Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-12-2012, 19:04
Malwina23 Malwina23 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Prawidłowa fonetyka a semantyka

Studiując język angielski, zrozumiałam jak ważne jest opanowanie w języku obcym prawidłowej wymowy, na którą składa się fonetyka i fonologia. Głównym powodem nie jest bynajmniej brzmienie jak native speaker, ale bycie prawidłowo zrozumianym. Jednym z aspektów oddziaływania fonetyki na znaczenie wyrazów jest oczywiście długość samogłoski, gdy zamiast: I have /'fi:lıŋz/ for you, powiemy I have /fılıŋz/ for you, oczywiście zostaniemy zrozumieni, ale powstanie śmieszna sytuacja (feeling - uczucie, filling- plomba) Dlatego prawidłowa wymowa jest bardzo ważna.
Czy moglibyście podać podobne pary słów, w których długość samogłoski bądź inne cechy dystynktywne mogą zostać pomylone i znaczenia wyrazów użyte w złym kontekście?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-12-2012, 19:46
greg96200 greg96200 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja przezywalem koszmar uczac sie wymowy: bear, beer, beard, bird. A do tej pory trzesa mi sie kolana kiedy mam uzyc wyrazow northern, thief, tooth, teeth.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-13-2012, 01:07
August August jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Sporo takich musi być. Zastanawiam się często, jak oni patrzą na obcokrajowców, którzy kaleczą ich język, szczególnie jeśli prowadzi to do sytuacji niezręcznych. Choćby takie pary jak beach/bitch albo shit/sheet.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2012, 14:23
eve eve jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Rzeczywiście sporo jest takich słów, które błędnie wymówione mogą doprowadzić do śmiesznych bądź żenujących sytuacji np. spot-sport czy choćby dig-dick
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-24-2012, 20:07
studentlumacz studentlumacz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Białystok
Domyślnie

Mój ulubiony filmik, który potwierdza dokładnie wszystko, co napisałaś: [url]http://www.youtube.com/watch?v=ZSwCXQ2KqUk[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-02-2012, 21:25
Pink__Panther Pink__Panther jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Piotrków Tryb.
Domyślnie

Filmik niesamowity Najklasyczniejsze przykłady moich uczniów to leave vs live i feet vs fit
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2012, 12:22
mariusz_guz mariusz_guz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Na studiach licencjackich na fonetyce korzystaliśmy z książki 'Ship or Sheep'. Sam tytuł jest już jedną parą takich słów, a książka zawiera o wiele więcej. Są tam przeważnie dialogi, które służą do rozróżnienia długich samogłosek od krótkich więc bardzo przydatna rzecz
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-05-2012, 22:56
Ariestria's Avatar
Ariestria Ariestria jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdynia
Domyślnie

Dosyć zabawnym jest słowo "can't" /kɑːnt/ wymawiane jako /kʌnt/ (c.unt) tudzież /kent/ (Kent). Pomylenie pierwszych dwoch może doprowadzić do albo obrażenia kogoś, albo do zabawnych sytuacji w zależności od tego do kogo się zwracamy. To samo jest z beach /biːtʃ/ oraz /bɪtʃ/, które się różnią jedynie długością samogłoski.

Ostatnio edytowane przez Ariestria : 11-05-2012 o 23:00.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-10-2012, 15:25
michal123 michal123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś, jak uczyłem kogoś angielskiego, to zamiast /hu:z/ (who’s) ten ktoś wymawiał /hu:rz/, czyli dodawał /r/ z jakiegoś powodu, co brzmiało prawie jak whores. Takim klasycznym przykładem jest tutaj też sheet i shit. Kiedyś na wykładzie z językoznawstwa ktoś powiedział coś w stylu I’m full /fu:l/, na co mu profesor odpowiedział, żeby uważał lepiej na krótkie i długie /u/.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.