Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-14-2013, 21:33
AgaGdaS AgaGdaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: State College, PA, USA
Domyślnie Czy powinno się uczyć RP lub GA na studiach?

Uważam, że uczenie się na studiach standardu jakim jest RP czy GA jest potrzebne, aby nie pogubić się w gąszczu różnych dialektów, aby mieć świadomość, co jest regułą a co nie. Posiadanie takiego punktu odniesienia jakim jest RP czy GA (czyli mowa standardowa) pozwala na lepszą organizację informacji o języku i na odnalezienie się w nim, zwłaszcza, że w praktyce (np. pracując w środowisku brytyjskim lub amerykańskim) będziemy mieć raczej na pewno do czynienia z dialektem. W moim przypadku, miałam wybór między grupą brytyjską i amerykańską choć wiem, że nie wszystkie anglistyki to oferowały. Tak więc byłoby bardzo dobrze, gdyby każdy student anglistyki miał taki wybór i ewentualnie późniejszą możliwość zmiany grupy, gdyby miał trudności z danym standardem.
Stary 10-14-2013, 21:51
makowskam makowskam jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

mi się wydaje, że jednak ważniejsze niż nieskazitelny akcent jest nieskazitelna poprawność gramatyczna wypowiedzi co z tego ze powiemy zdanie pięknym akcentem, skoro po prostu jest błędne. wtedy wychodzimy na głupków ;p wiadomo, że zupełnie tego akcentu nie nalezy zaniedbywać, ale jednak wazniejsza jest poprawność wypowiedzi a nie akcent
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-14-2013, 22:23
basik basik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez makowskam Pokaż post
mi się wydaje, że jednak ważniejsze niż nieskazitelny akcent jest nieskazitelna poprawność gramatyczna wypowiedzi co z tego ze powiemy zdanie pięknym akcentem, skoro po prostu jest błędne. wtedy wychodzimy na głupków ;p wiadomo, że zupełnie tego akcentu nie nalezy zaniedbywać, ale jednak wazniejsza jest poprawność wypowiedzi a nie akcent
Z tą nieskazitelnością bym nie przesadzała - ani gramatyczną, ani wymowową. Wykształceni native speakerzy, prowadzący zajęcia na uczelni, popełniają błędy (może raczej prędzej "niechlujstwa") językowe, zdarzają im się skróty myślowe... Nie mówię oczywiście, że nie warto dążyć do ideału, pewnie że warto, ale nie można się bać mówić z obawy, że się "wyjdzie na głupka", bo gramatyka średnia (z wymową jest zresztą podobnie). Zresztą, nie wiem jakie są Wasze doświadczenia, ale kiedy rozmawiałam z Amerykanami czy Brytyjczykami, dość rzadko w codziennej komunikacji używali bardzo złożonych struktur gramatycznych...
Ale poważne błędy, tak gramatyczne, jak i "fonetyczne" mogą rzeczywiście poważnie utrudniać komunikację.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-15-2013, 19:23
wikileaks92 wikileaks92 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Z tego co sama zaobserowałam native speakerzy częściej zauważają błędy gramatyczne etc. w sytuacjach gdy ich rozmówca ma słabą wymowę. Natomiast im lepsza i bardziej native'owa jest wymowa, tym mniej widoczne dla native'ów są błędy. Nie wiem skąd to się bierze, ani dlaczego tak jest. Ale myślę, że jest to ciekawy temat.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 00:51
maciej.zinczuk@op.pl maciej.zinczuk@op.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja też uważam, że mimo wszystko jednak RP.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 08:14
anq anq jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Natalia Pałka Pokaż post
Też uważam, że powinno się uczyć RP, ale do pewnego poziomu. Potem każdy powinien mieć możliwość, by indywidualnie wybrać akcent, którym chce się posługiwać i móc się go uczyć. RP jest przez wielu uważane, za przestarzałe, a też często się spotykałam z wielkim zdziwieniem wśród Anglików posługując się RP; oni tego nie używają aż z taką przesadą jak mogłoby się wydawać
Zgadzam się z Natalią tym bardziej że mnie osobiście do Anglii czy do brytyjskiego angielskiego w ogóle nie ciągnie, zdecydowanie jestem bardziej zainteresowana wszystkim co amerykańskie Jest to oczywiście moje osobiste zdanie ale w związku z tym niebardzo podoba mi się forsowanie na siłę RP na dalszych etapach edukacji (np. studiach) bo na początku wiadomo - musi być zachowana jakaś jednolitość chociażby żeby łatwiej było nauczać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 18:30
monikadej monikadej jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem warto. Akcentów jest tak wiele, że podczas nauki trzeba wręcz bazować na tym, który jest najbliższy ideałowi. RP takie jest. I nie chodzi tu o to, żeby być perfekcyjnym w wymowie i nie używać innych wersji, tylko żeby znać pewne uniwersalne zasady. W późniejszym czasie, bazując na nich, można pozwalać sobie na pewne zapożyczenia i modyfikacje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 21:42
MonikaMF MonikaMF jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie był wybór - albo fonetyka amerykańska, albo brytyjska. Uważam, że powinniśmy mieć prawo wyboru w takich kwestiach. Ja osobiście jestem fanką RP
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-22-2013, 00:42
andrzej39741 andrzej39741 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wg mnie nie powinno się, RP jest bardzo upper-class i wśród ogółu budzi raczej negatywne skojarzenia niestety
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2013, 12:11
cuntcandles cuntcandles jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

A ja myślę, że należy go mimo wszystko nauczać, jako że jest to pewnego rodzaju podstawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.