Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-17-2019, 20:05
Sylwia9191 Sylwia9191 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem tak, ale poprzez zabawę z językiem, a nie naukę z książką. Ja tak się zaczynałam uczyć i czekałam na lekcje ze zniecierpliwieniem. I również o ile nie jest to kolejne zajęcie dodatkowe np. szkoła/przedszkole + 2 języki, sport, pianino itp. Dziecko ma być przede wszystkim dzieckiem, a nie maszyną nastawioną na sukces.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-04-2019, 14:22
Jackal100 Jackal100 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Sylwia9191 Pokaż post
Moim zdaniem tak, ale poprzez zabawę z językiem, a nie naukę z książką. Ja tak się zaczynałam uczyć i czekałam na lekcje ze zniecierpliwieniem. I również o ile nie jest to kolejne zajęcie dodatkowe np. szkoła/przedszkole + 2 języki, sport, pianino itp. Dziecko ma być przede wszystkim dzieckiem, a nie maszyną nastawioną na sukces.
Dokładnie tak, najlepszą nauką jest zabawa. Podziwiam brak perspektywicznego myślenia u rodziców, którzy myślą że zapełniając dziecku 5/6 czasu wolnego nauką trzech języków, przedmiotów dodatkowych i wmuszając hobby w postaci nauki tańca, grania na instrumencie - wychowają zdrowego człowieka. Wykształconego - owszem. Dobrze przygotowanego do walki na rynku pracy - owszem. Ale zabierając dzieciństwo i swobodę oraz wolność wyboru skierują pociechę na kozetkę psychoanalityka - prędzej czy później.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2019, 10:59
agabu agabu jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie, o ile dzieci wyrażają taką chęć (zmuszanie dziecka do niczego dobrego nie prowadzi). Powszechnie wiaddomo, że młody umysł jest w stanie opanować więcej i szybciej niż dorosły uczeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2019, 14:31
JuliaSypek JuliaSypek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że warto dziecko uczyć języka/ języków obcych już od najmłodszych lat. Wówczas dziecko się najszybciej uczy. Tym sposobem w przyszłości będzie mogło pochwalić się znajomością języka na wysokim poziomie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-05-2019, 13:48
ANITA7789 ANITA7789 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę że przez zabawę warto próbować wprowadzać dziecku obce języki, szczególnie angielski. Ważne by nie przesadzać i nie robić nic na siłę bo to tylko zniechęci dziecko.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2019, 18:49
Toroteija Toroteija jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niestety nie mogę zgodzić się z opinią wielu udzielających się w tym temacie użytkowników, że naukę języka obcego należy zawsze rozpoczynać jak najwcześniej. Sądzę, że przy podejmowaniu decyzji, w jakim wieku powinno się wprowadzać dziecku język obcy, czynnikiem decydującym powinna być przede wszystkim psychiczna gotowość tego dziecka na rozpoczęcie nauki, a nie pewna moda wśród rodziców na uczenie języków obcych od najmłodszych lat.
Osobiście znam dwa przypadki dzieci, gdzie wczesna nauka języka obcego spowodowała spore problemy. Jedna dziewczynka była od małego uczona języka obcego przez zabawę, rodzice bardzo dbali, by miała kontakt z obcą wymową, obcojęzycznymi bajkami itp. Mała była zachwycona, błyskawicznie uczyła się nowych zwrotów i słówek, jednak w pewnym momencie ta olbrzymia fascynacja językiem obcym pociągnęła za sobą niechęć do języka ojczystego. Dziewczynka oczywiście rozumiała, gdy mówiło się do niej po polsku, jednak uparcie odpowiadała w języku obcym, twierdząc, że nie lubi polskiego i koniec. Robiła tak niezależnie od sytuacji, przez co miała spore problemy z rówieśnikami i w przedszkolu, gdzie żadna z pań nie znała tego języka obcego i nie mogła się z upartym dzieckiem dogadać. Historia drugiej dziewczynki zaczęła się podobnie – rodzice również uczyli ją języka obcego od małego i przez zabawę, dziecko bardzo polubiło nowy język, bez trudu przyswajało sobie nowe słówka i obcą wymowę, jednak w pewnym momencie rodzice zauważyli, że ich córka, wcześniej wymawiająca poprawnie polskie „r”, zaczęła je zastępować „r” obcojęzycznym. Mało tego, przez ciągły, długotrwały kontakt z językiem obcym i koncentrację na nauce obcej wymowy dziewczynka zapomniała, jak się wymawia polskie „r”; nie była już w stanie wypowiedzieć tej głoski po polsku, a obcojęzyczne „r” stało się jej „r” uniwersalnym. Dziecko dostało skierowanie do logopedy i zalecenie natychmiastowego przerwania nauki języka obcego.
Jestem przekonana, że tych problemów dałoby się uniknąć, gdyby obie dziewczynki zaczęły się uczyć języka obcego nieco później, kiedy już zdawałyby sobie sprawę z tego, że język obcy ma towarzyszyć językowi ojczystemu, a nie go zastępować. Mam wrażenie, że o tej prostej zasadzie zapomina również wielu dorosłych...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-08-2019, 00:06
jackflay jackflay jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że najlepiej w podstawówce, kiedy dziecko już tak jakby wie, który język jest jego wiodącym. W mojej dalekiej rodzinie jest kilka dzieciaków mieszkających np w Szwecji lub USA i te dzieci od wczesnych lat dziecięcych są uczone języka polskiego razem z językiem urzędowym danego kraju i dlatego do dnia dzisiejszego niestety ale zdarza się, że przeplatają i zmieniają oba języki w jednym zdaniu zupełnie nieświadome tego. Prawdopodobnie bilingualizm zaczął się zbyt wcześnie dla nich.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2019, 10:20
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Toroteija Pokaż post
Niestety nie mogę zgodzić się z opinią wielu udzielających się w tym temacie użytkowników, że naukę języka obcego należy zawsze rozpoczynać jak najwcześniej. Sądzę, że przy podejmowaniu decyzji, w jakim wieku powinno się wprowadzać dziecku język obcy, czynnikiem decydującym powinna być przede wszystkim psychiczna gotowość tego dziecka na rozpoczęcie nauki, a nie pewna moda wśród rodziców na uczenie języków obcych od najmłodszych lat.

