Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-25-2012, 14:16
agako88 agako88 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Porto - o meu amor
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Sylka1991 Pokaż post
Po drugie, łacina to nie tylko język, ale też fascynująca kultura i kawał historii, w której można się zakochać )
To prawda. Ale często wykładowca/nauczyciel skupia się jedynie na języku, do którego nie dość, że większość osób podchodzi sceptycznie, to jeszcze w większości przypadków nie potrafi go umiejscowić w kontekście kulturowo-historycznym...
Szkoda.
Stary 08-27-2012, 10:21
Nemiela Nemiela jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agako88 Pokaż post
To prawda. Ale często wykładowca/nauczyciel skupia się jedynie na języku, do którego nie dość, że większość osób podchodzi sceptycznie, to jeszcze w większości przypadków nie potrafi go umiejscowić w kontekście kulturowo-historycznym...
Szkoda.
Gorzej gdy jeszcze traktuje studentów jak małe, nierozumne dzieci, ja np. spotkałam się z półgodzinnym wykładem, co to są dyftongi (a w litewskim już je dawno ogarnęliśmy przecież), więc sam wykładowca się moim zdaniem nie przyłożył do zajrzenia w kalendarz, z jaką filologią ma zajęcia. Podobną historię słyszałam jak japonistom tłumaczono długo i namiętnie, że czasownik jest na końcu zdania .

I zdecydowanie więcej powinno być tej kultury na zajęciach z łaciny - i ciekawe, i praktyczne, i tłumaczy wiele z tego, co się działo i dzieje w naszych światach.

Np. zajęcia poświęcone łacińskim pożyczkom też nie byłyby głupie: że przedrostek "re" oznacza powtórzenie itd., itp. Przykładów jest mnóstwo.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:10. Powód: błąd gramatyczny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-27-2012, 10:35
mufuti mufuti jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uczyłem się łaciny przez trzy lata w gimnazjum i rok na studiach. Nauka szalenie przydatna dla germanisty, chociażby po to, żeby nauczyć się terminologii z zakresu gramatyki. Dodatkowo bardzo pomogła mi w rozumieniu, chociażby pobieżnym, hiszpańskiego i włoskiego. Zdecydowanie warto.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:11. Powód: literówka, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-28-2012, 13:29
Jerzy_M Jerzy_M jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Łacina na studiach nie bardzo pomaga, zwłaszcza, że nie ma ani czasu, ani ochoty się jej uczyć, a same kursy są zazwyczaj prowadzone licho. Pomagają w istotny sposób:
  • przy nauce języka romańskiego (włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, rumuńskiego, itp.)
  • przy potrzebie studiowania starych tekstów i napisów (czy to zawodowo, czy hobbistycznie)
  • przy czystym językoznawstwie: znajomość łaciny rozkrywa część rdzeni i pomaga zrozumieć etymologię niektórych słów
Stary 08-28-2012, 13:53
Elle Lissitzka Elle Lissitzka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja żałuję, że nie miałam łaciny na studiach - jedynie gramatykę historyczną, ale to trochę za mało. Chętnie bym się jej nauczyła, ale obawiam się, że teraz - bez żadnego wiszącego nad głową egzaminu - zapał mógłby mnie dość szybko opuścić.

Niemniej jednak może przynajmniej spróbuję. Tylko nie bardzo wiem od czego zacząć. Nie wiem, czy to by mi się do czegoś przydało - po prostu chciałabym znać ten język, bo jest ważnym elementem kultury europejskiej. I chyba jednak nie do końca jest to martwy język - w niektórych dziedzinach stosuje się przecież łacińską terminologię.

Zdecydowanie musi być przydatny w nauce języków romańskich, ale również w dostrzeganiu wpływów językowych w różnych systemach - co może być pomocne nie tylko dla językoznawcy, ale i dla kulturoznawcy.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:13. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2012, 16:50
rmb1990 rmb1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi łacina, którą miałem w liceum, pomogła w nauce zarówno angielskiego, jak i francuskiego. Szkoda trochę, że ją zaniedbałem, ale ciężko jest czasami znaleźć czas na jej naukę, może w przyszłości.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:16. Powód: literówka, interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-01-2012, 21:15
olaMyCat's Avatar
olaMyCat olaMyCat jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie na studiach "katowano" łaciną, nie miało to nic wspólnego z normalną nauką języka i bardziej skupiałam się na tym, żeby przetrwać zajęcia, niż na tym, żeby mi to miało kiedyś w jakiś sposób pomóc.
W związku z tym, łacina nie jest/nie była mi zbytnio pomocna ani przy nauce języka angielskiego, ani francuskiego.

Podejrzewam jednak, że gdyby nie wykładowca, który mnie totalnie do łaciny zniechęcił, ta historia mogłaby wyglądać całkiem inaczej. Póki co, jak tylko mogę, to się od łaciny odpędzam krzyżem i uciekam z pomieszczenia na samo wspomnienie o niej. Taka jestem dojrzała.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:21. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2012, 10:21
justynkaa justynkaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja uczyłam się łaciny przez 3 semestry, ogólnie podobało mi się, choć deklinacja może przerazić. Niestety obecnie niewiele pamiętam.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:23. Powód: interpunkcja, nadmiar emotikon
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2012, 11:54
Nemiela Nemiela jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Elle Lissitzka Pokaż post
Ja żałuję, że nie miałam łaciny na studiach - jedynie gramatykę historyczną, ale to trochę za mało. Chętnie bym się jej nauczyła, ale obawiam się, że teraz - bez żadnego wiszącego nad głową egzaminu - zapał mógłby mnie dość szybko opuścić.

Niemniej jednak może przynajmniej spróbuję. Tylko nie bardzo wiem od czego zacząć Nie wiem, czy to by mi się do czegoś przydało - po prostu chciałabym znać ten język, bo jest ważnym elementem kultury europejskiej. I chyba jednak nie do końca jest to martwy język - w niektórych dziedzinach stosuje się przecież łacińską terminologię.

Zdecydowanie musi być przydatny w nauce języków romańskich, ale również w dostrzeganiu wpływów językowych w różnych systemach - co może być pomocne nie tylko dla językoznawcy, ale i dla kulturoznawcy.
Zdecydowanie się zgadzam, że łacina to bardzo ważny element naszej kultury.
Jeśli chcesz się uczyć sama w domu, to mogę Ci polecić kilka dobrych podręczników. Z tych starszych i nowszych, naprawdę pojawiły się bardzo ciekawe pozycje, które nie tylko zajmują się samą łaciną, ale też kulturówką, tłumaczą pochodzenie różnych sentencji itp.
A jak potrzebujesz jakiegoś przysłowiowego bata nad sobą, to może prywatny korepetytor? Kiedy wydajemy własne pieniądze na edukację, to zawsze jakoś się przykładamy do tych zajęć, lepiej niż na darmowych studiach.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 11-21-2018 o 22:25. Powód: błąd ortograficzny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2012, 18:51
Evie Evie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Miałam łacinę na studiach i uważam, że przydałaby mi się na co dzień, gdyby zajęcia prowadzono w inny sposób. Wykładowca nie zwracał uwagi na wspólną etymologię itp. Jedyne, co zyskałam, to że odrobinę poprawiło się moje rozumienie pojęć używanych w medycynie, ale wciąż słyszę od mamy-lekarza, że "przecież miałam łacinę i powinnam to wiedzieć".
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.