Zamknięty temat

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2018, 11:23
gforc123 gforc123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie OMEGA czy ktoś używa?

Cześć, czy ktoś z Was miał do czynienia z darmowym CATem OMEGA. Jeśli tak, to podzielcie się doświadczeniami, szczególnie w kwestii jak wypada w zestawieniu z komercyjnym oprogramowaniem. Dziękuję
Stary 04-04-2018, 12:52
frytex frytex jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez gforc123 Pokaż post
Cześć, czy ktoś z Was miał do czynienia z darmowym CATem OMEGA.

w google wpisz

omegat site:forum.mlingua.pl

albo skopiuj i wklej link:

[url]https://bit.ly/2q5wsUS[/url]
Stary 04-04-2018, 12:56
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
OMEGA.

tak w ogóle, to ja używam. ale nie będę "dzielił się doświadczeniami". natomiast mogę odpowiedzieć na konkretne pytania.
Stary 04-04-2018, 18:54
gforc123 gforc123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dzięki za link. Zanim zapytam poczytam najpierw.
Stary 04-05-2018, 14:53
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Dzięki za link. Zanim zapytam poczytam najpierw.
stwierdziłem, że posty w tym linku są raczej stare. ale w sumie się nie dziwię, bo albo mało jest ludzi, albo program stwarza mało problemów. w każdym razie ja, użytkując OmegaT, nie mam żadnych z problemów, które towarzyszą innemu softowi, o którym się tutaj dyskutuje. mam na myśli pytania typu "nie mogę otworzyć / zamknąć / zapisać projektu" itp.

jeden 'problem' z omegą jest taki, że ona nie pracuje na dokumencie takim, jak on wygląda. program działa na zasadzie wyciągania tekstu z dokumentu i dzieleniu go na segmenty, które tłumaczymy. następnie segmenty są 'wlewane' w formatowanie, które miał pierwotny dokument. z jednej strony to zaleta, z drugiej wada. wadą może być, że podczas tłumaczenia nie widzimy dokumentu takim, jakim on jest, ale z drugiej strony - nie rozprasza nas to. OmegaT nie jest zresztą jedynym programem, który tak robi. kwestia gustu.

inna sprawa wiąże się z formatem docx (xlsx, pptx itd.) - format ten, tworzony przez MS Office, zawiera w sobie tzw. kody sterujące. pojawiają się one tam, gdzie w tekście oryginalnym jest wytłuszczenie, albo kursywa, zmiana czcionki itp. - kody te, tłumacząc, musimy zachować w stanie nie zmienionym (i znowu: OmegaT nie jest jedynym programem, który w ten sposób stosuje kody). tyle w teorii. w praktyce, MS Word stosuje trochę dodatkowych kodów, o tajemniczym przeznaczeniu, np. występują w miejscu opcjonalnego przenoszenia wyrazu, albo zmiany języka itp. - i trochę zaciemniają obraz. z wersji na wersję, OmegaT radzi sobie z tym coraz lepiej, ale nie zawsze do końca. jeśli tylko jest to możliwe, zalecane jest otwarcie dokumentu w Open Office i zapisanie w formacie .odt - w nim tych nadmiarowych kodów nie ma.

OmegaT współpracuje z silnikiem tłumaczącym Google Translate, co pomaga w pracy, ale od pewnego czasu google życzy sobie wykupienia specjalnego klucza dostępowego. cena jest dość niska. parę złotych za setki tysięcy znaków.

zrobiłem kilka filmików instruktażowych, co prawda bardziej o Abby, ale w ostatniej części jest praca z OmegaT.
wyszukaj sobie na yt

PDF, OCR i OmegaT - 1/4
oraz PDF, OCR i OmegaT - Postscriptum
Stary 05-21-2018, 13:40
madelines madelines jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja pracowałam. Na początku mi się podobało, dopóki nie miałam do czynienia z bardziej zaawansowanymi CATami. Do takich najprostszych projektów, lub samo zaczęcie zabawy z technologiami jak najbardziej polecam.
Stary 05-31-2018, 11:02
bettsim bettsim jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez madelines Pokaż post
Ja pracowałam. Na początku mi się podobało, dopóki nie miałam do czynienia z bardziej zaawansowanymi CATami. Do takich najprostszych projektów, lub samo zaczęcie zabawy z technologiami jak najbardziej polecam.
Przychylam się do tej opinii. Ja również zaczęłam od OmegaT, ale po zapoznaniu się z bardziej zaawansowanymi programami CAT doceniłam te wszystkie funkcje, które sprawiają, że praca z tłumaczeniem jest szybsza i wydajniejsza. Jednak na początek dla osoby, która nigdy nie miała styczności z programami CAT, OmegaT jest moim zdaniem odpowiedni. Używałam również Google Translator Toolkit i też mogę polecić.
Stary 05-31-2018, 16:49
natt93 natt93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W porównaniu z bardziej zaawansowanymi programami CAT OmegaT wypada dość słabo, ale myślę, że dla początkujących tłumaczy, lub dla osób, które nie mają funduszy na zakup bardziej zaawansowanego programu, OmegaT będzie odpowiedni. Na pewno ułatwi pracę nad tłumaczeniem i pozwoli opanować podstawowe funkcje programów CAT.
Stary 06-04-2018, 23:17
marcin1509 marcin1509 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś z ciekawości zainstalowałem OmegaT, ale nie wiedziałem, w jakis sposób z niego korzystać. Wtedy nie rozumiałem jeszcze, jak takie oprogramowanie może ułatwić pracę. Przy tłumaczeniach zazwyczaj robiłem sobie jakieś ręczne listy ze słówkami, wyrażeniami. Niestety to się na dłuższą metę nie sprawdza.
Stary 06-11-2018, 14:54
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez marcin1509 Pokaż post
Kiedyś z ciekawości zainstalowałem OmegaT, ale nie wiedziałem, w jakis sposób z niego korzystać.
Ja niby wiedziałem, ale jakoś nie miałem przekonania. Do czasu, aż dostałem najpierw tłumaczenie dokumentacji do czegoś, w pliku Worda, które zrobiłem tradycyjnie... a potem dosłano mi prezentację Power Point na ten sam temat. Ależ kląłem, bo dużo rzeczy się powtarzało.

Od tamtej pory zacząłem używać.
Zamknięty temat

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.