Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-23-2012, 22:16
dagalesz dagalesz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

niby tak, ale są ustalone jakieś reguły. Podobnie jest z łaciną, przy której najbardziej rozwala mnie jak bardzo różni się polska i angielska wymowa słów łacińskich - w tej kwestii polecam Tudorów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-24-2012, 11:09
viha viha jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czy te reguły są regułami współczesnymi, czy pochodzącymi ze "staroangielskich" czasów? Oczywiście możemy mieć jakieś pojęcie o brzmieniu danego słowa, ale wydaje mi się, że i tak zawsze będzie to bardziej interpretacja niż odtworzenie. Nie wykluczam, że nie mam racji i istnieją źródła wskazujące wyraźnie jak należy poszczególne słowa wymawiać Swoją drogą moje pierwsze zderzenie z Beowulfem było totalną katastrofą, zdałam sobie sprawę jak bardzo język się zmienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-01-2012, 06:49
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Trzy regiony z których pochodzą przodkowie dzisiejszych Anglików:

1. Angeln (czyli także Anglia po polsku)- północne Niemcy:
Ageln wchodzi w skład Szlezwiku-Holsztyna, na terenie regionu Angeln znajduje się miasto Szlezwik. Pochodzenie nazwy Angeln (od którego pochodzi nazwa Anglia, English, England itd.) nie jest do końca znane, być może wywodzi się od starego germańskiego słowa oznaczającego "wąski", inna teoria mówi, że od łowienia na haczyk ryb- angling po angielsku i angeln po niemiecku.
Okolice granicy niemiecko-duńskiej, region Angeln zaznaczony po prawej na górze:

2. Saksonia, na mapie Niemiec zaznaczona na zielono:

3. Jutlandia, czyli największy z regionów Danii:

Z tych rejonów przyszły 3 germańskie plemiona, Anglowie, Jutowie i Sasi, którzy zasiedlili dzisiejszą Anglię w Wielkiej Brytanii.

Ostatnio edytowane przez tapioeero : 12-01-2012 o 06:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2012, 13:06
eve eve jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Aż przypomniały mi się zajęcia z językoznawstwa bardzo przydatne i ciekawe informacje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2012, 13:40
aleksandrae aleksandrae jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Super fajne informacje napewno sie przydadza przed powtorka z Historii Anglli zwlaszcza o poczatkowych plemionach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2012, 17:28
sandzaj sandzaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To mi przypomina History of English classes xDD Nawet poza uczelnią trafiam na takie rzeczy... :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2012, 20:09
dwoszczyk dwoszczyk jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

Jak wyżej. Wprowadzenie do HELu. Ciekawe i przystępne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2012, 19:55
Nadszyszkownik

Domyślnie

Generalizując trochę możemy powiedzieć więc, że język angielski jest dialektem niemieckiego, który został wzbogacony przez dwa główne źródła wpływów:
1. nordyckie (z języków skandynawskich, a więc krewnych niemieckiego i angielskiego)- w wyniku 1-szej okupacji Wielkiej Brytanii przez Wikingów.
2. francuskie (a więc romańskie, pochodzące z innej grupy językowej)- w wyniku 2-giej okupacji Wielkiej Brytanii przez Wikingów/Normanów, którzy, jako, że osiadli w Normandii we Francji mówili już po francusku i stąd te wpływy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2012, 23:03
Astraph Astraph jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Pozwolę sobie stanowczo nie zgodzić się z uznaniem angielskiego za dialekt j. niemieckiego. Na tej samej zasadzie czeski jest dialektem polskiego - albo na odwrót. Niewątpliwie natomiast angielski jest językiem pochodnym czy też (filolodzy, darujcie mi ewentualną gafę) mutacją języka starogermańskiego, a z niemieckim, holenderskim czy językami skandynawskimi łączy go przede wszystkim wspólny przodek.

Inna sprawa, że swojego czasu stoczyłem bardzo interesującą dysputę z osobą usiłującą mnie przekonać, że język angielski nie jest językiem germańskim tylko - uwaga - anglosaskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2012, 00:14
Nadszyszkownik

Domyślnie

Masz rację, to chyba średniodobre porównanie, ale tak powiedziano w jednym z angielskich filmów o języku angielskim.

Heh, ta dyskusja była chyba trochę śmieszna jeśli ktoś uważał, że angielski to język anglo-saski, a nie germański Jeśli anglo-saski to znaczy automatycznie, że germański.

Jeszcze wracając do tego co pisałem wczesniej. Plemiona składające się na Anglików przyszły z terenów Angeln z Niemiec, Dolnej Saksonii w Niemczech i Jutlandii z Danii, aczkolwiek część była również z południowej Szwecji i Holandii, jak podaje wiele źródeł historycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.