Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-19-2018, 14:11
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie Grenlandczycy

Ok. 900 roku na Grenlandię dotarli Wikingowie ze
Skandynawii. Żyli oni przez setki lat razem z
miejscowymi Inuitami, zwanymi potocznie
Eskimosami. Inuici wymieszali się ze
Skandynawami i teraz potomkami tych ludzi
są obecni Grenladczycy o różnym
stopniu wymieszania. Miejscowej
ludności było więcej niż Wikingów więc
Grenlandczycy mają głównie inuickie korzenie.
Są także na Grenlandii niezmieszani
Inuici i Skandynawowie. Wszyscy Grenladczycy
noszą skandynawskie imiona i nazwiska
i mówią w języku inuickim lub/i po duńsku.
Grenlandia należy do Danii i jest Państwem Nordyckim.
Grenladczycy na zdjęciu.

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2018, 14:26
Nadszyszkownik

Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2018, 14:28
Nadszyszkownik

Domyślnie

Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2018, 23:57
Platzhirsch Platzhirsch jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jedynym fajnym źródłem wiedzy o Grenlandii jeśli nie zna się j.grenlandzkiego jest duńska telewizja. Jeśli ktoś z Was zna duński to polecam program na [url]www.dr.dk[/url] pt."Hemmeligheder fra Nuuk". Wklejam link

[url]https://www.dr.dk/tv/se/hemmeligheder-fra-nuuk/hemmeligheder-fra-nuuk-2/hemmeligheder-fra-nuuk-6-6[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-06-2018, 16:26
Mateusz95 Mateusz95 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przeczytałem jakiś czas temu bardzo smutną opinię, że sytuacja współcześnie na Grenlandii jest nie do pozazdroszczenia a społeczeństwo i ekonomia wyspy znajduje się w rozkładzie

Z danych które o tym świadczą jest chociażby wysoki odsetek morderstw (12 na 100.000 mieszkańców na poziomie Republiki Środkowej Afryki) gwałtów (260/100.000 pierwsze miejsce na świecie) czy samobójstw (80/100.000 pierwsze miejsce na świecie). Do tego dochodzi również wysoki odsetek aborcji, gospodarka w dużej mierze opiera się na duńskiej pomocy humanitarnej a oczekiwana długość życia jest szokująco niska (68 lat dla mężczyzn i 74 dla kobiet). Problemem pozostaje także emigracja Grenlandczyków, szczególnie młodych.

Jak myślicie jaka przyszłość czeka wyspę i jej mieszkańców?Ostatnio można przeczytać o ich aspiracjach niepodległościowych chociażby w kontekście tegorocznych wyborów do lokalnego parlamentu, jednakże patrząc na problemy gospodarczo-społeczne wydaje się to niemalże nierealne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 11:00
KNiziurska's Avatar
KNiziurska KNiziurska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

To prawda, że Grenlandczycy nie mają łatwo. Zaprzyjaźniłam się z kilkoma podczas nauki w Danii, miałam więc okazję usłyszeć co część z nich myśli na różne tematy. Zdecydowanie nie czują się Duńczykami, różnica w stylu życia, mentalności jest olbrzymia. Bardzo rozumiem ich dążenia do niepodległości, lecz wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to mało realne. Moim zdaniem Dania bardzo zaniedbuje Grenlandię. Wiem, że jest to olbrzymie terytorium, jednak standard życia na wyspie jest nie do przyjęcia dla typowego europejczyka. Kontynuacja edukacji dla Grenlandczyka to wielkie wyrzeczenie - są tam zaledwie 3-4 licea, więc albo rezygnują z nauki, albo wybierają internat porzucając swoje dotychczasowe życie. O pracę też nie jest łatwo, część wybiera się więc do Danii, ryzykując tak jak każdy jadący za chlebem za granicę, mimo że teoretycznie wciąż są "u siebie". W mniejszych grenlandzkich miejscowościach jest nawet problem ze zrobieniem zakupów, gdyż sklepy są zależne od dostaw z kontynentu. "Wisienką na torcie" jest transport między Danią a Grenlandią. Gdy usłyszałam, że bilet lotniczy w jedną stronę kosztuje 1600dkk (ponad 9 tys. zł), nie wiedziałam co odpowiedzieć. Podczas gdy ja mogłam latać do domu przynajmniej raz w miesiącu, moi koledzy po prostu nie mieli takiej możliwości, tak samo jak tysiące Grenlandczyków, którzy uczą się czy pracują w Danii..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-21-2018, 05:23
martaS martaS jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kuching
Domyślnie Wyprawa na Grenlandię

A czy ktoś z was był na Grenlandii?
Po takim wstępie marzy mi się podróż, ale wyobrażam sobie, że nie należałaby do tanich ani łatwych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2018, 23:56
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Gdzieś, kiedyś obiło mi się o uszy, że na Grenlandii zupełnie nie ma drzew. Czy naprawdę tak jest?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2018, 12:23
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez martaS Pokaż post
A czy ktoś z was był na Grenlandii?
Po takim wstępie marzy mi się podróż, ale wyobrażam sobie, że nie należałaby do tanich ani łatwych.
Taka trudna aż nie jest, ale droga tak, są loty z Kopenhagi bezpośrednio na Grenlandię. Z tego co pamiętam bilet w obie strony był za 3 000 zł jeszcze miesiąc temu, ale teraz to koszt ok. 10 000 zł.

Cytat:
Zamieszczony przez Aga12 Pokaż post
Gdzieś, kiedyś obiło mi się o uszy, że na Grenlandii zupełnie nie ma drzew. Czy naprawdę tak jest?
To nieprawda. Na Grenlandii są drzewa (chociaż bardzo mało), a nawet jest jeden naturalny las w dolinie Qinngua na południu kraju.

Nawet ziemniaki i inne warzywa uprawiają na Greenlandii, ale oczywiście bardzo sporadycznie:
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2018, 00:36
kalaallit kalaallit jest offline
Nadszyszkownik

Miejscowość: Londyn
Domyślnie

Mam znajomego, który zajął się uprawą sałaty w ilościach hurtowych, ale nie wiem, jak mu z tym wyszło na dłuższą metę. Kiedyś ktoś też hodował...banany w szklarni ale poza paroma miejscami na południu drzew nie ma, chyba że takie półtorametrowe gałązki w Nuuk się liczą. Strasznie drzew brakuje, jak się mieszka na Grenlandii, mimo piękna jej natury.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.