów pochodzenia wołoskiego, które do dziś występują w języku rumuńskim, ale też widać bardzo wiele wpływów polskich, słowackich, a nawet węgierskich.
Kontrowersyjną kwestią jest, czy gwary łemkowskie stanowią odrębny język, peryferyjne gwary języka ukraińskiego, czy też zachodnią odmianę języka rusińskiego. Niemniej w Polsce język łemkowski został w 2005 roku urzędowo uznany za osobny język mniejszościowy, w języku łemkowskim (a nie w ukraińskim) ustalono także kilka dodatkowych nazw miejscowości.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:35. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-27-2013, 21:14
asiaoslak asiaoslak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Dla zainteresowanych

Dla zainteresowanych- parę stron przybliżających język łemkowski.

[url]http://www.mlodek.republika.pl/lemkowie.htm[/url]

[url]http://www.youtube.com/watch?v=EryM7fGgYMg[/url]

Można go nawet zdawać na maturze
[url]http://www.cke.edu.pl/files/file/Matura-2015/Informatory-2015/Jezyk-lemkowski-jako-jezyk-mniejszosci-etnicznej.pdf[/url]

[url]http://zakorzenianie.most.org.pl/za7/05.htm[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-26-2014, 18:41
magrosia magrosia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nawet nie sądziłam, że Łemkowie mają własny język. Z tego, co czytam, to jest to sprawa dyskusyjna? Niektórzy uważają to za dialekt, inni za odrębny język.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:37. Powód: literówka, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-18-2014, 14:22
Medea Medea jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Od niedawna na UP w Krakowie działa filologia rosyjska właśnie z językiem łemkowskim.

Ostatnio edytowane przez MariaG : 09-03-2015 o 09:42. Powód: Interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2015, 10:12
Estera Estera jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Łemkowie są rozproszeni po całej Polsce, jednak mimo tego w województwie lubuskim i dolnośląskim ta grupa jest najliczniejsza. Są tu zakładane m.in. chóry oraz grupy kultywujące tradycje - np. szyjące ubiór, wykonujące hafty itp. Język łemkowski czerpał z języka rosyjskiego, ukraińskiego oraz polskiego. Występują tu różnice zależnie od terenu.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:39. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-11-2015, 03:16
senk94 senk94 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak, jest u nas taki język, a raczej gwara. Słyszałam też określenie, że jest to dialekt. Zwał, jak zwał - w każdym razie jest na pewno. A wiem to stąd, że w liceum miałam koleżankę, która potrafiła mówić tą gwarą.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:40. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2016, 20:38
judaistka judaistka jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Nawet nie pomyślałabym, żeby nazwać język łemkowski gwarą. Gwarą posługują się np. górale - jest w miarę zrozumiała dla reszty kraju, prawda? A łemkowski zapisuje się cyrylicą i brzmi jak łatwiejszy ukraiński.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-20-2016, 21:30
domwal domwal jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jedyne, co słyszałam kiedykolwiek o tym języku, to że istnieje i że jest językiem mniejszościowym w Polsce. Tak nas na studiach uczyli.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-15-2018 o 22:41. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.