Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-24-2012, 10:23
qweasd qweasd jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mmm_s Pokaż post
nagradzać np. grami
Uczniowie są ludźmi, a nie psami. System kar i nagród to tresura. Ważnym jest wypracowanie porozumienia z uczniami i jak już wcześniej pisano, ustalenie pewnych wspólnych zasad i konsekwentna ich realizacja. Niestety nadal pokutuje jakieś chore podejście tresera a nie nauczyciela. Zadaniem nauczyciela jest wychowanie młodego człowieka, a nie wytresowanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2012, 11:25
mmm_s mmm_s jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez qweasd Pokaż post
Uczniowie są ludźmi, a nie psami. System kar i nagród to tresura. Ważnym jest wypracowanie porozumienia z uczniami i jak już wcześniej pisano, ustalenie pewnych wspólnych zasad i konsekwentna ich realizacja. Niestety nadal pokutuje jakieś chore podejście tresera a nie nauczyciela. Zadaniem nauczyciela jest wychowanie młodego człowieka, a nie wytresowanie.
Absolutnie nie miałam na myśli żadnej tresury, jest to Twoja nadinterpretacja. W procesie uczenia/nauczenia kary i nagrody są powszechnie stosowane. Polecam doczytać zarówno podręczniki metodyczne jak i psychologiczne, a możesz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o np. w różnicach w motywowaniu ekstrawertyków i introwertyków. W dzisiejszych czasach niestety uczniowie (a widzę, że nie tylko) pamiętają o tym, co im się należy, a nie o tym co jest ich obowiązkiem.
A nauczyciel jak sama nazwa wskazuje ma przede wszystkim uczyć. Od wychowywania są przede wszystkim rodzice, jeśli oni zawsze wywiązywaliby się ze swojego zadania, nie byłoby w ogóle problemu dyscypliny na zajęciach. Szkoła oczywiście też ma pełnić taką funkcję, ale z ramienia szkoły jest to rola głównie wychowawcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-24-2012, 18:59
sunrise sunrise jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak pisaliście już wcześniej, najważniejsza jest konsekwencja. Jeśli już coś z klasą ustalimy, nie możemy się później bez słowa z tego wycofać.
Bardzo ważny jest również początek. Uczniowie często chcą wybadać nauczyciela, zobaczyć na ile mogą sobie pozwolić. Dlatego na początku czasem lepiej pokazać się trochę z "ostrzejszej" strony, niż od razu pozwolić sobie wejść na głowę.
Poza tym nigdy nie lekceważmy naszych obietnic. Czasem mimochodem coś wspomnimy, obiecamy, a później o tym zapominamy. Uczniowie bardzo nie lubią niedotrzymanych obietnic!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-26-2012, 21:03
Amibella Amibella jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez lipcik Pokaż post
Ja przede wszystkim staram się być konsekwentna i uczyć dzieciaki, że to jak się zachowują, ma wpływ na to jak wygląda lekcja. Często wyciągam dzieci z ławek, siadamy na poduszkach, rzucamy piłką, coś pokazujemy, ale kiedy zaczynają się kłócić, czy pokrzykiwać, muszą wracać do ławek, nawet jeśli jeszcze nie skończyliśmy danego ćwiczenia. Stopniowo uczą się i zaczynają upominać siebie nawzajem, jeśli ktoś zapomina o zasadach
no dokładnie można zachęcać je grami. Ja za dobre zachowanie daję gwiazdki, kto uzbiera dziesięć gwiazdek dostaje pochwałę za złe zachowanie są czerwone kartki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-26-2012, 22:25
netgirl999 netgirl999 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mmm_s Pokaż post
Konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja. I lepiej ostrzej zacząć, a potem jak grupa współpracuje nagradzać np. grami, a nigdy nie zaczynać pierwszych zajęć od gry (to był mój błąd w pierwszym roku pracy w szkole, drugi raz już było dużo lepiej).
dlaczego błąd? Ja własnie (po ustaleniu zasad i podpisaniu przez wszystkich - zasady w formie kolorowego plakatu, każdy może coś dorysować, wspólnie wyklejamy na końcu każdy podpisuje) zaczynam od gry integracyjnej słowno - ruchowej I przynosi to fantastyczne rezultaty dzieci są tak mile zaskoczone że na angielskim może być tak miło że z niecierpliwością czekają co będzie dalej Mówię o SP.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 14:07
iwona854 iwona854 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Strzyżów
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez wretchedweather Pokaż post
Witam,
nie jestem nauczycielem, ale zawsze się zastanawiałam, co można zrobić, gdy jest się nauczycielem, a klasa nas olewa, nie słucha itp.? Zapraszam nauczycieli, aby zdradzili kilka swoich sposobów
nie zgadzac się na takie zachowanie. kary za niewykonywanie poleceń, i nagrody za aktywnosc, myślę ze to sie sprawdza. a jesli udajemy ze nic się nie dzieje, to mamy jak w banku, że taka sytuacja będzie się powtarzac, i będzie coraz gorzej. inna rzecz to zainteresowac uczniów, wtedy zwyczajnie nie będą mieli kiedy rozrabiac ale to temAt na inny wątek
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 14:21
Betty84 Betty84 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Nauczyciel, który nie starał się być lubiany, był konsekwentny w swoich działaniach, ale tylko uczył, często robił kartkówki i sprawdziany miał posłuch wśród uczniów. Przez okres nauczania był nielubiany, ale po zakończeniu nauki w danej szkole, dało się go polubić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 14:23
Aksu Aksu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Mangus Pokaż post
Najwygodniejszy sposób to spisanie tzw: Ground Rules na początku swojej metodycznej przygody. Zawrzeć tam powinneś/aś ogólne zasady zachowywania się na zajęciach, wymagania twoje wobec uczniów, jak i ich wobec ciebie. Te zasady powinny być przygotowane wspólnie, a nie narzucone przez ciebie. No jeśli chodzi o młodszych uczniów ta negocjacja jest raczej pozorem.
Zgadzam się, że powinny być jasno określone zasady, ale najważniejsze, żeby później być konsekwentnym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 14:28
urszulatrusewicz urszulatrusewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jednym sposobem jest egzekwowanie ustalonych razem zasad w klasie, ale najważniejsze znaczenie ma różnorodność ćwiczeń, metod, wprowadzanie elementów zabawy zwłaszcza dla małych dzieci. Z doświadczenia wiem również, że aktywność musimy egzekwować u każdego ucznia w klasie a nie tylko u wybranych, gdyż wtedy pozostali przestają interesować się tematem. Przygotowanie do zajęć także gra kluczową rolę, ponieważ lekcja powinna być dobrze zaplanowana a wszelkie czynności w jej trakcie powinny przebiegać płynnie i sprawnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-27-2012, 15:07
mari1 mari1 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Olsztyn
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez wretchedweather Pokaż post
Witam,
nie jestem nauczycielem, ale zawsze się zastanawiałam, co można zrobić, gdy jest się nauczycielem, a klasa nas olewa, nie słucha itp.? Zapraszam nauczycieli, aby zdradzili kilka swoich sposobów
Ciekawy wątek poruszyłas/eś , Wretchedweather.
Dla mnie jest problemem utrzymanie dyscypliny choć obecnie nie pracuję w szkolę państwowej (gdzie ten problem istnieje) ponieważ jak stwierdizłałm w pewnym momencie że o wiele więcej czasu zajmowało mi utrzymanie dyscypliny w klasie niż właściwe nauczanie. Borykam się z tym problemem i szukam rozwiązań.Jestem ciekawa Waszych pomysłów i doświadczeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.