Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Teoria tłumaczenia
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-27-2018, 12:35
PaulChao PaulChao jest offline
Kumotr

Domyślnie Literatura Zagraniczna w tłumaczonej książce w głównym tekście - strategie

Witam.

Tłumaczę właśnie swoją pierwszą książkę, a w zasadzie jej pierwszy rozdział, bo będę chciał zaproponować jednemu z wydawnictw jej wydanie i wyślę go na próbkę. O ile samo tłumaczenie idzie gładko, to mam wątpliwości co do jednej rzeczy.

Książka jest poradnikiem. Na końcu każdego rozdziału w głównym tekście autorka pisze mniej więcej to samo: "Podaję najlepsze według mnie książki do dalszego zgłębiania tematu". Po tym jest lista kilku książek, z których prawie żadnej nie wydano w naszym języku. Bywa, że jedna na 7 jest u nas wydana. Teraz mam wątpliwości, czy zostawić te fragmenty i tytuły bez zmian. Znam się świetnie na temacie i mógłbym po tych tytułach dodać w tekście głównym lub w przypisie polskie odpowiedniki danej literatury, dotyczące tych samych tematów. Polski czytelnik mógłby wtedy do nich sięgnąć. Taka opcja podania anglojęzycznych książek z polskimi odpowiednikami wydaje mi się sensowna.

Z góry dziękuję za sugestie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2018, 23:43
JoannaMB JoannaMB jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że dodanie swoich propozycji literatury w tekście tłumaczenia lub nawet w przypisach w poszczególnych rozdziałach nie jest dobrym rozwiązaniem (w myśl zasady, że tłumacz ma być "niewidoczny"). Może po prostu napisać osobno notę od tłumacza i zawrzeć w niej dane informacje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.