Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-17-2011, 16:09
Lunar Lunar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mogę podać przykład. Miałem okazję niedawno odwiedzić sympatyczne małżeństwo w Finlandii - mają 2-letnią dziewczynkę. Jej mama, która pracuje jako tłumaczka, obrała taką taktykę: jeden tydzień mówi do niej po fińsku, a drugi po angielsku - i tak na zmianę.

Efekt jest taki, że dziewczynka rozumie już podstawowe pojęcia w obu językach, choć odzywa się raczej po fińsku - język ten ciągle jest dla niej bardziej naturalny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 16:58
tomaszmalecki tomaszmalecki jest offline
Kumotr

Domyślnie

Interferencja zawsze będzie występować w wielojęzycznym środowisku, ale pomysł nauczania dzieci obcego języka wspaniale prognozuje dla całej rodziny. Znam pary, które uczą danego języka, wyuczonego bądź rodzimego, przed dany dzień tygodnia, a dziecko poddane takiej rutynie zyskuje koncept kontrastu, co redukuje negatywny transfer.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 18:16
szkonrad szkonrad jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AnnaKołosowska Pokaż post
Fajny temat. Dla mnie np. najbardziej dyskusyjne jest, czy warto mówić do dziecka po angielsku, jeśli się nie jest native speakerem. Czy w ten sposób nie nauczymy dziecka nieprawidłowej wymowy albo zwrotów? Nawet jeśli nasz poziom języka jest bardzo dobry to jednak nie jest to to samo. Ale mimo wszystko i tak chyba warto
good point
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 18:43
dorina dorina jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Żadnego naukowego zaplecza w tym temacie nie posiadam, ale ja z całą pewnością chciałabym od maleńkiego poznawać angielski. Domyślam się, że mogą się pojawiać u dwujęzycznych dzieci problemy z mieszaniem języków, ale to niewielka cena do zapłacenia za znajomość drugiego języka. Poza tym myślę, że tak stymulowany mózg może się tylko intensywniej rozwijać, mimo początkowych możliwych problemów z ortografią. Przecież nie od dziś wiadomo, że wykorzystujemy tylko znikomą część naszych umysłowych możliwości. Może języki obce pomogą pobudzić nieużytki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 19:06
Berenger Berenger jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez AnnaKołosowska Pokaż post
Fajny temat. Dla mnie np. najbardziej dyskusyjne jest, czy warto mówić do dziecka po angielsku, jeśli się nie jest native speakerem. Czy w ten sposób nie nauczymy dziecka nieprawidłowej wymowy albo zwrotów? Nawet jeśli nasz poziom języka jest bardzo dobry to jednak nie jest to to samo. Ale mimo wszystko i tak chyba warto
To prawda ale native speaker też może nauczyć dziecko nieprawidłowej wymowy lub zwrotów. Podobnie zresztą jak Polak, który przysypiał na lekcjach polskiego. Najważniejsze jest to, że dziecko ma wystarczającą podstawę, żeby porozumieć się w dowolnej życiowej sytuacji. Reszty, czyli bogatszego słownictwa i bezbłędnej wymowy może nauczyć się samo, szczególnie, że połowa drogi już za nim. Ja bardzo chętnie od dziecka uczyłbym się 4 języków obcych, choćby na minimalnym poziomie. Zawsze można wyjechać i uczyć się od tubylców lub znaleźć sobie native speakera na Skype.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 20:00
monija's Avatar
monija monija jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Betty84 Pokaż post
Nie mam jeszcze dzieci, ale pomagałam wychować bliźniaczki, które są 11 lat młodsze ode mnie. Rozmawiałam z nimi po polsku i angielsku, często powtarzając zdania. Bardzo szybko się nauczyły. "Nursery rhymes" także miały opanowane. Mają dziś po 16 lat, a pamiętają to czego nauczyły się ode mnie w dzieciństwie. Z językiem angielskim w szkole radzą sobie dobrze. Bardzo dużo rozumieją, ale mają opory z mówieniem. Czy ma ktoś doświadczenie w takim podejściu do nauki języka u dzieci? Czy radzicie cały czas rozmawiać w języku angielskim? Czy Waszym zdaniem może to wpłynąć negatywnie na naukę języka polskiego?
