Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-17-2019, 17:49
ANITA7789 ANITA7789 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem warto nauczyć się najpierw jednego języka minimum na B1 a najlepiej wyżej i dopiero zacząć kolejny. Uczenie się dwóch języków od zera może być trudne, zawsze jeden ucierpi kosztem drugiego (wiem z doświadczenia ). Proces nauki też się wydłuży w takim wypadku, ucząc się jednego języka np przez rok będziemy sobie już całkiem nieźle radzić i damy radę się komunikować, jeśli rozdrobnimy się na dwa to w tym czasie ani jeden ani drugi język nie będzie pewnie na tak dobrym poziomie.
Co do par językowych , angielski + jakikolwiek inny język to zawsze dobry wybór.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2019, 14:42
katarzyna24 katarzyna24 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja uczę się jednocześnie trzech języków - angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, ale każdy jest na innym poziomie. Według mnie lepiej jest opanować najpierw jeden język do poziomu średnio zaawansowanego i dopiero wprowadzać kolejny. Co do połączeń językowych, to uczenie się języków z tej samej grupy jednocześnie ułatwia i utrudnia sprawę. Ułatwia, bo na przykład mając dobrze opanowany jeden język romański, nauka kolejnego języka romańskiego pójdzie o wiele szybciej poprzez analogię, a utrudnia, bo często zachodzi interferencja i "przerzucamy" słowa z jednego języka do drugiego. Kiedy zaczęłam uczyć się intensywnie języka francuskiego, to bardzo ucierpiał na tym mój angielski, ponieważ w obu tych językach jest wiele słów o identycznej pisowni, a zupełnie innej wymowie - ja odruchowo czytałam wszystko z francuskim akcentem. U mnie ta para językowa się nie sprawdziła najlepiej. Z kolei jak już weszłam na niezły poziom z francuskim i zaczęłam naukę hiszpańskiego, to szło bardzo sprawnie, chociaż do dzisiaj mieszają mi się niektóre słowa. Teraz planuję zacząć uczyć się włoskiego i myślę, że dzięki znajomości francuskiego i hiszpańskiego również pójdzie gładko. Tak więc jeśli chodzi o równoczesne uczenie się dwóch języków obcych, jestem zwolenniczką zasady: dwa bardzo podobne albo dwa skrajnie różne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2019, 00:43
adutka96 adutka96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja od kilku lat uczę się jednocześnie angielskiego (doszkalam się maksymalnie), niemieckiego i francuskiego, bo jednak języki w dzisiejszym świecie są obowiązkiem, jeśli chce się mieć dobrą pracę. Wszędzie wymagana jest znajomość kilku języków praktycznie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2019, 17:13
aleksandra266 aleksandra266 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez maga_michalska@vp.pl Pokaż post
Czy uczycie się drugiego języka? Czy warto się rozdrabniać, czy lepiej uczyć się jednego a dobrze?
Co myślicie o połączeniu angielski + niemiecki, angielski + hiszpański, angielski + francuski?
Wydaje mi się, że należy postawić na własne zainteresowania i nie kierować się tendencjami rynku, ale coraz częściej słyszy się o popycie na francuski czy niemiecki ze względu na obecność zagranicznych firm w naszym kraju.
Ja poszłam na studia lingwistyczne, angielski zaawansowany + niemiecki od podstaw. Z perspektywy czasu z jednej strony nie żałuję, bo jednak nawet dużo się z tego niemieckiego nauczyłam, ale z drugiej tak jak piszesz, czasem mam wrażenie, że lepiej byłoby nauczyć się najpierw np. angielskiego na C2, a potem zacząć inny język. Nierzadko było tak, że musiałam wybierać, na które kolokwium się uczyć więcej, przez co drugi język na tym "cierpiał". Nadal mam co do tego mieszane uczucia, jednak z pewnością nie zaczynałabym się uczyć dwóch języków całkowicie od podstaw w tym samym czasie, może być ciężko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.