Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-29-2012, 15:23
soussan soussan jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Myślę, że to zagadnienie bywa też przydatne w nauce angielskiego - jeśli wie się jakiego pochodzenia są pewne słowa, wiadomo też jakie prefixy do nich dopasować (mgliście z językoznawstwa pamiętam, że są zasady stosujące się np. tylko do słów pochodzących z łaciny).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2012, 11:09
kt87 kt87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ostatnio dowiedziałam się że angielski ukradł zaimek 3 os. liczby mnogiej jak i całą jego odmianę (them, their) z języków skandynawskich, a konkretnie ze staronordyckiego. Aż się nie chce wierzyć że poza zapożyczeniami określajacymi nowe przedmioty język może też przywłaszczyć sobie słowa na coś tak podstawowego jak zaimki!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2012, 11:22
amd's Avatar
amd amd jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kt87 Pokaż post
Ostatnio dowiedziałam się że angielski ukradł zaimek 3 os. liczby mnogiej jak i całą jego odmianę (them, their) z języków skandynawskich, a konkretnie ze staronordyckiego. Aż się nie chce wierzyć że poza zapożyczeniami określajacymi nowe przedmioty język może też przywłaszczyć sobie słowa na coś tak podstawowego jak zaimki!
Jak trafnie okresliłaś, często słowa są zapożyczane bo jest taka konieczność, bywa jednak, że niektóre śa zapożyczane ze względu na modę. Faktycznie zapożyczanie zaimków jest bardzo nietypowe, bo wchodzą one w skład podstawowego słownictwa. Inne nietypowe zapożyczenia, bo ze słownictwa podstawowego obejmują również uncle, aunt oraz nazwy niektórych kolorów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2012, 17:09
michal123 michal123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Elektroniczna wersja słownika „Oxford Advanced Learner’s Dictionary” też ma słownik etymologiczny, z którego często korzystam, chociaż nie jest on zbyt wyczerpujący.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-30-2012, 21:01
Kardaber Kardaber jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak jak to wspomniano wcześniej wiele słów zostało zapożyczonych z łaciny i przede wszystkim francuskiego. Ogromny wpływ miał też staro-nordycki. Z tego język pochodzi chociażby zaimek "they" czy słowa takie jak "skirt"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-31-2012, 00:26
gosia89 gosia89 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Podoba mi się pochodzenia słowa flower - c.1200, from O.Fr. "flor", które znaczyło nie tylko "flower, blossom" ale także "elite" czy "innocence, virginity".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-31-2012, 02:36
chrolka's Avatar
chrolka chrolka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez x_Jiro_x Pokaż post
Ostatnio zainteresowało mnie pochodzenie słów w języku angielskim. Mnóstwo słów ma bardzo interesujące korzenie. Nie chodzi mi o te najbardziej oczywiste, pochodzące z łaciny, ale np. o te ze staroangielskiego, które mają sens, a jednak nie domyślilibyśmy się od razu, że chodzi właśnie o to.
Jako przykład podaję słowo 'lord' pochodzące od 'hlāfweard', co oznaczało 'strażnik chleba', oznaczającego osobę, która zajmowała się zaopatrzeniem w żywność i jej podziałem.
Znacie więcej tego typu przykładów?
Skoro już mowa o etymologii słowa "lord," to podaję etymologię słowa "lady:"

The word comes from Old English hlǣfdige; the first part of the word is a mutated form of hlāf, "loaf, bread", also seen in the corresponding hlāford, "lord". The second part is usually taken to be from the root dig-, "to knead", seen also in dough; the sense development from bread-kneader, or bread-maker, or bread-shaper, to the ordinary meaning.

Więc lord był obrońcą chleba, a lady - jego wykonawcą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-31-2012, 08:57
kasienkaa kasienkaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest jeden fajny słownik Oxford Old English Dictionary jak jesteś zainterysowany etymologia, Ja to już poprostu mam ją dosyć po pisałam pracę magisterską na wybranych słowach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-31-2012, 09:18
sandzaj sandzaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Etymologia jest mega skomplikowana... ;p Ogólnie czasem zdarza się tak, że dwa słowa wyglądają podobnie, a wcale nie mają ze sobą nic wspólnego jeśli chodzi o pochodzenie... Często też w ogóle nie wiadomo, skąd się wzięło dane słowo... Jest zabawa Ale to chyba tylko dla cierpliwych ;p
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.