Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-03-2013, 15:57
piotrsa92 piotrsa92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czy uniwersytety w Polsce powinny uczyć RP jako podstawy BrE?

Wypowiedzcie się, według mnie i Petera Trudgilla RP (Received Pronunciation) zanika i coraz mniej brytyjczyków używa RP. Czy warto więc uczyć go studentów filologii?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 16:13
restless-soul restless-soul jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

moim zdaniem powinno się RP to ideał do którego wszyscy dążyli, szczególnie w mediach, jest to najczystsza odmiana języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 18:14
Natalia Pałka Natalia Pałka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też uważam, że powinno się uczyć RP, ale do pewnego poziomu. Potem każdy powinien mieć możliwość, by indywidualnie wybrać akcent, którym chce się posługiwać i móc się go uczyć. RP jest przez wielu uważane, za przestarzałe, a też często się spotykałam z wielkim zdziwieniem wśród Anglików posługując się RP; oni tego nie używają aż z taką przesadą jak mogłoby się wydawać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 18:33
katarzyna295 katarzyna295 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2013, 15:59
Natalia Pałka Natalia Pałka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez katarzyna295 Pokaż post
Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa.
Tak właśnie podchodzi się do RP - akcent przesadnie dokładny, pięknie brzmiący, nienaganny i bez skazy. Warto jest mieć jego świadomość i warto go znać, ale czy warto jest go nadużywać?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2013, 20:15
Sophia Sophia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szczerze mówiąc mnie właśnie ta "królewska wymowa" odrzucila od nauki brytyjskiego i mówię z amerykańskim akcentem. Jak dla mnie RP to taka sztuka dla sztuki, która już niedługo wyjdzie z użycia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-12-2013, 08:14
anq anq jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Natalia Pałka Pokaż post
Też uważam, że powinno się uczyć RP, ale do pewnego poziomu. Potem każdy powinien mieć możliwość, by indywidualnie wybrać akcent, którym chce się posługiwać i móc się go uczyć. RP jest przez wielu uważane, za przestarzałe, a też często się spotykałam z wielkim zdziwieniem wśród Anglików posługując się RP; oni tego nie używają aż z taką przesadą jak mogłoby się wydawać
Zgadzam się z Natalią tym bardziej że mnie osobiście do Anglii czy do brytyjskiego angielskiego w ogóle nie ciągnie, zdecydowanie jestem bardziej zainteresowana wszystkim co amerykańskie Jest to oczywiście moje osobiste zdanie ale w związku z tym niebardzo podoba mi się forsowanie na siłę RP na dalszych etapach edukacji (np. studiach) bo na początku wiadomo - musi być zachowana jakaś jednolitość chociażby żeby łatwiej było nauczać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-22-2013, 00:42
andrzej39741 andrzej39741 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wg mnie nie powinno się, RP jest bardzo upper-class i wśród ogółu budzi raczej negatywne skojarzenia niestety
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2013, 12:11
cuntcandles cuntcandles jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

A ja myślę, że należy go mimo wszystko nauczać, jako że jest to pewnego rodzaju podstawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-23-2013, 13:19
Finnegan Finnegan jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

RP może być dobrym punktem wyjściowym, bo tez spotkałem się ze zdaniem, że jest "posh".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.