Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2018, 14:39
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wymowa w j. rosyjskim

Czy znacie lub macie jakieś sprawdzone sposoby na poprawę wymowy wyrazów w j. rosyjskim? Jak poprawnie akcentować wyrazy? Jak dotąd sporo pomagało mi oglądanie rosyjskich seriali i filmów, ale to jednak nie daje aż tak wielkiej poprawy. Jakieś aplikacje, podręczniki, coś?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2018, 12:04
Abellanar Abellanar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ktoś już tu polecał dobrą stronkę do sprawdzania akcentu w j. rosyjskim , to jeszcze raz podpowiem:

[url]http://udarenieru.ru/[/url]

Dla mnie też właśnie pomaga oglądanie filmów i wiadomości w języku rosyjskim, polecam też wyjazd do Rosji aby na miejscu "osłuchać się" z melodyką języka. Ale to oczywiście w miarę możliwości.
Musze powiedzieć, że miałam też dobre laboratorium językowe na studiach, ćwiczyliśmy wymowę z prowadzącą która sama była rodzimą użytkowniczką języka.
Oczywiście żywy język najlepszy do ćwiczenia akcentu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2018, 15:00
JoannaMB JoannaMB jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Polecam też słuchanie na co dzień radia rosyjskiego (najlepiej takiego informacyjno-publicystycznego). Warto też zapamiętać najczęściej powtarzające się przykłady homografii, jak chociażby podane w poniższym linku:

[url]http://accentonline.ru/homograph.html[/url]

Przy okazji - w jednej zakładce na tej samej stronie mamy przykłady wierszyków, które ponoć mają ułatwić zapamiętywanie akcentów - dobra mnemotechnika
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2018, 08:40
jbmmarczyk jbmmarczyk jest offline
Kumotr

Miejscowość: Bielsko-Biała
Domyślnie akcentowanie

Trudniejsze od wymowy w rosyjskim jest pamiętanie, gdzie pada akcent. Jeśli ma się odrobinę słuchu muzycznego, to "osłuchiwanie się" bardzo pomaga, bo rosyjski jest bardzo melodyjny.
Początkującym zawsze polecam rozpisać sobie kłopotliwe słowo na sylaby, zaznaczyć akcent i powtarzać do skutku - i to w różnych formach, bo wiadomo, że akcent nie jest stały Jest taka stronka [url]http://xn----8sbhebeda0a3c5a7a.xn--p1ai/[/url] (Gdie udarienie.rf).
Ale tak naprawdę nic nie pomaga tak, jak rozmowa z rodzimym użytkownikiem. Tylko trzeba uważać, bo Rosjanie sami czasem mylą akcenty (zresztą Polacy również nie stosują się do zasad, akcentując WSZYSTKIE słowa na drugą sylabę od końca). Tak czy inaczej w rozmowie można wyłapać przeróżne smaczki fonetyczne.

Jeszcze na studiach korzystałam z dość dobrze opracowanego podręcznika "Prakticieskaja fonetika rucckogo jazyka" I. Odincowej. Poznanie zasad fonetycznych, choć jest ich dużo i są bardzo niejednorodne, jeśli ma się zacięcie lingwistyczne, bardzo pomaga.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-20-2018, 10:28
Alena Dubinina Alena Dubinina jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cóż, akcent w j. rosyjskim jest ruchomy, co komplikuje "życie" wszystkim uczącym się tego języka. Wymowa też nie jest wcale taka łatwa. Moim zdaniem, tylko słuchać rodowitych mówców, czyli oglądać właśnie filmy, youtube, żeby się osłuchać. Spokojnie, z czasem ten akcent i wymowa wejda;-)
Stary 04-30-2018, 14:31
agnesa agnesa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tylko słuchanie! Losowość akcentu nawet po latach sprawia mi problemy. Najbardziej kłopotliwymi dźwiękami wydaje mi się miękkie t i niezmiękczanie c.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-15-2018, 00:33
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fakt, jak słuchałam radia, ogładałam seriale, itp., to szybciej łapałam akcent Ostatnio zauważyłam, że najlepszą metodą jest chyba jednak spędzanie czasu z nativami, zwłaszcza jeśli mówią w 100% poprawnym rosyjskim zarówno pod względem wymowy jak i gramatyki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.