Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-14-2020, 22:56
Magda-lena Magda-lena jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Haiku- krótki utwór, imitacja chwili

Haiku to gatunek poetycki wywodzący się z Japonii (XVII-XIX wiek).Jest to krótki, trzywersowy utwór, będący imitacją chwili, próbą przelania nieopisywalnego wrażenia na papier.

Ma też swoich przeciwników, którzy twierdzą, że haiku jest mielizną intelektualną, zarzucają pójście na łatwiznę, bylejakość i wyczerpanie żywotności.

Bardzo ciekawie wypowiada się o haiku Elżbieta Tabakowska- wybitna tłumaczka i kognitywistka:

„-Czy da się w ogóle komunikować przy pomocy tak krótkich przekazów?
-Tak. Dlatego je lubię. Lubię zwięzłość formy, bo nie lubię mnożyć słownej papki. Poza tym bardzo lubię dawać odbiorcy nie zatrzaśnięte, lecz otwarte drzwi do różnych interpretacji. W tym haiku jest genialne. Bo można je dać i od różnych osób dostać zwrotnie multum różnych znaczeń. A im powiem więcej, tym mniej zostawię do powiedzenia interlokutorowi. To nie zawsze jest grzeczne. Kocham tę formę, odkąd moje mistrzynie mnie nauczyły, na czym ona polega.

-Takie haiku z porą roku, roślinkami i innymi tradycyjnymi elementami?
-Teraz jest dużo szkół i organizacji haiku. Amerykanie na przykład dozwalają linie z mniejszą liczbą sylab niż 5 – 7 – 5, bo mają krótsze słowa. Dla mnie jednak ważna jest merytoryczność. Cel, któremu służy haiku. To ma być złapany moment. Czyli „tu i teraz”. I stąd te zwierzątka – żabki u Matsuo BashŌ – i te różne inne roślinki i chmurki. O to chyba chodzi w życiu. Widzimy coś nagle: tu i teraz. I to budzi refleksję. Przywołuje skojarzenia. A nie wszystko kawa na ławę. Wszystkiego się nie da powiedzieć.”

Czy spotkaliście się kiedyś z tym gatunkiem poetyckim? Co o nim sądzicie? A może macie jakieś swoje ulubione haiku?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2020, 12:46
Pawale12 Pawale12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałem się i bardzo lubię ten gatunek. Moje ulubione haiku:

“The Old Pond” - Matsuo Bashō

An old silent pond

A frog jumps into the pond—

Splash! Silence again.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2020, 15:00