Osobiście znam dwa przypadki dzieci, gdzie wczesna nauka języka obcego spowodowała spore problemy. Jedna dziewczynka była od małego uczona języka obcego przez zabawę, rodzice bardzo dbali, by miała kontakt z obcą wymową, obcojęzycznymi bajkami itp. Mała była zachwycona, błyskawicznie uczyła się nowych zwrotów i słówek, jednak w pewnym momencie ta olbrzymia fascynacja językiem obcym pociągnęła za sobą niechęć do języka ojczystego. Dziewczynka oczywiście rozumiała, gdy mówiło się do niej po polsku, jednak uparcie odpowiadała w języku obcym, twierdząc, że nie lubi polskiego i koniec. Robiła tak niezależnie od sytuacji, przez co miała spore problemy z rówieśnikami i w przedszkolu, gdzie żadna z pań nie znała tego języka obcego i nie mogła się z upartym dzieckiem dogadać. Historia drugiej dziewczynki zaczęła się podobnie – rodzice również uczyli ją języka obcego od małego i przez zabawę, dziecko bardzo polubiło nowy język, bez trudu przyswajało sobie nowe słówka i obcą wymowę, jednak w pewnym momencie rodzice zauważyli, że ich córka, wcześniej wymawiająca poprawnie polskie „r”, zaczęła je zastępować „r” obcojęzycznym. Mało tego, przez ciągły, długotrwały kontakt z językiem obcym i koncentrację na nauce obcej wymowy dziewczynka zapomniała, jak się wymawia polskie „r”; nie była już w stanie wypowiedzieć tej głoski po polsku, a obcojęzyczne „r” stało się jej „r” uniwersalnym. Dziecko dostało skierowanie do logopedy i zalecenie natychmiastowego przerwania nauki języka obcego.

Jestem przekonana, że tych problemów dałoby się uniknąć, gdyby obie dziewczynki zaczęły się uczyć języka obcego nieco później, kiedy już zdawałyby sobie sprawę z tego, że język obcy ma towarzyszyć językowi ojczystemu, a nie go zastępować. Mam wrażenie, że o tej prostej zasadzie zapomina również wielu dorosłych...
A jakich języków uczyły się te dziewczynki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2019, 13:08
marrosa marrosa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja uważam, że owszem, można dziecko wysłać na zajęcia języka obcego wcześnie, ale niech to będzie raczej zabawa i ciekawostka, a nie nastawienie na wyuczenie tego drugiego języka.
Mówi się, że dzieci najszybciej chłoną język. Ja myślę, że tylko pewne aspekty. Gramatyki maluch jeszcze nie ogarnie, a język obcy nie jest językiem natywnym, który według mnie jest ważniejszy w tych pierwszych latach.
Język obcy to nie po prostu inny język, gdzie używamy innych słów, by wyrazić myśli. Język w jakiś sposób wpływa na to, jak myślimy i jak postrzegamy świat. Dwa języki mogą trochę komplikować sprawę i mieszać dziecku w głowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2019, 22:29
magdaang magdaang jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak najbardziej powinny, jest to świenty czas na prawie bezwysiłkową naukę języka obcego. Tak jak pisałam w innym wątku, powinno się to robić odpowiednio, aby nie przeciążyć dziecka. Można to zrobić dzięki programom komupterowym, bajkom oglądanym w oryginale czy grach w docelowym języku. Nawet bajki puszczane w tle dziecku pomagają. Pomimo tego, że dziecko może nie zapamiętać słowek czy struktur gramatycznych, przyswoi melodię języka, dzięki czemu przy późniejszej, bardziej usystematyzowanej nauce, będzie miało mniejsze problemy z nauką akcentu i poprawnej wymowy.

Dzieci raczej nie potrzebują zachęty do oglądania bajek czy słuchania piosenek, także warto włączyć takie elementy do tradycyjnej nauki języka.

Wiele dzieci na świecie wychowuje się dwujęzycznie i choć czasami jest to problematyczne i może opóźnić wiek, w którym dziecko zacznie mówić, z reguły ma to prawie same plusy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.