Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-20-2018, 16:19
KarolinaBM KarolinaBM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Można zauważyć zmianę. Tak jak kiedyś tłumaczono imiona członków rodziny królewskiej, tak obecnie się od tego odchodzi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-20-2018, 19:28
hyvyys hyvyys jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sprawa jest banalna. Kiedyś tłumaczono, teraz się nie tłumaczy. To znaczy: nie tłumaczy się imion młodszych osób, nie dodaje się nowych tłumaczeń do puli. Jak już ktoś raz "został przetłumaczony" i "funkcjonuje" w Polsce pod polskim mianem, to tak zostaje. Thomas Jefferson jak i książę Harry nie mają polskich tłumaczeń swoich nazwisk, bo po prostu nie załapali się na ten trend.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2019, 15:39
MartineZ MartineZ jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Myślę, że tłumaczenie imion jest zbedne. Owszem przywyklismy do imion królowa Elzbieta etc ale zostawmy tam gdzie ma to swoje korzenie poza tym nie kazde imie znajdzie swoj odpowiednik w obcym jezyku, probowanie na sile moze okazac sie karkolomne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2019, 10:38
alexpi alexpi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście uważam, że imiona powinny zostawać w oryginalnej wersji. Jak tłumaczyć, to konsekwentnie, a niektóre imiona nie mają swoich polskich odpowiedników.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2019, 19:52
Andzelika Andzelika jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli chodzi o księcia Williama i Harry'ego to często spotykam się z tłumaczeniem tych imion na "Wilhelm" i "Henryk", chociaż wiele osób używa angielskich odpowiedników. Wydaje mi się, że to zależy od preferencji i od tego czy dane imię bardziej pasuje jako przetłumaczone czy nie. Tak jak "książę Karol" brzmi okej, tak nie pasuje mi tłumaczenie Charlotte "księżniczka Karolina"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-09-2019, 22:24
Lukasz Lukasz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem zdania, w sumie jak większość tutaj, że albo coś tłumaczymy, albo nie. Powinno się wyeliminować tego typu niekonsekwencje albo chociaż ograniczyć ich tworzenie. Chociaż oczywiście można zrozumieć, że dla osób nie znających angielskiego oryginalny zapis może być trochę kłopotliwy, ale w dzisiejszych czasach nie powinno to stanowić większego problemu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2019, 17:11
nataliak4's Avatar
nataliak4 nataliak4 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W tłumaczeniach ważna jest konsekwencja - należy trzymać się jednej wersji. Problem jest wówczas, kiedy nie ma polskiego odpowiednika.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-13-2019, 15:25
nikkac nikkac jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Również jestem zdania, że imiona (nie tylko te królewskie) powinno się zostawiać w oryginale.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.