Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-23-2018, 13:31
Mar41 Mar41 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ostrołęka
Domyślnie

Zgodzę się z innymi: z tego co wiem słowacki i czeski są najłatwiejsze dla Polaka. Do tego stopnia, że kiedyś słyszałem jak niektórzy mówili, iż nie ma sensu się uczyć, bo po polsku się z nimi dogadasz. Rosyjski też nie jest taki zły. Wiele ludzi boi się cyrylicy, ale jeśli chodzi o sam język, pomimo wielu słów, które brzmią tak sam, a znaczą co innego, również da się z nimi dogadać znając tylko Polski. Owszem, będzie to znacznie, znacznie trudniejsze, co sprawia, że ludzie i tak się uczą rosyjskiego od podstaw.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2018, 02:13
marcin1509 marcin1509 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś myślałem że rosyjski to polski ale w cyrylicy Ogólnie ucząc się podstaw zauważyłem wiele podobieństw we fleksji czy słownictwie. Jednak do najłatwiejszych języków słowiańskich dla Polaka bym go raczej nie zaliczył. Myślę, że czeski i słowacki to języki dość łatwe dla nas, może jeszcze chorwacki. Każdy język ma podobieństwa, każdy ma jakieś swoje słowa które brzmią tak samo u nas, ale znaczą co innego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2018, 13:41
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Z mojego doświadczenia wynika, że najłatwiej opanować jest język słowacki. Mam 4 znajomych ze Słowacji i za każdym razem jestem pozytywnie zaskoczona jak łatwo przychodzi nam rozmowa i jak szybko można nauczyć się podstaw. Z kolei język rosyjski - wbrew moim oczekiwaniom - okazał się sporym wyzwaniem. Odnoszę wrażenie, że akurat w tym przypadku fonetyczne podobieństwo - zamiast pomagać - stanowi przeszkodę w nauce. Czy ktoś z Was ma podobne odczucia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2018, 15:26
dozen12 dozen12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie bardzo przyjemnie uczyło się rosyjskiego - wbrew temu, co już tu napisano, uważam, ze jest bardzo podobny do polskiego i kiedy już się opanuje alfabet, wtedy nie ma żadnych przeszkód. Ale oczywiście, są gusta i guściki/ .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2018, 16:19
alinakhu alinakhu jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem ,dla Polaków łatwiej jest uczyć się języka ukraińskiego.W języku ukraińskim jest dużo podobnych słówek i konstrukcji.
Jeśli chodzi o języku rosyjski ,to na pierwszy rzut oka wydaje się ,że jest łatwy do zrozumienia ,ale niektóre słowa mają inne znaczenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2018, 20:06
Beb48 Beb48 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie słowacki i czeski. Mają najwięcej wspólnych słów z polskim oraz podobną gramatykę. Już po pierwszych lekcjach człowiek zaczyna zauważać podobieństwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-06-2018, 22:44
sswiercz sswiercz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Muszę przyznać, że jestem zaskoczona ilością wypowiedzi, że to właśnie słowacki jest według Was najbardziej zbliżony do polskiego. Chyba czas przyjrzeć się temu językowi, bo jestem tym zaintrygowana. Co do pytania, to kiedyś bez wahania powiedziałabym, że Polakowi najłatwiej byłoby nauczyć się rosyjskiego. Odkąd mam kontakt z językiem serbskim, dołączyłabym właśnie ten język. Oczywiście, tu też trzeba "przejść" przez cyrylicę i przez deklinację, co może być sporym wyzwaniem (ale nie musi), jednak nie sądzę, żeby serbski sprawiał na tyle trudności, by nie nauczyć się go chociaż w stopniu komunikatywnym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.