Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-14-2016, 19:56
joannaze joannaze jest offline
Kumotr

Domyślnie Życie za granicą

Przez kilkanaście lat mieszkałam w Grecji, rodzice zabrali mnie tak, kiedy miałam 3 latka, planowo na rok, góra dwa. Zostaliśmy kilkanaście. Szczerze mówiąc nie wspominam tego aż tak dobrze i sto razy bardziej wolę mieszkać w Polsce (wróciłam tutaj w wieku 16 lat do szkoły średniej). Jednak jak najbardziej polecam Grecję jako cel wakacyjny Czy mieszkaliście kiedykolwiek za granicą przez dłuższy czas ? Jakie są wasze doświadczenia ? Wspomnienia ?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2016, 20:38
lukrej lukrej jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja wyprowadziłam się z Polski kilka lat temu zaledwie, więc to zupełnie inna sytuacja (no i często wracam). Na pewno brakuje przyjaciół,znajomych i polskiego jedzenia, ale lubię za granicą fakt, że jako cudzoziemce, trochę więcej "mi wolno" - przez to że nie do końca rozumiem język i obyczaje, jakby błędy/ nieznajomość reguł szybciej mi się wybacza Ludzie też chętniej pomagają mi jako cudzoziemce, nie wstydzę się też prosić o pomoc. w Polsce dokładnie wiem, co wypada, a czego nie i przestrzegam wszelkie reguły - zagranica to wciąż jedna wielka niewiadoma. Lubię też dbanie i polskość za granicą - to, jak zrzeszają się wszyscy ekspaci, najczęściej przy instytutach polskich i jakoś wspólnie dbamy o zachowanie tradycji. Gubię się za to w sprawach administracyjnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-09-2016, 10:50
justine11 justine11 jest offline
Podszyszkownik

5 lat mieszkałam z rodzicami w Norwegii i wspominam ten czas, jako najlepszy okres mojego życia. Wszyscy ludzie byli tacy uprzejmi, szkoła wyglądała zupełnie inaczej niż w Polsce, bo dzieci były inaczej wychowywane. Teraz czasem zastanawiam się jak to by było wyemigrować, ale jednak nie wiem czy chciałabym na stałe wynieść się z Polski. Mimo wszystko bym tęskniła.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-09-2016, 17:01
Simona Simona jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam że warto pożyć trochę za granicą. To doświadczenie bardzo wzbogaca i uczy. Zawsze można poźniej wrócić do Polski i powspominać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2016, 18:07
milenadbrwsk milenadbrwsk jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Malaga
Domyślnie mieszkanie w Hiszpanii

Ja uważam, że mieszkanie poza granicami kraju daje nam, przede wszystkim, możliwość sprawdzenia własnych możliwości. Musimy wyjść z tzw. strefy komfortu, w której wszyscy mówią w naszym języku i rozumieją naszą kulturę. Taki wyjazd wystawia nas na próbę i pomaga lepiej poznać samego siebie. Szczególnie, gdy wyjeżdżamy nikogo nie znając, bez pracy ani miejsca do zamieszkania. Mnie się udało i czuję się dzięki temu spełnioną i dowartościowaną kobietą
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2016, 22:11
monicapawlik's Avatar
monicapawlik monicapawlik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja wyjechałam do Wielkiej Brytanii ponad 8 lat temu. Był to wyjazd planowany i udany toteż absolutnie nie żałuję mojej decyzji. Pobyt w innym kraju stwarza wiele możliwośći sprawdzenia samego siebie, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto jest to także świetna okazja do poznania ludzi z całego świata, różnych kultur no i oczywiście korzystania z wielu różnych dobrodziejstw życia na obczyźnie. Jak w każdym przypadku są plusy i minusy, choć przy dłuższym pobycie można się przyzwyczaić do wielu rzeczy, a także dopasować je do swoich potrzeb. Nadal mieszkam w Wielkiej Brytanii i nie zamierzam wracać do Polski, bo wiem że gdybym tam została to wiele ciekawych sposobności by mnie ominęło, toteż cieszę się, że ich doświadczyłam. Mieszkając w Polsce na pewno nie byłabym ta samą osobą ktorą jestem teraz.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2016, 12:09
aleksandra450 aleksandra450 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Spędziłam pół roku w stolicy Norwegii. Najpiękniejszą częścią Oslo jest chyba Aker Brygge, znajdujące się w pobliżu portu. Poznałam wspaniałych ludzi z wielu krajów. Przed wyjazdem sądziłam, że najtrudniej będzie przetrwać zimę. Wiosna jednak okazała się gorsza. Cały czas padało...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2016, 00:07
ajack ajack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mieszkalam przez ponad rok w Czechach i bardzo mi sie podobalo. Bardzo podobna kultura, mentalnosc, jezyk. Dobre jedzenie i piwo. Przede wszystkim lepsze zarobki i ceny bardziej przystepne. Przez caly pobyt czulam sie jak w Polsce.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-15-2016, 14:03
moniquee moniquee jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mieszkałam przez prawie rok w Anglii, pod koniec pobytu tęskniłam już trochę za Polską, ale mimo to wspominam ten rok z ogromnym sentymentem i czasem chętnie cofnęłabym się na chwilę w czasie, w szczególności ze względu na ludzi, których tam poznałam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-26-2016, 00:18
Magda_R's Avatar
Magda_R Magda_R jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie bardzo dobrze mieszka się w Holandii - podoba mi się mentalność, społeczna kultura i odpowiedzialność, życzliwość , przyjacielskość, uśmiechnięci ludzie na ulicach ..
I jest blisko do morza
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.