Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki słowiańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-09-2017, 19:39
BeataJ1992 BeataJ1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z białoruskim nie miałam do czynienia, więc nie wiem. Ukraiński zdecydowanie bardziej przypomnina polski niż rosyjski. Na czeski trzeba uważać ze względu na fałszywych przyjaciół tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2017, 12:15
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Idąc tym "łużyckim" tokiem myślenia, to pewnie do polskiego jest też podobny łemkowski. Ogólnie można powiedzieć, i to raczej nie będzie wielkie odkrycie, że im bliżej Polski, tym podobniejsze są te języki właśnie do polskiego
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2017, 15:14
kp1992 kp1992 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kubutek28 Pokaż post
Idąc tym "łużyckim" tokiem myślenia, to pewnie do polskiego jest też podobny łemkowski. Ogólnie można powiedzieć, i to raczej nie będzie wielkie odkrycie, że im bliżej Polski, tym podobniejsze są te języki właśnie do polskiego
Na pewno geograficzna bliskość wywarła jakiś wpływ na podobieństwo (przejmowanie pewnych form czy słów "po sąsiedzku"), ale jednak nie jest to sytuacja analogiczna do łużyckich, ponieważ te są językami zachodniosłowiańskimi, tak jak polski, natomiast łemkowski to język wschodniosłowiański. Więc już na poziomie podstawowych cech, które wyróżniają te dwie grupy, łużyckie będą miały coś wspólnego z polskim tam, gdzie łemkowski będzie się od niego różnił.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2017, 09:52
mdubiela mdubiela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim odczuciu kaszubski to najbardziej podobny język do polskiego. Rozumiem prawie wszystko, ale to też może być kwestia słuchania Radia Kaszebe czy widywania kaszubskich napisów w niedaleko mojego miejsca zamieszkania
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2017, 18:22
kp1992 kp1992 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kubutek28 Pokaż post
No ale przede wszystkim wiadomo, scs, wszystkie języki słowiańskie pochodzą od tego jednego dziadka, więc podobieństwa siłą rzeczy MUSZĄ BYĆ do jakiegoś stopnia.
Nie chcę uprawiać czepialstwa, ale nie mogę się powstrzymać, bo już wielokrotnie słyszałam tę pomyłkę Staro-cerkiewno-słowiański nie jest dziadkiem wszystkich języków słowiańskich, jest nim prasłowiański. SCS to język południowosłowiański, bliski bułgarskiemu i macedońskiemu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-27-2018, 14:21
PolishSlovak PolishSlovak jest offline
Kumotr

Domyślnie Z nami możecie uczyć się słowackiego

,,Dzień dobry, 2 kg KARMY proszę" to nie jest zbyt dobre zdanie na Słowacji, bo się Słowak może zdziwić

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-27-2018, 14:29
PolishSlovak PolishSlovak jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez ailistrae Pokaż post
Mam koleżankę Słowaczkę, która tłumaczyła mi, że dla osób, które nie znają czeskiego i słowackiego, wydają się one być praktycznie takie same, ale to tylko złudzenie. I powiedziała też, że nie poleca nauki obu tych języków jednocześnie.
Słowacy lepiej rozumieją czeski niż Czesi słowacki. Jest tak dlatego, ponieważ Słowacy są bardziej przyzwyczajeni na język czeski z telewizji (z czasu Czechosłowacji). Ale i tak trzeba znać słowa, wiele słów jest zupełnie innych. Ja jestem Słowaczką, ale ojciec mojego ojca był Czechem, a mój ojciec mi wytłumaczył, nauczył mnie, co te czeskie słowa znaczą, jeszcze kiedy byłam dzieckiem.
Na przykład:
dievča (SK) - holka (CZ) - dziewczyna (PL)
chlapec (SK) - kluk (CZ) - chłopak, chłopiec (PL)
mačka (SK) - kočka (CZ) - kot (PL)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-02-2018, 20:20
wardaklaudia wardaklaudia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mieszkałam rok na Słowacji, ale miałam też ciągły kontakt z Czechami i mogę powiedzieć, że Słowacki to pikuś w porównaniu do czeskiego. Ale jak zacznie się rozumieć ten język to i z czeskim idzie prościej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2020, 13:10
karczewska karczewska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

czeski i słowacki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2020, 08:38
fan_języków_niszowych fan_języków_niszowych jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że kaszubski lub śląski(jeśli uwzględniać je jako języki), ale z poza grupy lechnickiej słowacki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.