Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-08-2011, 18:56
martyna0512 martyna0512 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Jak zacząć karierę tłumacza literackiego?

Zastanawiam się jak można nawiązać współpracę z wydawnictwem w celu tłumaczenia książek. Czy może ktoś z Was próbował?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2011, 23:21
helena helena jest offline
Kumotr

Domyślnie Jak nawiązać współpracę z wydawnictwem?

Interesuje mnie kwestia w jaki sposób i kto (tzn, czy osoba bez większego doświadczenia) może nawiązać współpracę z wydawnictwem? Jak się to odbywa, czy np. tłumaczę 20 stron wybranej książki i przesyłam do wydawnictwa, a jeśli nie to jakie są jeszcze możliwości aby rozpocząć współpracę z wydawnictwem (gdzieś trzeba przecież zacząć). Chciałabym aby ktoś podzielił się swoją wiedzą, lub też doświadczeniem na ten temat
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 00:06
cdf55 cdf55 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Opole
Domyślnie

Napisałam kilka kursów języka francuskiego i przeslałam w ciemno do kilku wydawnictw (patrz na stronach wydawnictw sa zakładki dla autorów publikacji). Od razu dostałam informacje zwrotne, że nie są zainteresowane takim materiałem. Ale po kilku m-cach dostałam propozycję z WSZPWN, ze chcą opublikować jeden kurs na swojej stronie internetowej. Dobra i taka promocja, choc widzę, ze strona jest ciagle w przebudowie.
Gdybym nosiła inne nazwisko, np. Pawlikowska, Wojciechowska czy Rusin, pewnie wydaliby wszystko co papier zmieści. A tak, trzeba sie postarać.
Życzę powodzenia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 17:18
kompaktowa kompaktowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Start w wydawnictwie- jak?

No właśnie jak zabrać się do współpracy z wydawnictwem? Jedną z moich pasji jest fantastyka, dlatego tłumaczenie literatury fantasy jest jedną ze ścieżek kariery, o której bardzo intensywnie myślę. Zastanawia mnie jednak jak zrobić wrażenie na wydawcy. Wiem, że jest to ciężkie i często tłumacz dostaje się do wydawnictwa jakimś szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ale może jest jakaś rada od osób, które jakieś doświadczenie w tej kwestii mają i mogą się wypowiedzieć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 00:49
annak285 annak285 jest offline
Kumotr

Domyślnie Wasze początki

Prośba do tych, którzy już mają pierwsze doświadczenia z tłumaczeniem literackim za sobą. Opowiedzcie jak zaczynaliście, skąd dostaliście zlecenie, czy było trudno i czy dużo czasu Wam zajęło tłumaczenie.

Ostatnio edytowane przez Aneska : 12-18-2016 o 23:15.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2011, 01:46
Madrugada22's Avatar
Madrugada22 Madrugada22 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że zlecenia tłumaczeń literackich nie są dość rozpowrzechnione. Moje początki w tym dziale były nieco nietypowe. Nie miałam zlecenia, a jedynie wraz z trzema innymi osobami oraz jednym z wykładowców na uczelni wpadliśmy na pomysł, by poeksperymentować. Zaczęliśmy tłumaczyć książkę. Nie jest to proste i pochłania mnóstwo czasu, nawet w grupie, gdzie jest "burza mózgów". Trzeba wybrać najlepsze odpowiedniki, właściwie interpretacje, wziąć pod uwagę kontekst powstania dzieła, trzymać się odpowiedniego rejestru języka adekwatnego nie tylko do opisywanych sytuacji, ale i epoki, itp.
Mimo wszystko powyższe aspekty stanowczo wpływają na satysfakcję z dokonanego choćby fragmentu przekładu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 15:25
zancia's Avatar
zancia zancia jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poland
Domyślnie Zlecenie na tłumaczenie literackie

W jaki sposób wejść w komitywę z wydawnictwem, aby móc tłumaczyć dzieła literackie? Czy trzeba być znanym na rynku czy wystarczy po prostu zapukać do drzwi i zapytać o zlecenie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 19:34
sunflower sunflower jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Odwiedziłam wiele wydawnictw, zaprezentowałam moje CV, wykazałam gotowość do przekazania próbek... ale nie było żadnego odzewu. Może łatwiej nawiązać współpracę, prowadząc własną działalność gospodarczą?

Ostatnio edytowane przez Slawistka : 06-13-2016 o 11:00. Powód: Literówki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 19:37
Aurelia Aurelia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba większość (wszyscy?) tłumacze prowadzą własne działalności. Czy to jest w jakiś sposób dla nich krzywdzące? Zauważyłam, że tłumacze bronią się przez zakładaniem własnej działalności, a prawnicy i informatycy (programiści) wręcz przeciwnie. Jak to jest?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2011, 19:52
espeja espeja jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Edinburgh
Domyślnie

A może po prostu znaleźć fajną książkę, której w Polsce jeszcze nie wydano, a która Tobie (jako fance gatunku) bardzo się podoba; przetłumaczyć ją (albo chociaż część) na własną rękę i z gotowym ''produktem'' uderzyć do wydawnictwa - tak, jak robią to pisarze? Można tę swoją propozycję poprzeć np. sukcesem, jaki książka odniosła w kraju autora. Wydawnictwo to biznes; jeżeli zobaczą w Twojej książce potencjalny zysk, powinni się zainteresować...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.