Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-06-2012, 20:29
anna.jakubiec25 anna.jakubiec25 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Ciekawy i intrygujący język

Cytat:
Zamieszczony przez barocco Pokaż post
Mam prośbę do osób, które uczą się języka norweskiego. Opowiedzcie coś o nim Jakie wrażenia, poziom trudności, czy w tym języku występuje deklinacja? I czemu akurat ten język ?
Pierwszy kontakt z językiem norweskim miałam rok temu, w trakcie pobytu w Norwegii (gdzie chciałabym w przyszłości zamieszkać). Jest to dość intrygujący i ciekawy język. Po pierwszych lekcjach pomyślałam, że niezwykle trudno będzie się nauczyć prawidłowej wymowy. W trakcie zadań ze słuchania, nie mogłam za nic wyłapać jakichś konkretnych wyrazów, wszystko się jakoś zlewało i lekko zwątpiłam w swoje możliwości. Jednakże nie należę do osób, które łatwo się poddają i konsekwencja przynosi pozytywne rezultaty Muszę przyznać, że bardzo pomogła mi znajomość języka niemieckiego, wiele wyrazów jest bardzo podobnych w znaczeniu i wymowie. Jeśli chodzi o poziom trudności, to wszystko zależy od motywacji i systematyczności
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2012, 12:59
paweltutka paweltutka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli posiada się znajomość języka angielskiego i niderlandzkiego to norweski nie jest jakoś wybitnie ciężki Składnia podobna do tej z niderlandzkiego i niemieckiego, a słówka niektóre zaczerpnięte z angielskiego, oczywiście z fonetycznymi zmianami Język norweski jest jednak bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o przyjmowanie słów z innych języków. Ja zacząłem się uczyć na własną rękę, ale nie uczę się od jakiegoś czasu ze względu na nawał innych obowiązków, bo jednak nauka na własną rękę jest bardziej "elastyczna" i zależy od chęci i motywacji do nauki. Mam ochotę do niego wrócić, pod warunkiem że będę miał na to czas.

Ostatnio edytowane przez venicequeen : 09-07-2014 o 19:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2012, 14:03
libra_87's Avatar
libra_87 libra_87 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Również zaczynam przygodę z językiem norweskim i w związku z tym mam pytanie do osób, które już etap początkujący mają za sobą. Czy mógłby ktoś polecić jakieś ćwiczenia z wymową?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2012, 19:10
andula andula jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja zaczęłam się uczyć na lektoracie dla filologów, ale nie miałam czasu na niego chodzić ze względu na 2 kierunki; zna ktoś może jakieś proste książki? Mogą być bajki dla dzieci, coś dla młodzieży...

Ostatnio edytowane przez venicequeen : 09-07-2014 o 19:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-12-2012, 19:32
libra_87's Avatar
libra_87 libra_87 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja zakupiłam sobie podręcznik na poziomie podstawowym Heleny Garczyńskiej pod wdzięcznym tytułem "Troll 1" i do tego Supermemo Szybki Start. Książka wygląda ciekawie i ma klucz odpowiedzi do ćwiczeń z tyłu. Więcej niestety na razie nie mogę powiedzieć, bo jeszcze nie rozpoczęłam intensywnej nauki
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 03:34
lkwojcik lkwojcik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja norweskiego uczę się już od jakiegoś czasu, a wszystko z książki Stanisława Łęckiego „Vil du laere norsk?” plus posiłkowanie się słownikiem Minimum (obydwa tytuły z wydawnictwa Wiedza Powszechna).

Co do samego języka, to jest niezwykle intrygujący i interesujący, od wymowy, przez akcenty i ich różnorodność (w takim stosunkowo niezbyt zaludnionym kraju jak Norwegia), aż po ciekawostki gramatyczne. No i używa się go w fantastycznym kraju...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-05-2012, 00:15
AsJZ AsJZ jest offline
Kumotr

Domyślnie

Witam wszystkich! Uczyłam się norweskiego na UW z super lektorką. Bardzo się w grupie zżyliśmy, a i nasza prowadząca organizowała nam dużo atrakcji, by język, a także kulturę norweska, nam przybliżyć. Mam z tego czasu podręcznik Stanisława Łęckiego "Norweski dla początkujących" oraz książki do nauki gramatyki norweskiej Kirsti MacDonald ¨Norsk Grammatikk for fremmedspraklige¨ wydawnictwa Grunnbok. Książki norweskie dostałam od znajomej właśnie z Norwegii. Wydaje się, że można się samemu nauczyć, trzeba dużo samozaparcia i systematyczności. Dużo słuchać filmów, wiadomości by się osłuchać. Mnie pomagała znajomość języka angielskiego, raz lektura - wówczas - niekonwencjonalnej historii języka angielskiego nie pamiętam niestety teraz autora. Ale jak tylko sobie odświeżę pamięć - podam. Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez bearovski : 01-28-2015 o 13:42.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-08-2012, 01:20
werakarwat werakarwat jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jak szybko (chodzi mi o poświęcone godziny) można nauczyć się języka norweskiego w stopniu komunikatywnym? Czy na początek lepiej pójść na kurs czy lepiej zacząć samej a potem się doszkalać? Pytam, bo szalenie mnie interesuje ten kraj, a nie wiem, jak bardzo muszę się spiąć, by w wakacje móc się już tam jakoś dogadać

Ostatnio edytowane przez venicequeen : 09-07-2014 o 19:38.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2012, 12:49
lena1666 lena1666 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Powiedzcie konkretnie-to jest do wyuczenia się samemu czy nie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2012, 23:22
jamaica201 jamaica201 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wow, podziwiam tych co sami się uczą tego języka, wydaje mi się on trudny w wymowie. Nie jest też tak powszechny jak np. hiszpański, włoski itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.