Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-31-2018, 22:41
MrSpeck MrSpeck jest offline
Kumotr

Domyślnie Starodruki - język niemiecki

CZESC WSZYSTKIM!

Od ponad 2 lat ucze sie niemieckiego. Ucze sie wylaczni dla siebie i wlasnej przyjemnosci. Od kilku miesiecy mieszkam tez w Niemczech, ale to tylko tak przypadkowo troche wyszlo, chociaz jest to dobra okazja cwiczyc jezyk w praktyce.

Moja prawdziwa pasja sa jednak starodruki i staroniemiecki. Mam tu na mysli jezyk Wczesno-Nowo-Wysoko-Niemiecki (koszmarna nazwa, Fruehneuhochdeutsch czy tez Early New High German brzmi lepiej) czyli jezyk bezposrednio poprzedzajacy Hochdeutsch. A wiec w okresie wynalazku druku - czego efektem wczesne druki sa wlasnie w tym jezyki, np Biblia Luther'a. Przy czym jezyk ten rozni sie w znikomym stopniu od wspolczesnej niemieczczyzny (moim zdaniem).

Problemem jest dla mnie to, ze jestem za stary na studia na germanistyce i inne studia tez, i w ogole nie bardzo wiem co z takimi zaintreresowaniami robic, gdzie spotkac ludzi o podobnych upodobaniach. Poniewaz starodruki sa dostepne tylko w skanach i zaden system rozpoznawania pisma nie poradzi sobie z Fakturem chcialem chociaz czesc tych materialow przepisac na edytorze tekstow.

Moze ktos je juz przepisal, moze ktos tez chce stare druki skonwertowac, czy kogokolwiek by to w ogole interesowalo? Czy nawet studentow Germanistyki interesuja takie rzeczy?

Z gory dzieki za odpowiedz
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-05-2019, 19:31
MrSpeck MrSpeck jest offline
Kumotr

Domyślnie Kontinuacjon

Jak wiec widze, moj post spotkal sie z poki co gromkim odzewem

Tak ze na zachete aby dyskusje rozpalic nieco, zarzucam zarzutke - so genannten Koeder - w postaci strony z pewnej xiegi. Jest to ku zdziwieniu polska rzecz, z wieku 19tego - do nauki francuskiego ale tez pobocznym torem - zawiera tresci niemieckojezyczne.

Co myslicie? :P
Załączone Grafiki
File Type: jpg rozmowypolskofr00fragoog-048.jpg (14.1 KB, 5 wyświetleń)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.