Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-21-2014, 14:50
ivona ivona jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że najlepszą opcją było by połączenie tych wszystkich rad, które były już podane powyżej. Warto i posłuchać muzyki, i oglądać seriale, i jakieś programy rozrywkowe np. stand up, comedy club, te które bardziej Ci przypadną do gustu, poszukać i poczytać jakichś magazynów on-line, często są udostępnione bezpłatnie zeskanowane wersje magazynów, no a żeby jeszcze i mówić, to warto poznać jakieś osoby zwane native speaker'ami

Ostatnio edytowane przez joa89 : 05-12-2014 o 12:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2014, 23:37
nadia83 nadia83 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Ciam Pokaż post
Są słowniki slangu młodzieżowego, np. E. Nevzorowa-Kmech: Польско-русский фразеологический словарь молодёжного сленга, ale polecam przede wszystkim seriale i filmy.
Pani Nevzorowa-Kmieć uczyła mnie na studiach, świetny wykładowca, również polecam jej słownik.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2014, 20:10
JoannaOstryńska JoannaOstryńska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Seriale podane wyżej, rzeczywiście, sa nasycone językiem potocznym. Polecam, gdyż sama mam problem z deficytem języka codziennego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2015, 23:35
justynawu justynawu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Rosyjski w praktyce

Najlepiej to oczywiście rozmawiać z Rosjanami, szukać możliwości wyjazdu, czy to na jakiś kurs, czy wakacje, a potem - pielęgnować przyjaźnie. I oglądać mnóstwo filmów i seriali po rosyjsku.

Ostatnio edytowane przez justynawu : 11-03-2015 o 23:35. Powód: literówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2016, 14:22
SabinaStolarczyk SabinaStolarczyk jest offline
Kumotr

Smile

Cytat:
Zamieszczony przez Ciam Pokaż post
Są słowniki slangu młodzieżowego, np. E. Nevzorowa-Kmech: Польско-русский фразеологический словарь молодёжного сленга, ale polecam przede wszystkim seriale i filmy.
sprawdź sobie np.

serial Кухня - może niezbyt "sprytny" ale za to język banalny, czasami wręcz podwórkowy - studentów [url]http://kinogo.by/3525-smotret-onlayn-serial-kuhnya-serial-2012-2016-1-sezon.html[/url]

serial Физрук - [url]http://kinogo720.net/873-kino-go-fizruk-2014-smotret-1-sezon-1-1-seriya-onlayn-_.html[/url] bardzo podobnie ale tu posługują się w pewnym stopniu powiedzmy gangsterskim i młodzieżowym / szkolnym
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2016, 20:49
aniuta aniuta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja osobiście nie polecam słowników papierowych języka potocznego. Jak wiadomo, slang, szczególnie ten w wydaniu młodzieżowym, szybko ewoluuje, i pewne zwroty, które były używane jeszcze 10 lat temu, obecnie znajdują się w fazie zaniku, lub wręcz wywołują nostalgiczny uśmiech na twarzy. Proponuję śledzić na bieżąco strony internetowe ze słownikami online, np. [url]http://teenslang.su/[/url] lub [url]http://vsekidki.ru/word/[/url].
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2016, 23:47
WeronikaB WeronikaB jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

PONS wypuścił nowy produkt - fiszki na ostro. Podobno znajdują się tam słówka potoczne i slangowe przydatne w codziennej komunikacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-17-2016, 14:17
SabinaStolarczyk SabinaStolarczyk jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeżeli lubisz rap, to polecam przesłuchanie rosyjskich wykonawców, można coś wyciągnąć tylko na początek dodatkowo znajdź sobie tekst do danego utworu. Memy też są dobre.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2016, 20:44
katjusza katjusza jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

U mnie najlepiej sprawdzają się rozmowy z native speakerami, podczas właściwie każdej rozmowy poznaję kilka nowych słówek lub zwrotów z języka potocznego, o których nie miałam pojęcia. Często nie ma ich w żadnym słowniku, zwykle udaje mi się domyślić z kontekstu, co oznaczają albo sprawdzam poprzez Google, ale bywa, że muszę dopytywać o znaczenie, bo nijak nie jestem w stanie pojąć lub znaczeń jest wiele i nie potrafię dopasować właściwego. Aż jestem przerażona, bo jest tego coraz więcej i więcej, dopiero w trakcie tych rozmów widzę, jak ogromna jest różnica między słownictwem potocznym a akademickim, które znam ze studiów...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2016, 16:34
paulinas's Avatar
paulinas paulinas jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie najbardziej pomagały audycje w "Эхо Москвы" i seriale. No, i oczywiście kontakt z native'ami
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.