Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-02-2019, 20:18
katles katles jest offline
Kumotr

Domyślnie Francuski system liczbowy

Nie ukrywam, że po wielu latach nauki francuskiego nadal mam problem w momentach gdy muszę posłużyć się liczbą wyższą niż 69. Dla niewtajemniczonych: 70 ("soixante-dix") powstaje z połączenia liczb 60 i 10, dalej zaś jest 80 (''quatre-vingts") czyli 4 x 20 i 90 ("quatre-vingt-dix") czyli 4 x 20 + 10.

Szwajcarzy i Belgowie zaś ułatwili sobie trochę sprawę, i stworzyli słowa odpowiadające tym liczbom: septante, huitante (tylko w Szwajcarii; kiedyś mówiono też octante, ale już nie jest to używane) oraz nonante. Francuzi natomiast zostali wierni systemowi, przypisywanemu Ludwikowi XIV.

Co o tym myślicie? Traktujecie tę zależność jako wadę czy wręcz przeciwnie, zaletę wyróżniającą język francuski?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2019, 12:46
mstochaj mstochaj jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja dopiero zaczynam naukę fancuskiego i też ciężko jest mi czasami szybko powiedzieć liczby powyżej 69 i muszę chwileczkę pomyśleć. Chociaż i tak jakoś szybciej poszła mi nauka liczb po francusku, aniżeli po hiszpańsku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-23-2019, 20:29
Martinar Martinar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Raczej traktuję to jako coś, co wyróżnia język francuski. Trzeba poćwiczyć, ale da się to opanować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2020, 23:07
anka0812 anka0812 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pewno na początku można się tym przerazić, ale koniec końców uważam, że to całkiem urocza osobliwość.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-24-2020, 02:45
Pawale12 Pawale12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja bardzo to lubię we francuskim. Takie osobliwości pozwalają się bardzo zbliżyć do danej kultury gdy tylko opanuje się wybrany język. Ilekroć wyobrażam sobie, że dla Francuzów to jest domyślny sposób myślenia i nie ma w nim nic dziwnego, to jestem zachwycony.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-25-2020, 23:57
sjvsu sjvsu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja to traktuję jako ciekawą, wyróżniającą rzecz, ale nie ukrywam, że po latach nauki wciąż muszę być maksymalnie skupiona, gdy ktoś mówi daty (najgorzej, gdy to tłumaczenia ustne).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2020, 09:00
Zera's Avatar
Zera Zera jest offline
Kumotr

Domyślnie

Koniec końców uważam, że to całkiem urocza osobliwość.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.