Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-20-2017, 12:17
caixa caixa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedy usłyszałam "forłardnij mi to", myślałam że wyjdę ze spotkania. Tak trudno poprosić o to żeby przesłać wiadomość?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-21-2017, 10:46
dominikaj dominikaj jest offline
Podszyszkownik

Red face

Ja przeżyłam największy szok kiedy usłyszałam 'zkeczapujemy sie' (catch up), od razu przed oczami stanęła mi butelka 'Pudliszki'
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-21-2017, 10:55
sabina71's Avatar
sabina71 sabina71 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeszcze ciekawiej jest, jeżeli w pracy operuje się językiem francuskim. Usłyszałam np. zredemarować komputer Te zwroty mogą wydawać się śmieszne, z drugiej strony na pewno ułatwiają i usprawniają komunikację między pracownikami w korpo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-23-2017, 22:08
tewlwolow's Avatar
tewlwolow tewlwolow jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sabina71 Pokaż post
Jeszcze ciekawiej jest, jeżeli w pracy operuje się językiem francuskim. Usłyszałam np. zredemarować komputer Te zwroty mogą wydawać się śmieszne, z drugiej strony na pewno ułatwiają i usprawniają komunikację między pracownikami w korpo.
W takiej Norwegii standardem w ogóle powoli staje się zupełne przejście na angielski. Duża firma w Oslo, wszyscy pracownicy Norwedzy, ale rozmowy nawet prywatne - angielszczyzną.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2017, 22:58
Elisa Elisa jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warszawa
Domyślnie

Ciekawią mnie te komentarze, bo nawet nie wiedziałam, że w korporacjach tak jest i przyznam, że kiedy to czytam tutaj teraz, to już mnie to drażni. Nie lubię zapożyczeń, z zwłaszcza takich, które naprawdę nie są potrzebne, bo istnieje polski odpowiednik. Dla mnie takie nagromadzenie angielszczyzny i w dodatku spolszczenie jej świadczy o lekceważącym stosunku do własnego języka, albo jakimś kompleksie. Przepraszam, za takie stwierdzenie, ale naprawdę tak to czuję i naprawdę mnie to drażni.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2017, 20:49
Agugna Agugna jest offline
Kumotr

Domyślnie

Język korporacji wydaje się być językiem bardzo specyficznym. Mnie osobiście bardzo drażnią zapożyczenia i spolszczenia angielskich słów, które są używane codziennie, a które mają swoje odpowiedniki. Tworzy się nowomowa, której nie rozumieją osoby nie pracujące w korporacji, ponadto poszczególne zawody mają swój jeszcze bardziej branżowy język. Przykładowo: wyszeruj mi ten dokument zamiast udostępnij, mamy fakap zamiast mamy problem, moje gole zamiast cele, czalendż albo czelendż brzmi śmiesznie. I oczywiście dedlajn musi być. Często językiem "urzędowym" w danej korporacji jest angielski, ale nie można zapominać o języku polskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2017, 21:05
Kasia88 Kasia88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nowomowa korporacyjna jest przy tym także śmieszna. Czasem mam wrażenie, że pokazuje zakompleksienie niektórych osób próbujących dzięki niej jakoś wyróżnić się w społeczeństwie. O ile ktoś czelendżuje i forłarduje w pracy, to można o zrozumieć,ale jak mi zaczyna mówić o targetach i bekapach prywatnie to mnie zalewa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2017, 14:20
potattoe potattoe jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Ja z kolei słyszałam przykład "coachingowa", wymawiane oczywiście w twardy sposób jak "kołczingowa". Oznacza to pokój, w którym "team lider" rozmawia z pracownikami, głównie w celu udzielenia nagany.
Używanie takigo języka w miejscu pracy nie jest jeszcze takie złe - gorzej, jeśli zaczyna przenikać poza ściany biura, do mowy codziennej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.