Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-20-2019, 13:51
kasia411 kasia411 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobry tłumacz powinien mieć przede wszystkim obszerną wiedzę z zakresu obu języków i powinien potrafić rzetelnie przetłumaczyć tekst i dodawać mało od siebie. Znam przypadki, gdzie tłumacze pisali bardzo dużo adnotacji, przytaczali definicję słów które tłumaczyli i z jednej strony oryginału wychodziło kilka stron tłumaczenia, za co klient musiał zapłacić. To jest bardzo nieprofesjonalne i nie powinno mieć miejsca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-25-2019, 11:56
marcela marcela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że trzeba też zróżnicować czy chodzi nam o tłumacza ustnego czy o pisemnego. Każdy z nich może wykazywać się innymi cechami. Np. tłumacz ustny może być bardzo dobry językowo, komunikatywny i szybko kojarzyć fakty - co będzie jego niewątpliwymi zaletami, ale nie koniecznie będzie w stanie wysiedzieć kilka godzin przy biurku i tłumaczyć długi tekst pisemny. I w drugą stronę ktoś może być bardzo dokładny, skrupulatny, świetnie radzić sobie z tekstami pisanymi, a przy tym nie umieć występować przed ludźmi i nie bezie czuł się dobrze w tłumaczeniach ustnych, robił tego wystarczająco szybko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-04-2019, 22:19
monikaborzecka monikaborzecka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja myślę, że przede wszystkim cierpliwość
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2019, 22:28
Waleria_P Waleria_P jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Otwartość na nowe rozwiązania na pewno jest istotna
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2019, 22:42
nikkac nikkac jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Odpowiedzialność, dociekliwość, skrupulatność, zdolność nieszablonowego myślenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-07-2019, 13:58
akisa1 akisa1 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że tłumaczenia to idealna praca dla osób będących introwertykami, jako że nie wymaga intensywnej współpracy z ludźmi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2019, 20:44
Martinar Martinar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, że tłumaczenie to dobra praca dla introwertyków. Myślę, że dobry tłumacz powinien szukać nieszablonowych rozwiązań, być dociekliwym i cierpliwym, a przede wszystkim mieć chęć do ciągłej nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2019, 20:32
BlueLily BlueLily jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie najważniejsza cecha to przede wszystkim samodzielność - rozumiana jako niezależność, umiejętność organizowania własnej pracy i jakiś rodzaj pewności siebie, choć oczywiście nie nadmiernej. Jest to praca, jak wyżej zauważono, dla indywidualistów, co sprawia, że właściwie cała presja wykonania pracy spoczywa na nas, to znaczy, rzadko można się zwrócić do kogoś o pomoc. Brak też jakiegoś ,,przełożonego", który wytknął by nam błędy. Najczęściej trzeba dostarczyć już gotowy ,,produkt", który od razu ma być możliwie najlepszy. Brak pewności siebie i wiary we własne umiejętności (kiedy nadmiernie kwestionujemy każdą swoją decyzję, pomysł czy rozwiązanie) może być dużym problemem dla tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-14-2019, 21:30
magda96 magda96 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że dobrą cechą jest też szybkie wyszukiwanie słów, których nie znamy. A jeśli chodzi o tłumacza ustnego nawet bardzo szybkie (oczywiście jeżeli ma możliwość, np. w kabinie).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2020, 16:41
Ania5340 Ania5340 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak dla mnie, bardzo przydaje się talent literacki i szeroko pojęte obycie językowe, lekkość pióra. Co z tego, że zna się dobrze język źródłowy, skoro tłumaczenie jest "kwadratowe"?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.