Jestem jak najbardziej za mówieniem do dzieci od najmłodszych lat. Zwłaszcza że dzieci uczone są języków już w przedszkolu, a więc od 3.roku życia a często nawet i wcześniej. Uczenie się języka innego niż ojczysty nie powinien być przeszkodą w przyswajaniu języka ojczystego. Może pojawić się w przypadku gdy jedno z rodziców jest cudzoziemcem. Wówczas dziecko rozwija się jako dziecko bilingwalne i z tego powodu może zacząć mówić, w ogóle, nieco później - ale nie musi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-17-2011, 21:45
Gabriela27's Avatar
Gabriela27 Gabriela27 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: next to Ślęża
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kachna Pokaż post
Zazdroszczę ; ) fajnie, że podajesz taki konkretny przykład! jest to coś, co mnie intrygowało i jestem ciekawa, jak to się dalej rozwinie, to znaczy, czy te języki się Dziewczynce ładnie poukładają i będzie płynnie i bez akcentów mówić w 4 językach. Niesamowita zdolność i wspaniale, że Rodzice nie wyeliminowali swoich języków ojczystych.
Mam wrażenie, że w odwrotnym przypadku, dorosłym dzieciom jest często żal, gdy muszą/chcą się uczyć języka ojczystego któregoś z rodziców od podstaw i gdy nie przychodzi to już z taką łatwością.
Uważam, że nierozsądne jest eliminowanie ojczystych języków rodziców. W mojej rodzinie jest kilka osób, które wyjechały zagranicę, a tam urodziły się im dzieci, dzieci mówią obecnie płynnie albo po angielsku i polsku albo po niemiecku i polsku I od razu mają ułatwiony start w życiu
Stary 12-18-2011, 11:39
mutaki mutaki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja również jestem za tym aby od małego przyzwyczajać dziecko do obcego języka. Jest to na prawdę dobra inwestycja na przyszłość znam małżeństwa mieszane i fajnie to "wygląda" jak maluch zaczyna mówić np. po polsku, a kończy zdanie po niemiecku W trakcie rozwoju dziecka to się oczywiście porządkuje, wie do kogo mówić w jakim języku. Ja swojej córeczce (1 rok) też puszczam powoli bajki po angielsku (wiadomo, nie za dużo, nie chcę mieć dziecka uzależnionego od TV), mówię po angielsku, radia słuchamy też po angielsku i nawijamy czasem do niej A za pół roku nasza młodzież idzie na parę godzin tygodniowo do Klubu Malucha który jest przy anglojęzycznym przedszkolu i tam się dopiero zacznie prawdziwa edukacja!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2011, 13:25
MarV's Avatar
MarV MarV jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bielsko-Biała
Domyślnie

Co tu dużo pisać, właściwie chyba tylko krótka odpowiedź: tak. Powody a także zalety już zostały podane w poprzedzających ten postach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2011, 13:37
pikusa.michal's Avatar
pikusa.michal pikusa.michal jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wg różnych badań nad przyswajaniem języka przez małe dzieci, w ok. 2 roku życia mózg dziecka przyzwyczaja się do języka, który słyszy na co dzień i ustawia sobie 'filtr', który odrzuca pozostałe cechy nie pochodzące z tego*języka. Dlatego też, ważne jest, żeby dziecko przyzwyczajać do języka obcego, którego może uczyć się w przyszłości, np. angielskiego, mówiąc do małego dziecka po angielsku, czy puszczając bajki i piosenki po angielsku. Dzięki temu, filtr, który póżniej zostanie zbudowany będzie akceptował i polski i angielski, pozwalając na łatwiejszą naukę nawet dobrych parę lat później. Nie jestem za tym, żeby zmuszać małe dzieci do aktywnej nauki języka jeśli nie mają na to chęci, ale można je zainteresować spokojnie fajnymi piosenkami czy bajkami w obcym jęzku i powoli budowac fundament pod przyszłą naukę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.