Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-28-2017, 02:20
villen villen jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Łacina

Przede wszystkim poradnik "How to swear in Latin", może się komuś przyda - wiadomo, kulturka

[url]http://asset-1.soupcdn.com/asset/16168/1651_1a06_640.jpeg[/url]

I jeszcze a propos łaciny używanej z przymrużeniem oka, ostatnio natknąłem się w internecie na krążący cytat "Nolite te bastardes carborundorum" Artykuł o nim poniżej:

[url]http://www.refinery29.com/2017/05/152811/handmaids-tale-latin-phrase-meaning[/url]

No i oczywiście nieśmiertelne ze szkoły: "quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
A i jeszcze pamiętam, że kiedyś, jak mieliśmy lekcje po starszej klasie w liceum, natknąłem się ścierając tablicę na taki oto tekst: "Alieno sum et nihil alienum a me alienum esse puto"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2019, 11:18
magdamic magdamic jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Na studiach często nam powtarzano, że warto znać język łaciński i był duży nacisk na zajęciach. Post przedstawia bardziej humorystyczne podejście jednak traktując sprawę poważnie uważam, że znajomość gramatyki łacińskiej ma wpływ na naukę innych języków, a sentencje mogą przedstawić naszą osobę jako elokwentną. Znam osobę, która dostała dobrze płatną pracę ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej posłużyła się kilkoma, adekwatnymi do sytuacji zwrotami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2019, 23:55
nataliasetlak33@gmail.com nataliasetlak33@gmail.com jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szkoda, że teraz nauka łaciny w szkołach i na studiach to tak naprawdę rzadkość. Wiele można się nauczyć z łaciny, przede wszystkim podstaw innych języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-21-2019, 14:17
karolinadz9 karolinadz9 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tutaj się trochę nie zgadzam, ponieważ na studiach filologicznych łacina jest obowiązkowa, poza tym ja np. uczęszczałam do liceum, w którym łacinę, jako osobną lekcję, miałam przez całe trzy lata.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-25-2019, 22:27
anjakolanowska anjakolanowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karolinadz9 Pokaż post
Tutaj się trochę nie zgadzam, ponieważ na studiach filologicznych łacina jest obowiązkowa, poza tym ja np. uczęszczałam do liceum, w którym łacinę, jako osobną lekcję, miałam przez całe trzy lata.
Na studiach filologicznych też coraz rzadziej można spotkać się z obowiązkową łaciną. Ja na przykład nie doświadczyłam studiując filologię romańską. A szkoda, bo jestem zdania, że warto ją znać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-23-2019, 01:27
anka0812 anka0812 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dopiero teraz, na czwartym roku studiów, mam kontakt z elementami łaciny (jest ona podstawowym elementem przedmiotu "medyczny język niemiecki"). Trochę jest mi szkoda, że w tak małym stopniu go poznaję, bo wydaje się to być bardzo wdzięczny i logiczny język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-24-2020, 02:54
Pawale12 Pawale12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez anjakolanowska Pokaż post
Na studiach filologicznych też coraz rzadziej można spotkać się z obowiązkową łaciną. Ja na przykład nie doświadczyłam studiując filologię romańską. A szkoda, bo jestem zdania, że warto ją znać.
To bardzo dziwne, że na filologii romańskiej tego nie było. Studiuję niderlandystykę i mieliśmy cały pierwszy rok łacinę. Daje sporo podstaw, w kóncu na niej jest zbudowana duża część języków europejskich. Miałem także łacinę w liceum tak jak moja przedmówczyni, co też ewidentnie poprawiło moją wiedzę językową.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-26-2020, 17:48
dabrowskanat dabrowskanat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja nie miałam łaciny ani w liceum ani na studiach filologicznych (anglistyka+iberystyka+italianistyka) i nigdy nie miałam problemu z nauczeniem się tych języków. Tak więc wniosek jest taki, że nie potrzebuje się jej do opanowania w szybkim tempie tych języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.